reklama

Smädí, smädí, smädí, len aby...

Už niekoľko dní nás trápia extrémne horúčavy, ani dnešný a nasledujúce dni do konca tohto týždňa neveštia nič dobré. Horúčavy nám dávajú zabrať. Každý sa s tým vyrovnáva po svojom, pravda v závislosti od toho, aké má momentálne podmienky. Nie vždy môžeme urobiť, čo práve chceme, alebo, čo je pre naše zdravie najlepšie. Napriek tomu je niekoľko momentov, ktoré by sme mali akceptovať, aby sme predišli kolapsu z horúčavy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Bez fľaše s vodou ani na krok! Pitný režim je nesmierne dôležitý, zvlášť pri takýchto extrémnych teplotách. Ja som za vodu z vodovodu, ochutenú napríklad čerstvou mätou piepornou a citrónovou šťavou, prípadne si vyberiem niektoré minerálne stolové vody, najmä také s vysokým obsahom sodíka. Nedám dopustiť ani na bylinkové čaje. Nie menej dôležitá je aj teplota nápojov, ktorá by sa mala pohybovať v medzi 12 a 15 °C. A absolútne by sme sa mali vyhnúť alkoholickým nápojom, lebo alkohol zvyšuje metabolizmus, a tým aj vytváranie tepla v organizme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lekári odporúčajú na jeden 1 kg váhy/30 mililitrov tekutín. Počas horúcich dní by sme mali toto množstvo zvýšiť na 40 až 45 mililitrov/1kg váhy. Pri fyzickej námahe by sa to množstvo malo ešte zvýšiť. Piť by sme mali priebežne, v malých množstvách. Nečakať na smäd, čo je dôležité najmä u detí a starších ľudí. Teraz si možno poviete, že to všetko viete. Súhlasím. Tak si odpovedzte na otázku, ako dodržiavate pitný režim vy. Koľko pijete a čo pijete?

Voda môže aj zabiť. V ostanom čase sa stále častejšie hovorí „o otrave vodou." Áno sú také prípady, keď je „otrava vodou" oficiálnom príčinou smrti. Náš organizmus je schopný akceptovať asi 8 dcl vody za hodinu. Piť by sme mali v malom množstve - priebežne po celý deň. Stav „otravy vodou" je popisovaný bolesťou hlavy, postihnutý blúzni, stráca vedomie, pridávajú sa kŕče, zástava dychu a smrť. Za normálneho stavu - vonkajšieho i vnútorného prostredia si telo povie, koľko vody potrebuje. Obličky riadia obsah vody a solí. Ak človek vypije v krátkom čase príliš veľa vody obličky nestíhajú filtrovať vodu v krvi. Riziko otravy našťastie, vzniká len pri extrémnom pití, čo zrejme nie je problém väčšiny ľudí, ľudia majú skôr tendenciu málo piť, kedy vzniká opačný problém - dehydratácia. Spôsobuje bolesti hlavy, nesústredenosť, únavu, zápachu, znížené vylučovanie moču, tmavý moč, povlak na jazyku, nepríjemný dych a sucho v ústach. Častým príznakom je opuch, pri nedostatku tekutín sa organizmus bráni tak, že vodu zadržiava pre budúce využitie. Nedostatok aj nadbytok vody môže rozvrátiť vnútorné prostredie. Opatrnosti nikdy nie je dosť!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Osviežiť môže aj sprcha. Ak je to len trochu možné, sprchujme sa aj počas dňa. Sprcha výborne pomôže prehriatemu organizmu. Tiež je dobre pustiť si na zápästie studenú vodu -výborne osvieži. Doma si môžeme pomôcť vlhkou plachtou, ktorú zavesíme cez okno, či dvere balkóna. Ako si zlepšiť spánok? Väčšinou si posteľ zohrievame, teraz si ju môže ochladiť-naplňme vak kockami ľadu. Vak s ľadom použijeme na ochladenie členkov a zadnej časti kolien. Schladiť si môžete aj osušku a použiť namiesto vankúša. Vyskúšať môžete, nič za to nedáte. Ak už musíme byť na slnku hlavu si treba chrániť (klobúk, šiltovka) a oči slnečnými okuliarmi. Ak je to len trochu možné treba sa vyhnúť chodeniu po meste najmä medzi 12. a 15. hodinou a dodržiavať siestu. Kedysi to robili len naši južní susedia, dnes sa to patrí aj nám, ak chceme svoj organizmus chrániť pred prehriatím.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Určite si každý počas týchto letných dní našiel pár tipov, ako sa najlepšie schladiť a prežiť extrémne teploty bez ujmy na zdraví. Extrémne teploty nezaťažia, len naše telo, ale aj psychiku. Poraďme si, prosím, ako čo najlepšie prežiť hic týchto dní.

Obrázok blogu
Anna Čunderlíková

Anna Čunderlíková

Bloger 
  • Počet článkov:  433
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Všetko, čo robím, robím s láskou. Mojim mottom je citát:" Tolerancia nespočíva v tom, že zdieľame názor niekoho iného, ale v tom, že poskytneme druhému právo mať iný názor."Viktor Frankl Zoznam autorových rubrík:  CESTUJEM - SPOZNÁVAMPRÍBEHY ZO ŽIVOTAMALÁ RADA- VEĽKÝ OSOHÚSMEV, PROSÍM...RECEPTYSPOZNÁVAJ SÁM SEBA...KNIHA, KTORÁ MA DOSTALANA SLOVÍČKO, PROSÍM...ČO MI ŽIVOT DAL...ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝLRODIČOVSTVO

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu