Spoznaj sám, seba...

Autor: Anna Čunderlíková | 26.4.2011 o 11:03 | Karma článku: 6,40 | Prečítané:  538x

Verím, že mi pozorný čitateľ prepáči, že som sa opäť vrátila k téme: „Spoznaj sám seba!" Nič nové! Viem, ničím novým, nie sú ani moje názory. Teraz si môžete povedať, „každý si tu tvrdí niečo iné." Chápem, že je ťažké vyznať sa v spleti rôznych názorov. Ibaže každý názor nás môže podnieť k zamysleniu a následne si môžeme vytvoríme „svoj vlastný názor" a nepreberať bezmyšlienkovite názory tých „druhých."

Ilustračné fotoIlustračné fotoZdroj:internet

 

Verbálne myslenie je vlastne schopnosť porozumieť posolstvu, ktoré vyjadrujeme slovami. Myslím, že v tom spočíva aj úspešnosť riešenia našich životných problémov. Ibaže to chce, aby sme si vytvorili svoj vlastný systém. A ten si vytvorime ak „poznáme sami seba," a vieme, čo vlastne chceme.

Stojí za „spoznať sám seba," ale cestu si musí nájsť každý sám. Rozhodne spoznávanie neodkladajme na zajtra, lebo zajtra už môže mať naša inšpirácia „dovolenku." A tiež nezabudnime na starú pravdu, že je oveľa horšie, ak sa niekomu nechce, ako keď nemôže.

Stojí zato, byť úprimný voči sebe samému. Mnohí z nás siahajú po rôznych knihách, časopisoch a testoch, dokonca sme niektorí ochotní absolvovať psychologické vyšetrenie. Verím, že to robíme s cieľom dozvedieť sa o sebe viac. Ibaže, naozaj to chceme? Nie je pravda, že ak výsledky nezodpovedajú našej predstave, nepovieme si často, že „testy boli chybné" alebo dokonca, že sa „mýlil psychológ?"

A nie je to tak, že na druhých až príliš často vidíme „vlastné chyby", najmä tie, ktoré by sme nepriznali, ani na „mučidlách?" Či sa nehovorí: „Podľa seba, súdim teba?" A tak trestáme „tých druhých", ohovárame ich, uľaví sa nám, pretože máme nepriateľa so špatnou vlastnosťou, ktorá je potrestaná. A pritom to nie je nič iné, len naše „vlastné zrkadlo."

Budem rada, ak sa mi podarí, čo i len jedného človeka inšpirovať k zamysleniu a prijať rozhodnutie „Spoznaj sám seba... „ Nepremrhajme tú šancu! Ak lepšie porozumieme sebe, budeme vedieť pochopiť aj ľudí okolo seba. Stojí to zato!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?