Spoznaj sám, seba...

Autor: Anna Čunderlíková | 26.4.2011 o 11:03 | Karma článku: 6,40 | Prečítané:  522x

Verím, že mi pozorný čitateľ prepáči, že som sa opäť vrátila k téme: „Spoznaj sám seba!" Nič nové! Viem, ničím novým, nie sú ani moje názory. Teraz si môžete povedať, „každý si tu tvrdí niečo iné." Chápem, že je ťažké vyznať sa v spleti rôznych názorov. Ibaže každý názor nás môže podnieť k zamysleniu a následne si môžeme vytvoríme „svoj vlastný názor" a nepreberať bezmyšlienkovite názory tých „druhých."

Ilustračné fotoIlustračné fotoZdroj:internet

 

Verbálne myslenie je vlastne schopnosť porozumieť posolstvu, ktoré vyjadrujeme slovami. Myslím, že v tom spočíva aj úspešnosť riešenia našich životných problémov. Ibaže to chce, aby sme si vytvorili svoj vlastný systém. A ten si vytvorime ak „poznáme sami seba," a vieme, čo vlastne chceme.

Stojí za „spoznať sám seba," ale cestu si musí nájsť každý sám. Rozhodne spoznávanie neodkladajme na zajtra, lebo zajtra už môže mať naša inšpirácia „dovolenku." A tiež nezabudnime na starú pravdu, že je oveľa horšie, ak sa niekomu nechce, ako keď nemôže.

Stojí zato, byť úprimný voči sebe samému. Mnohí z nás siahajú po rôznych knihách, časopisoch a testoch, dokonca sme niektorí ochotní absolvovať psychologické vyšetrenie. Verím, že to robíme s cieľom dozvedieť sa o sebe viac. Ibaže, naozaj to chceme? Nie je pravda, že ak výsledky nezodpovedajú našej predstave, nepovieme si často, že „testy boli chybné" alebo dokonca, že sa „mýlil psychológ?"

A nie je to tak, že na druhých až príliš často vidíme „vlastné chyby", najmä tie, ktoré by sme nepriznali, ani na „mučidlách?" Či sa nehovorí: „Podľa seba, súdim teba?" A tak trestáme „tých druhých", ohovárame ich, uľaví sa nám, pretože máme nepriateľa so špatnou vlastnosťou, ktorá je potrestaná. A pritom to nie je nič iné, len naše „vlastné zrkadlo."

Budem rada, ak sa mi podarí, čo i len jedného človeka inšpirovať k zamysleniu a prijať rozhodnutie „Spoznaj sám seba... „ Nepremrhajme tú šancu! Ak lepšie porozumieme sebe, budeme vedieť pochopiť aj ľudí okolo seba. Stojí to zato!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.


Už ste čítali?