... alebo, že by sme klesli až tak hlboko?

Autor: Anna Čunderlíková | 3.5.2011 o 11:05 | (upravené 3.5.2011 o 11:10) Karma článku: 5,57 | Prečítané:  572x

Dúfam, že sa nikoho nedotknem! Nech mi prepáči čitateľ, ktorý „chodí“ na blogy preto, lebo má úprimný záujem prečítať si to, či ono... a možno má aj svojich obľúbených blogérov. No sú aj takí, ktorých diskusii, nie veľmi rozumiem.

Aj ja si čítam blogy i diskusie, ale priznám sa často sa zamýšľam, či som vôbec na správnom mieste. Ak niekto povie svoj názor, hneď je ateista, neverec, alebo naopak bigotný veriaci, katolík, evanjelik... Rovnako platí, že ak niekto vyjadrí názor, ktorým podporuje koalíciu alebo naopak opozíciu, tak už nieto pre neho miesto a slušné meno. A celkom ľahko môže „vyfasovať" aj nálepku „starý," čím automaticky nemá nárok na vlastný názor. Ako aj? Veď on predsa  „prežil život za železnou oponou!" Prepáčte, ale čím ďalej, tým viac mám dojem, že propagovať morálne hodnoty pre tých, čo nepoznajú život za „železnou oponou" je skôr, ako opovážlivé. No, čo už!

Žili sme, za „železnou oponou,"to je fakt, poprieť sa to nedá. Žili sme dobu, ktorú nám priniesol život. „Prepáčte, že tí skôr narodení si „vybrali" za miesto narodenia Slovensko, vlastne Československo!" Len tak mimochodom zaujímalo by ma, čo „povedia mladí" im za 20-30 rokov. Ako zhodnotia dobu predchádzajúcej generácie, ako ju „zotrú"a odoprú im právo „mať názor."

A nakoniec, keby sme boli žili tak „bezducho", čo by sa tu za viac, ako dvadsať rokov rozpredávalo? A nakoniec ešte je stále, čo rozpredávať... čo bude potom? Či to bude, ako v tom „Kocúrkove...?" Keď mal kocúr požrať všetky myši, pýtali sa obyvatelia Kocúrkova, „čo bude potom?" Dostala sa im odpoveď: „Čo Vás potom?" „Nás potom!" prepočuli odpoveď, nariekali a horekovali. Že by to predsa bolo tak? „Tých skôr narodených bude musieť zožrať kocúr...?"

Inak si neviem vysvetliť prečo niekto diskutuje na tému, že moderná medicína predlžujú vek a rozčuľuje ho, že ľudia (rozumej starí), „prežívajú pripojení na hadičkách." Chcela by som vidieť, ako dáva tento „diskutér" pokyn na odpojenie z „hadičiek," keby tam ležala jeho matka, či stará matka... alebo, že by sme klesli až tak hlboko? Vidina dedičstva nemusí byť tiež na zahodenie!

Už som sa raz pokúšala čosi napísať na tému „generačného problému" no nemyslí, že to ľudí „baví." Žiaľ v masovokomunikačných prostriedkoch sa objavujú rôzne témy, témy, ktoré generácie často nezbližujú, ale naopak skôr rozdeľujú.

Či vari nepočúvame až pričasto, že populácia stárne? Nebude na dôchodky! Predlžiť dôchodkový vek! Znížiť dôchodky! Nivelizovať rozdiel dôchodkov, vlastne poprieť zásluhovosť. Demografický vývoj sa predsa nezmenil z večera do rána! Faktom, ale zostáva, že nemá kto vyrobiť dôchodky. A keby aj chcel, ibaže kde a ako?

Pamätám si na jednu reláciu, asi tak spred dvadsiatich rokov, kedy istá dáma povedala: „My vás prerodíme." A mám dojem, že jej život dal za pravdu. Myslím, že som človek so sociálnym cítením, ale rada by som počula, aké opatrenie sa urobí v prípade neprispôsobivých občanov. Ešte som nepočula, urobme to, či ono lebo nebude na sociálne dávky pre neprispôsobivých občanov. Vyplácať sociálne dávky, prepáčte, „od buka do buka," tiež nie je riešením.

Možno si teraz poviete, že kritizovať vie každý. To je pravda. Tiež nikto nemôže poručiť vetru, dažďu, či iným rozmarom počasia. Môžeme však napnúť plachty takým spôsobom, aby loď nášho života nabrala správny smer. A tých „lodivodov" sme si predsa demokraticky, v tajných voľbách zvolili...Ibaže je otázne, či sú to správni ľudia na správnych miestach. Ale, keď sa na to dali a nechali sa zvoliť ....?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?