Všetko so všetkým súvisí...

Autor: Anna Čunderlíková | 2.4.2013 o 10:40 | Karma článku: 13,47 | Prečítané:  397x

Tak je! Skúsim dať do súvislosti a zamyslieť nad spojením názvu mesiaca  a udalostí, ktoré sa naň viažu. Spomínam si obdobie, keď sme sa tešili na "prvý apríl."  Pretekali  sme sa, kto skôr vstane,  a potom kto - koho dobehne ako prvý. To je za nami. Tohto roku čas venovaný žartíkom zrejme zatienilo slávenie Veľkej noci.  Mesiac apríl má však  aj iné spojenie  - zomknuté s prírodou -  Apríl mesiac lesov.

Nielen  v apríli, ale po celý rok by sme si mali chrániť  a udržiavať  naše lesy. „Naše lesy...,"  nie som odborník, nechcem,  a ani sa nemôžem vyjadrovať k tomu, ako sa hospodári s lesmi. Poviem len to, čo vidím a cítim. Určite budete so mnou súhlasiť, že naša budúcnosť je do veľkej miery závislá na prirodzených ekosystémoch, vrátane lesov. Lesy sú aj zdrojom potravy, paliva,  stavebných materiálov...

Les by sme mali rešpektovať, keď pre nič iné, tak pre povodne, ktoré nás v ostatnom čase systematicky trápia. Staré stromy zachytávajú určite  viac vody, ako mladý porast. A to nehovorím o úbytku kyslíka na Zemi. Vari sa nezvykne hovoriť, že lesy  sú „pľúcami Zeme?"

Teraz si možno poviete, že výrub lesa je do určitej miery potrebný, no  nekontrolovaný výrub môže narobiť veľa zla. Ak sa k tomu pridružia prírodné kalamity, potom je to naozaj zlé. Nielen ochrancovia prírody, ale my všetci, by sme mali lesy chrániť. Možno aj takou iniciatívou, ako je akcia „Kúp si svoj strom."

Kup_strom.jpg

Prírodu mám rada, o tom svedčí viac mojich článkov. Rada chodím do lesa, kde sa nabíjam novou energiou. Možno by ste sa ma práve teraz chceli  opýtať, či mám svoj strom. Žiaľ, nemám. No dúfam, že keď mi bude chcieť rodina  k sviatku niečo pekné darovať, že mi „kúpia strom." Všetko mám, nič nepotrebujem, ale  taký darček by mi  urobil veľkú radosť.  Možno Vás raz pozvem na prehliadku takýchto fotografií, kde je „jeden strom bude aj môj." Teraz som si fotografie vypožičala  zo stránky  Lesoochranarskeho zoskupenia VLK. Už sa teším na prvú tohoročnú  prechádzku lesom. Príroda si však dáva načas. Neostáva nič iné, len ju rešpektovať.

Na záver dovoľte citát:

„Stromy sú ako svätyne. Kto s nimi hovorí, kto ich počúva ten sa dozvie pravdu." Hermann Hesse

Les2.jpg

Les4.jpg

Les1.jpg

Takejto pozvánke do prírody sa  nedá odolať!

 

VLK2.jpg

 

 

 

VLK1.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?