reklama

Ako môže mobbing ovplyvniť súkromie.

Každý človek očakáva spätnú väzbu, určite očakáva pochvalu, uznanie povzbudenie od iných. Ak je človek pod paľbou neustálej kritiky znižuje sa tým jeho sebavedomie. Negatívne spätné väzby ho nakoniec donútia pochybovať o sebe. Priestor na útok sa nájde vždy, veľmi často sa dotýka súkromia a osobnosti obete.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Niekedy aktérom mobbingu skutočne nepostačujú pracovné dôvody, ale rovno zaútočia na súkromie obete. Po čase, keď stratia všetky zábrany, už sa nezastavia pred ničím. Veľmi krutú skúsenosť mala aj Edita.Po rozvode žila Edita len so svojimi dvomi deťmi. Katarína mala šesť rokov a Patrik tri roky. Zamestnanie bolo pre ňu nevyhnutnosťou, finančné zabezpečenie rodiny bolo len na nej. Otec rodiny prispieval na výživu len sporadicky. Patrik mal navyše vážne ochorenie a liečba bola nákladná.Každý začiatok dňa bol pre Editu hektický, odviesť deti do školy, do škôlky a stihnúť MHD do práce. Ako zákon schválnosti vždy sa niečo prihodilo, keď to najmenej potrebovala a tak z času načas nestihla prísť do práce načas. Ale to bol jediný priestupok, ktorý by jej mohli v práci vytknúť. Po čase radšej požiadala o zmenu pracovnej doby, ktorú jej zamestnávateľ umožnil. No neuchránilo ju to pre útokmi kolegýň.Kolegyne začali s narážkami „to sa niekto má, keď sa môže v pracovnej špičke uliať.“ Neskôr zaútočili na ňu ako na matku „ chúdence deti, majú to s takou matkou ťažké, všetci stíhajú prísť do práce načas, len ty si spomalená. Nečudujeme sa, že Ťa manžel opusti.“ Ďalšie narážky sa týkali toho, že po rozvode žije sama. S ironickými poznámkami začali Edite hľadať partnera. Dokonca v jej mene podali zoznamovací inzerát a potom sa nesmierne zabávali na jej účet. Nehanebnosti kolegov doháňali Editu k slzám. Bála sa, že stratí miesto a tiež sa hanbila priznať, aké poníženie zažíva. Stále bojovala k vôli deťom. Vydržala to takmer rok, keď vyčerpaná vyhľadala lekára,ten jej diagnostikoval astmu. Nepomohlo ani liečenie. Žiaľ Edita skončila, ako invalidná dôchodkyňa.Myslíte, že sa pohlo svedomie kolegov? Nepohlo. Ľudia, ktorých sa to netýka často podceňujú prvé útoky na osobnosť človeka. Veď také, či onaké narážky netreba hneď brať doslovne. Kto si myslí, že to čo prežila Edita je maličkosť, mal by sa skúsiť vžiť do jej situácie. Verte zastrašení ľudia potrebujú pomoc. Ako mohli kolegovia pomôcť Edite? Rozhodne sa mali angažovať vo veci. Veď samotné slovo angažovať už predpokladá spolupracovať, prispievať, zúčastňovať sa. Angažovať sa tiež znamená pridať sa k iným, v tomto prípade sa mali pridať na obranu Edity, dobrovoľne sa prihlásiť a ponúknuť jej pomoc To znamená nepozorovať veci z ústrania, čím by sa stali súčasťou riešenia problému. V opačnom prípade boli žiaľ súčasťou príčiny problému.Nabudúce: Mobbing a poškodenie zdravia.

Anna Čunderlíková

Anna Čunderlíková

Bloger 
  • Počet článkov:  433
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Všetko, čo robím, robím s láskou. Mojim mottom je citát:" Tolerancia nespočíva v tom, že zdieľame názor niekoho iného, ale v tom, že poskytneme druhému právo mať iný názor."Viktor Frankl Zoznam autorových rubrík:  CESTUJEM - SPOZNÁVAMPRÍBEHY ZO ŽIVOTAMALÁ RADA- VEĽKÝ OSOHÚSMEV, PROSÍM...RECEPTYSPOZNÁVAJ SÁM SEBA...KNIHA, KTORÁ MA DOSTALANA SLOVÍČKO, PROSÍM...ČO MI ŽIVOT DAL...ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝLRODIČOVSTVO

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu