Recept na šťastie neexistuje, alebo že by predsa?

Autor: Anna Čunderlíková | 16.5.2011 o 6:54 | Karma článku: 4,67 | Prečítané:  481x

Šťastie, tak frekventované slovo. Kto by netúžil byť šťastný? Bez ohľadu na to, ako veľmi sme šťastní, vždy to môže byť lepšie, veď práve o to sa usilujeme. Ak sa zamýšľame nad šťastím, nesmieme zabúdať na nešťastie. Šťastie a nešťastie patria k sebe, ako dve strany jednej mince. Bez jedného nemôžeme poznať to druhé. Ibaže treba dať pozor, aby nám zbytočná nespokojnosť nebránila byť šťastným. Je to tak, často zabúdame na čas, ktorý žijeme a často si nevážime toho, čo práve máme. Ignorujeme tým veľkú časť svojho potenciálu „byť šťastným.“

Určite to poznáme a možno ste podobné vety vyslovili aj vy:

„až doštudujem..."

„až stretnem ženu, muža svojho života..."

„až splatím hypotéku..."

„až pôjdem do dôchodku..."

Úplne zbytočne hľadáme dôvody, namiesto toho, aby sme si užívali každý deň.

Skúsme sa spolu zamyslieť:

1.

Zdravie je pre náš dôležité, ale dobré zdravie berieme, ako samozrejmosť. Nepoznám človeka, ktorý by povedal „ som šťastný, lebo som zdravý." Ale choroba prináša nešťastie, či už ide o naše ochorenie alebo o chorobu našich blízky.

Prvý dôvod prečo nezabúdať na čas, ktorý žijeme. Vážme si toho, čo práve máme!

2.

Vari sa často neporovnáme, s priateľkou, kolegyňou, so susedou, s milionárom od vedľa... Máme dobrý plat, ale niekto má vyšší. Chodíme každý rok k moru, ale niekto chodí dvakrát do roka...Často som bola svedkom toho, že ľudia z môjho okolia mali tendenciu vidieť sa v horšom svetle, než v akom sa nachádzali. Porovnávanie doviedlo týchto ľudí k pocitom nespokojnosti a nešťastia.

Druhý dôvod prečo nezabúdať na čas, ktorý žijeme. Vážme si toho, čo práve máme!

3.

Veľa príkladov zo života potvrdilo, že nahromadiť majetok ešte neznamená šťastie. Veľa ľuďom majetok zničil partnerský vzťah, rozdelil deti a rodičov, či súrodencov. A pritom to bývali také pekné vzťahy, ibaže chceli viac, ako mohli, alebo na čo mali nárok.

Tretí dôvod prečo nezabúdať na čas, ktorý žijeme. Vážme si toho, čo práve máme!

Určite budete so mnou súhlasiť, že najsilnejším zdrojom šťastia je kontakt s ľuďmi. Niet väčšieho šťastia, ako mať plnohodnotný partnerský vzťah. Niet väčšieho šťastia, ako mať dobré a láskavé deti. Niet väčšieho šťastia, ako mať dobrú priateľku, priateľa, keď to najviac potrebujme. Ktosi múdry povedal, že dobrý priateľ je ten, čo nás neopustí vtedy, keď už všetci odišli. Isteže nemôžeme mať všetko, ale tešiť sa môžeme zo všetkého, čo máme, zo všetkého pozitívneho, čo nám život dal. I keď pravda je, že univerzálne šťastie neexistuje, tak ako neexistuje recept na šťastie. Tiež je veľká pravda, že pre každého z nás znamená šťastie, čo si iné. Možno práve teraz ho máme na dosah ruky. Skúsme ho uchopiť...! To čo cítime, čo prežívame je len  a len v našich rukách. Nechcem vnucovať svoje názory, no niekedy stojí za to, zastať a trochu sa zamyslieť...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?