reklama

Ľudia často tvrdia, že sa im nič nesníva, no nebýva to pravda

Viac než štvrtinu a možno i tretinu svojho života prespíme. A tak je pochopiteľne, že niekoľko rokov trávime aj vo svojich snoch. Nepovedzte, že nie ste zvedaví. Určite ste to zažili aj vy. Aké je to príjemné, keď po prebudení máme pocit, že sme sa vrátili z ďalej exotickej krajiny, boli sme na plese, stretli sme sa s niekým srdcu blízkym, vyriešili sme zložitý problém a podobne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

No sú situácie, kedy by sme si na sen najradšej nespomenuli. A to sú nočné mory. Desivé, živé sny, ktoré si dokážeme dobre zapamätať. Obyčajne sa vyskytujú vtedy, ak sme prežili nejakú trauma. Ale môže isť aj o nočný des, krátky desivý sen, vtedy po prebudení upadáme opäť do spánku a tak si desivý sen našťastie ráno nepamätáme. Keď naše fyzické telo spí, začína sa ozývať naše podvedomie. Nechcem spánok rozoberať z odborného hľadiska, ale tiež nepoviem nič nové, snáď len zopakujem, že keď spíme spánok prebieha v určitých cykloch. Spánkový cyklus sa začína plytkým spánkom. Postupne sa spánok prehlbuje, až dosiahneme fázu hlbokého spánku a napokon prichádza takzvaný paradoxný REM spánok. Počas neho sa najviac sníva, sny majú silný emotívny náboj, sú farebné, často neuskutočniteľné alebo málo pravdepodobné a snívajúci zvyčajne nemá nad nimi kontrolu. Počas spánku sa naša duša vydáva na cesty. To je vedecky dokázané, odborníci sa sporia len o tom, kde cestuje naša duša, či do krajiny fantázie, vracia sa do minulosti alebo nazerá do budúcnosti? V 20 storočí to boli najmä Sigmund Freud a Carl Gustav Jung, ktorí sa snažili vyriešiť sny ako odkaz duše. Nezávisle od rôznych názorových smerov sa zo snov v zásade dajú vyvodiť cenné závery. Niekto tomu verí viac, iný menej.Ľudia často tvrdia, že sa im nič nesníva, no spravidla to nie je pravda. Títo ľudia si len nedokážu spomenúť na svoje sny. No aj schopnosť spomenúť si na sny sa dá nacvičiť. Sú rôzne techniky, ako si uchovať sen. Niekto doporučuje zapísať si sen, zapísať si každý zážitok, na ktorý si dokážeme ráno spomenúť. Žiaľ, ani tak sa nedá zabrániť tomu, aby sa niektoré obrazy z noci stratili. No v každom prípade sa ich zachová viac, ak si ich dokážeme zapísať. Niekedy máme pocit, že napriek našej snahe sa nemôžeme rozpamätať na svoj sen. Inokedy sa nám zase stane, že si v priebehu dňa pri nejakej príležitosti zrazu spomenieme na nejaké detaily zo sna a pred našim „duchovným zrakom“ sa zrazu vybavia snové obrázky.Najpočetnejšie zastúpenie majú sny, ktoré odrážajú a komentujú udalosti nášho denného života, alebo idú ďalej do minulosti. Akoby sa snažili vyliečiť starú ranu alebo pomôcť danej osobe nájsť zmysel svojho života. Aj preto je dôležité venovať snom pozornosť a naučiť sa s nimi pracovať. Snom sa od nepamäti pripisovala mystická sila. Ale tiež je pravda, že nám sny pomôžu zoradiť zážitky z predchádzajúcich dní. Sny môžu byť aj cestou k sebapoznaniu a tiež môžu signalizovať, čo nám chýba. Máte svoje skúsenosti so snami a chcete sa o ne podeliť?

Anna Čunderlíková

Anna Čunderlíková

Bloger 
  • Počet článkov:  433
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Všetko, čo robím, robím s láskou. Mojim mottom je citát:" Tolerancia nespočíva v tom, že zdieľame názor niekoho iného, ale v tom, že poskytneme druhému právo mať iný názor."Viktor Frankl Zoznam autorových rubrík:  CESTUJEM - SPOZNÁVAMPRÍBEHY ZO ŽIVOTAMALÁ RADA- VEĽKÝ OSOHÚSMEV, PROSÍM...RECEPTYSPOZNÁVAJ SÁM SEBA...KNIHA, KTORÁ MA DOSTALANA SLOVÍČKO, PROSÍM...ČO MI ŽIVOT DAL...ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝLRODIČOVSTVO

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu