Kompromis je skutočne magické slovo ...

Autor: Anna Čunderlíková | 23.5.2011 o 12:18 | Karma článku: 5,87 | Prečítané:  445x

Ak vstupujeme do akéhokoľvek vzťahu, väčšinou si vytvárame akýsi pomyslený zoznam dôvodov, prečo by mal práve tento vzťah plniť naše očakávanie. Život ale niekoľkokrát potvrdil, že aj keď sa vzťah zdal akokoľvek silný, nevydržal. A naopak vzťah, ktorí iní od samého začiatku odsúdili na zánik vydržal dlhé, dlhé roky. Vzťah, o ktorom budem hovoriť je možno extrémny, ale žiaľ, aj v dnešnej dobe aktuálny.

Na tento príbeh som si spomenula práve teraz, keď sme do sčítacich štastistických hárkov mali uvádzať i náboženské vyznanie. Náboženské rozdiely môžu vážne zasiahnuť do života dvoch mladých ľudí. Irena, pochádzala z bigotnej katolíckej rodiny. Rodičia, starí rodičia nevedeli pripustiť inú možnosť, ako cirkevný sobáš. Cirkevným obradom dokonca podmienili aj svadobné dary.

 

Roman bol žid. „Nikdy nezabudnem na to napätie, ako som premýšľal, či a ako mám oznámiť túto skutočnosť Irene," spomína na začiatky ich vzťahu Roman. Aj Irena podobne, ako Roman, mala obavy, či si bude chcieť taký fešák, ako bol Roman, začať niečo s „katolíčkou." Napriek tomu, ako sama hovorila, snažila sa žiť „tu a teraz," hoci podvedome pripustia, že im tento vzťah prinesie problémy.

 

Keď sa Irena a Roman lepšie spoznali, verili, že majú dosť odvahy na to, aby tieto rozdiely zvládli. No nebolo to vôbec jednoduché. „Katolíci, evanjelici," to si snáď rodičia ešte vedeli predstaviť. Ale židovská rodina...? Nakoniec sa obidve rodiny so situáciou zmierili a prejavili mladým svoju podporu. Stalo sa tak vďaka magickému slovo, ktorým je kompromis. Bez ohľadu na vierovyznanie žijú Irena a Roman už niekoľko rokov v šťastnom manželstve. Rodina oslavuje kresťanské i židovské sviatky.

 

A čo okolie? Ľudia vedia byť „veľmi starostliví," hneď vás vnímajú, ako kresťana, žida moslima... hovorí Irena. I Roman sa pýta sám seba „ prečo nemôžem byť v ich očiach jednoducho človek?"

 

Keď sa však majú dvaja ľudia radi môžu aj takéto rozdiely prekonať, ale chce to naučiť sa kompromisu. „Kompromis je skutočne magické slovo," potvrdzujú Roman i Irena.

 

Každý príbeh má svoje čaro, každý príbeh nás môže niečím osloviť, niekedy snáď i poučiť, či možno len pripomenúť, že nie sme sami. Takých prípadov, ako je ten náš je oveľa, oveľa viac. Užitočné môže byť i zamyslenie: „ako by som takú, či podobnú situáciu riešil(a) ja...?" Veď nevieme, dňa ani hodiny, čo nám život prinesie do cesty.  Verím, že k tomu prispeje aj môj dnešný príbeh.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?