Kniha, najlepší priateľ človeka

Autor: Anna Čunderlíková | 16.3.2011 o 6:13 | Karma článku: 4,37 | Prečítané:  934x

Svoj vzťah ku knihám som už raz vyjadrila v článku „ Často stačí navštíviť to správne knihkupectvo a otvoriť tú správnu knihu.“ Dnes tak chcem urobiť opäť z príležitosti Mesiaca knihy.

Marec sa vraj stal Mesiacom knihy z komerčných dôvodov. Knihkupci údajne nemali na jar dostatočnú tržbu preto vyhlásili mesiac marec za Mesiac knihy. Rozšírením internetu sa mesiac marec spája, resp. stáva aj Mesiacom internetu. Prečo je to práve marec, v jeho prospech hovorí aj ďalší fakt. Práve v marci sa narodil a zomrel Matej Hrebenda, významný slovenský buditeľ, ktorý sa podieľal na šírení slovenskej kultúry. Matej Hrebenda veľmi miloval knihy, napriek tomu, že sám od 15 rokov dobre nevidel. Preto keď nevidel, počúval. Chodil od domu do domu a prosil ľudí, aby mu čítali. Mesiac knihy si pripomíname od roku 1955. Nech to bolo akokoľvek, kniha je dôležitou súčasťou nášho života, je nositeľkou kultúry a vzdelanosti. Kniha zlepšuje našu pamäť, podporuje fantáziu. Kniha nám dovolí odpútať sa od každodenných starostí a umožní nám snívať. A tak isto, iste platí: „Kniha je najlepší priateľ človeka.“ Zvykne sa hovoriť, že mladí ľudia zanedbávajú beletriu a radšej využívajú internet. Nemôžeme to však paušalizovať. I keď vieme, že nedostatočné čítanie sa podieľa na znižovaní inteligencie a na skreslenom vnímaní skutočnosti. Svedčia o tom v ostatnom čase aj prezentované výsledky zo základných škôl. Chcem veriť, že sa po zverejní výsledkov testov medzinárodného projektu OECD PISA niečo predsa len zmení. Na druhej strane nedá sa všetko len zatracovať. Aj sa, veľa kníh si kúpim, ale tiež pravidelne chodím do knižnice. Stretávam tu deti, mládež, ale i tých skôr narodených. Jednoducho stretávam ľudí, ktorí majú radi knihy, majú radi svoj materinský jazyk. Čítanie určite rozširuje slovnú zásobu a cibrí aj náš pravopis. Nechcem propagovať konkrétne knihy, každý má svoj vkus. Každý uprednostňuje iný knižný žáner a každý knižný žáner má aj svoje špecifiká. A každý má aj svoj čas, kedy sa môže venovať čítaniu. No stráviť s dobrou knihou čas cestovania a duševne sa pritom obohatiť je tiež celkom dobrý nápad, ako spojiť potrebné s užitočným. A tak, či sa to „nosí“ alebo nie, aj v dnešnej dobe má „Marec Mesiac knihy“ svoju opodstatnenosť. A to aj v dobe, keď kniha od svojho vzniku prešla veľkými zmenami, od svojej rukopisnej podoby, cez tlačenú formu až do modernej elektronickej podoby. Myslím si, že práve teraz, ten správny čas, spomenúť si kedy sme naposledy držali v ruke knihu a čítali! Ak dovolíte svoju úvahu zakončím slovami: „Čítanie dobrej knihy je ustavičný dialóg, pri ktorom sa kniha prihovára a naša duša odpovedá. ( André Maurois).
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?