Čo tak spojiť pekné s užitočným, navštívte Pustý hrad nad Zvolenom

Autor: Anna Čunderlíková | 16.4.2011 o 11:50 | (upravené 19.4.2011 o 15:39) Karma článku: 6,39 | Prečítané:  546x

Jednou z veľkého počtu zaujímavých prednášok Univerzity tretieho veku pri Technickej univerzite vo Zvolene bola aj prednáška: Archeologické pamiatky so zameraním na Pustý hrad. Punúkam vám niekoľko informácií s pozvánkou  na jeho návštevu. Verím, že neodmietnete.

V juhozápadnej časti mesta Zvolen sa nachádza jedna s kľúčových archeologických lokalít na Slovensku - Pustý hrad, ktorý sa skladá sa z dvoch komplexov Dolného hradu a Horného hradu.

Najstaršou stredovekou stavbou na Pustom hrade je veža kráľovského komitátneho hradu z 12. storočia. Spolu s opevnením sa nachádza na najvyššom mieste hradného kopca.

Najstaršiu správu o Pustom hrade obsahuje prameň nazývaný Gesta Hungarorum (Činy Maďarov), napísaný na začiatku 13. storočia. Po mongolskom v páde vzniká na Pustom hrade veľké opevnenie, jeho opevnenie organizoval kamenársky majster Bertold. V roku 1255 mu panovník Bello IV za vykonanie prác na kráľovských hradoch daroval majetok vyňatý spod kráľovského hradu Zvolen ( castro nostro de Zolum).

Pravdepodobne v tomto období vzniká opevnenie na Hornom aj Dolnom hrade. Gotická stavebná etapu na Pustom hrade sa datuje do záveru 13. storočia až do prvej tretiny 14. storočia. K vstupnej bráne Horného hradu bola pristavená štvorpodlažná veža. Severovýchodne od obytnej veže bola vybudovaná obranná bašta a k nej patriaca priečna bašta. Stavba súvisí s rodom Balašovcov, so županom Demeterom a neskôr aj s jeho synovcom Dončom, preto sa táto časť zvykne nazývať aj Dončov hrad. Disponuje samostatným opevnením, palácom, predpalácovým objektom aj cisternou a celé nádvorie bolo upravené pomocou terás.

Terasy využili v prvej polovici 15. storočia, v období vojnových konfliktov medzi Jánom Huňadym a Jánom Jiskrom v Brandýsa, kedy sa datuje aj zánik Pustého hradu. Písomný prameň z roku 1451 uvádza, že Starý Zvolen vypálil Huňady. Poslednou stavou na Pustom hrade bola vartovka postavená v poslednom desaťročí 16. storočia.

Dlhoročný archeologický výskum, ktorý realizoval V. Hanuliak na Hornom hrade v rokoch 1992-2008 jednoznačne dokázal existenciu staršieho pravekého kamenno-zemného valu, na ktorom bola postavená stredoveká hradba. V násype valu sa nachádzal črepový materiál predovšetkým z neskorej doby bronzovej. Okrem nálezu lužickej kultúry sa tu našli aj črepy kyjatickej kultúry. Strategické postavenie kopca bolo využité aj v neskorej dobe kamennej, o čom svedčia nálezy badenskej kultúry. Prohistorické osídlenie dokladajú spony a keramika z doby latenskej. Zo severozápadného svahu Horného hradu pochádza poklad brondzových predmetov tzv. depot. z doby brondzovej.

Archeologický výskum od roku 2009 realizuje Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied v Nitre, vysunuté pracovisko Zvolen. Archeologický výskum vedie J. Beljak, ktorý je lektorom U3V.

V tomto roku obyvatelia Banskobystrického kraja hlasovali o naj divy. Naj divom sa stal jednoznačne Pustý hrad.

Pustý hrad nad Zvolenom

Pustý Hrad-pôdorys

Návštevníci Pustého hradu. Staňte sa jedným z nich. Srdečne  vás pozývam!

Mnohí z nás si už určite na blížiace sviatky jari plánujeme program s výletom do prírody. Čo tak navštíviť Pustý hrad? Je to celkom pekná pešia túra, chodníkom serpentínami k Dolnému hradu, asi 1 hodina a potom výstup k bráne Horného hradu.

Okrem krásnej prírody a zaujimavej historickej pamiatky by za pozornosť stali aj povesti o Pustom hrade, ale to snáď nabudúce.

Zdroj: prednáška J. Beljak - U3V, informačný bulletín mesta Zvolen a internet

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?