Čo tak spojiť pekné s užitočným, navštívte Pustý hrad nad Zvolenom

Autor: Anna Čunderlíková | 16.4.2011 o 11:50 | (upravené 19.4.2011 o 15:39) Karma článku: 6,39 | Prečítané:  566x

Jednou z veľkého počtu zaujímavých prednášok Univerzity tretieho veku pri Technickej univerzite vo Zvolene bola aj prednáška: Archeologické pamiatky so zameraním na Pustý hrad. Punúkam vám niekoľko informácií s pozvánkou  na jeho návštevu. Verím, že neodmietnete.

V juhozápadnej časti mesta Zvolen sa nachádza jedna s kľúčových archeologických lokalít na Slovensku - Pustý hrad, ktorý sa skladá sa z dvoch komplexov Dolného hradu a Horného hradu.

Najstaršou stredovekou stavbou na Pustom hrade je veža kráľovského komitátneho hradu z 12. storočia. Spolu s opevnením sa nachádza na najvyššom mieste hradného kopca.

Najstaršiu správu o Pustom hrade obsahuje prameň nazývaný Gesta Hungarorum (Činy Maďarov), napísaný na začiatku 13. storočia. Po mongolskom v páde vzniká na Pustom hrade veľké opevnenie, jeho opevnenie organizoval kamenársky majster Bertold. V roku 1255 mu panovník Bello IV za vykonanie prác na kráľovských hradoch daroval majetok vyňatý spod kráľovského hradu Zvolen ( castro nostro de Zolum).

Pravdepodobne v tomto období vzniká opevnenie na Hornom aj Dolnom hrade. Gotická stavebná etapu na Pustom hrade sa datuje do záveru 13. storočia až do prvej tretiny 14. storočia. K vstupnej bráne Horného hradu bola pristavená štvorpodlažná veža. Severovýchodne od obytnej veže bola vybudovaná obranná bašta a k nej patriaca priečna bašta. Stavba súvisí s rodom Balašovcov, so županom Demeterom a neskôr aj s jeho synovcom Dončom, preto sa táto časť zvykne nazývať aj Dončov hrad. Disponuje samostatným opevnením, palácom, predpalácovým objektom aj cisternou a celé nádvorie bolo upravené pomocou terás.

Terasy využili v prvej polovici 15. storočia, v období vojnových konfliktov medzi Jánom Huňadym a Jánom Jiskrom v Brandýsa, kedy sa datuje aj zánik Pustého hradu. Písomný prameň z roku 1451 uvádza, že Starý Zvolen vypálil Huňady. Poslednou stavou na Pustom hrade bola vartovka postavená v poslednom desaťročí 16. storočia.

Dlhoročný archeologický výskum, ktorý realizoval V. Hanuliak na Hornom hrade v rokoch 1992-2008 jednoznačne dokázal existenciu staršieho pravekého kamenno-zemného valu, na ktorom bola postavená stredoveká hradba. V násype valu sa nachádzal črepový materiál predovšetkým z neskorej doby bronzovej. Okrem nálezu lužickej kultúry sa tu našli aj črepy kyjatickej kultúry. Strategické postavenie kopca bolo využité aj v neskorej dobe kamennej, o čom svedčia nálezy badenskej kultúry. Prohistorické osídlenie dokladajú spony a keramika z doby latenskej. Zo severozápadného svahu Horného hradu pochádza poklad brondzových predmetov tzv. depot. z doby brondzovej.

Archeologický výskum od roku 2009 realizuje Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied v Nitre, vysunuté pracovisko Zvolen. Archeologický výskum vedie J. Beljak, ktorý je lektorom U3V.

V tomto roku obyvatelia Banskobystrického kraja hlasovali o naj divy. Naj divom sa stal jednoznačne Pustý hrad.

Pustý hrad nad Zvolenom

Pustý Hrad-pôdorys

Návštevníci Pustého hradu. Staňte sa jedným z nich. Srdečne  vás pozývam!

Mnohí z nás si už určite na blížiace sviatky jari plánujeme program s výletom do prírody. Čo tak navštíviť Pustý hrad? Je to celkom pekná pešia túra, chodníkom serpentínami k Dolnému hradu, asi 1 hodina a potom výstup k bráne Horného hradu.

Okrem krásnej prírody a zaujimavej historickej pamiatky by za pozornosť stali aj povesti o Pustom hrade, ale to snáď nabudúce.

Zdroj: prednáška J. Beljak - U3V, informačný bulletín mesta Zvolen a internet

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?