Za darček a obed dlhy až do smrti...

Autor: Anna Čunderlíková | 18.3.2013 o 11:36 | (upravené 18.3.2013 o 14:18) Karma článku: 11,21 | Prečítané:  1566x

Keď sa ľudia ocitnú v nepriaznivej situácii zvyknú povedať: „Keby som vedel(a), že spadnem, tak si sadnem."  Veď to keby sme to vedeli. Ibaže často aj vieme a predsa opakujeme jednu a tú istú chybu. Raz som si niekde prečíta, že podvodník nás oberie o peniaze, ak chceme získať niečo za nič. Aj preto by obozretnosti  nemalo byť nikdy dosť. Nič  nie je zadarmo!

Napriek tomu, že už odznelo  veľa upozornení z polície,  v TV, v rozhlase i v iných médiách, rôzni podvodníci sa opakujú takmer v pravidelných intervaloch. Vymýšľajú nové a nové finty. Musíme uznať,  darí sa im..., podvedú ľudí takmer všetkých kategórii. Najlepšie sa im to darí  u skôr narodených, práve oni oveľa viac, týmto typom ľudí dôverujú.

Podvody sú rôzne: vnuk v núdzi, dopravná nehoda, snaha dostať sa k úsporám dôchodcov cez "akože" rôzne inštitucie, či firmy. Úžera, nekalé praktiky pôžičiek, s vedomím, resp. s cieľom pripraviť  ľudí o strechu nad hlavou. A veľa, veľa ďalších...

Asi najčastejšie sú to rôzne predvádzacie akcie s cieľom „niečo výhodne predať." Nie tak dávno som cestovala MHD a spolu so mnou okrem  iných aj pani s dvomi barlami. Slovo dalo slovo a pani sa rozhovorila, že ide na prezentáciu spojenú s občerstvením.  Snažili sme sa ju na nekalé praktiky „ firiem" upozorniť. Nedbala na naše slová. „ Doma mi je mi dlho, tak idem medzi ľudí," rezolútne odmietla naše rady. Neviem, ako prezentácia dopadla, ale už veľa  ľudí na také a podobné akcie doplatilo.

Keď som prechádzala internetový portál našla som zaujímavý článok: „Předváděčky aneb Za dárek a oběd dluhy až do smrti."  Nájdete tam odkaz  aj ďalšiu užitočnú stránku, ktorá radí, ako nespadnúť do pasci rôznym podvodníkom. Predpokladám, že to  môže zaujať aj vás, a možno informácie môžete odporučiť svojim rodinným príslušníkom, známym, či susedom. Myslím si, že by ľudia mali vzájomne informovať a možno sa aj podeliť o zlé skúsenosti, i keď chápem, že to nie je jednoduché priznať sa,  ako sme sa „ dali napáliť."

Ako sa chrániť? Nedôverovať, nepožičiavať, nekupovať nevýhodný tovar, neotvárať neznámym osobám, Mať po ruke telefón s dôležitými číslami a udržiavať dobrý kontakt so susedmi, ktorí môžu byť včasnou záchranou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?