Dá sa poučiť z minulosti?

Autor: Anna Čunderlíková | 16.4.2011 o 7:36 | (upravené 19.4.2011 o 15:38) Karma článku: 5,62 | Prečítané:  507x

Hovorí sa, že každý z nás si svojimi myšlienkami a skutkami vytvára svoj vlastný životný príbeh. Tiež sa hovorí, že sa s nikým v živote nestretávame len tak, náhodne. Vždy si na tieto slová spomeniem, keď stretnem nového človeka, ku ktorému ma niečo priťahuje alebo niečo odpudzuje, bez toho, aby sme mali spoločnú skúsenosť, spoločný zážitok, či spoločnú minulosť. „Sadneme si“ alebo „nesadneme.“

Ilustračné foto: My sme si sadli.Ilustračné foto: My sme si sadli.Zdroj: internet

Určite nie som sama, ak si dávam otázky typu:

Existuje kniha života?“

Existuje „vesmírny superpočítač,“ kde sú zaznamenané všetky udalosti, ku ktorým dochádza na celom svete.“

V každom prípade verím tomu, že život je v podstate príležitosťou, aby sme sa stali lepším človekom to prostredníctvom svojich reakcií na vonkajšie podnety. Veď aj v biblii sa hovorí: „čo zaseješ budeš aj žať.“ Čo zrejme znamená to, že ako sme sa chovali kedysi k druhým ľuďom, raz pocítime na vlastnej koži.

Ak to tak je,  potom nechápem, prečo sa  tak veľa ľudí k sebe správa, až tak necitlivo. Čo vidíme a počujeme každý deň? Predsa to, že ľudia sú čoraz viac arogantní, sebeckí, vidia len a len seba. Vraždy, samovraždy, podvody...a to nehovorím o politickej situácii a o správaní sa ľudí, ktorým sme dôverovali a dali svoj hlas vo voľbách. Už sa pomaly bojím pozerať a počúvať správy. Ale na druhej strane, tiež sa nemôžem "odstrihnúť" od reality. Preto sa snažím niektoré informácie jednoducho nepočuť a nevidieť. Ibaže ako? "Jedným uchom dnu a druhým von?" V upútavkach, v prvých, druhých správach a vo všetkých televíziach sú často  identické informácie, dokonca identické slovo i obraz nachádzeme na televíznych obrazovkách ešte ďalšie dva, tri dni.  Prečo je tomu tak? Hovorí sa, že ak sa niektorú vec nenaučíme, budeme stále čeliť tým istým problémom. Vari sme nemali dostatok času poučiť sa? Od roku 89 vyrástajú nové generácie a predsa úcta k ľudskému životu, slušnosť, poctivosť, demokracia ...ťahajú za kratší koniec.

Napadla mi určitá asociácia aj v súkromí, koľko ľudí sa napríklad rozvedie, a opäť si nájde presne takého istého partnera, s akým mu manželstvo stroskotalo. Koľko ľudí, ako by priťahovalo k sebe rovnaké typy, napríklad alkoholikov a pod.  A tak opäť konštatujem, že "život je plný záhad."

Osobne verím tomu, že smer, ktorým sa uberá náš život je výsledok našich rozhodovaní, túžob, nádejí a ideálov a že pozitívny prístup môže zmeniť celý náš život.

A tak ma opäť napadla myšlienka: „Nebude to len predsa tak, že „kniha života“ existuje a my sami sme jej dopisovatelia?“ A tiež, že z minulosti sa dá poučiť, len musíme počúvať svoje srdce a  vnútorný hlas. Verím, že príde nová generácia, ktorá pôjde touto cestou a poučí sa z minulosti. Alebo, že by som bola až  tak veľký optimista?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?