Náš priateľ Brit...

Autor: Anna Čunderlíková | 28.5.2011 o 7:23 | Karma článku: 6,82 | Prečítané:  470x

Hovorí sa, že pes je jediným živým tvorom na Zemi, ktorý má svojho pána radšej ako seba. Dlhú dobu sme túžili po štvornohom priateľovi,  no psíčkov sme  pozorovali  len z diaľky. Ako by to boli tušili, pristavili sa pri nás, "dali sme slovo, dve so psíkom i s pánom." A tak dlhým pozorovaní môžeme potvrdiť, že každý pes je svojim spôsobom „osobnosť, „každý má inú povahu, ale určite každý vnesie do života  svojho pána niečo nové a krásne.

BRITBRITAutor: A.Čunderlikova

 

Detstvo som prežila v rodinnom dome. Mať psa bola úplná samozrejmosť, pamätám si niekoľkých: Brok, Rex, Beny... Náš dom nikdy nezostal  bez štvornohého priateľa. Túto radosť som žiaľ nemohla dopriať svojmu dieťaťu, bytový dom nebol vhodný pre život psa. Niekto môže namietať, že nemám pravdu. Áno, veľa ľudí chová psov v byte, no my sme akceptovali, že pes potrebuje väčší priestor, väčšiu slobodu, ale aj celodennú starostlivosť. Nechať ho v byte samého nám prišlo, ako veľmi nevhodné, preto sme sa potešenia,  mať štvornohého priateľa radšej vzdali.

Najskôr sme nesúhlasili, ale potom sme len predsa  pristúpili na domáceho miláčika, bola to mačička. Dnes by sme ju nedali za nič na svete. Linda, si nás absolútne získala, najmä manžela. Neskôr, keď sme s manželom zvažovali, že ostaneme na dôchodku, rozhodli sme sa, že kúpime záhradu. Nie sme záhradkári v pravom slova zmysle. Naša záhrada je skôr relaxačná. Kúpou záhrady sa však vytvoril priestor, aby  do nášho života vstúpil ďalší štvornohý priateľ - Brit. A tak sa nám všetkým splnil sen, hoci neskoro, ale predsa. Ešte skôr, ako sme si začali budovať záhradu kúpili sme voliéru a zateplenú búdu. Bývanie má teda  parádne a staráme sa o neho celá rodina, i keď jeho majiteľom je náš syn. Napriek tomu je Brit náš spoločný priateľ, každého má rád svojim spôsobom. Naším slovám síce nerozumie, za to nášmu hlasu s určitostosťou áno.

Môžem potvrdiť, že náš život s Britom sa určite spestril. Dnes vieme, že ak by naše zvieratká Linda a Brit chýbali, že by snáď naša rodina, ani nebola úplná. Na záhradu ideme za každého počasia. Od nášho bytového domu je vzdialená asi 15 minút pešej chôdze, hneď za záhradou máme poľnú cestu do neďalekého lesa. Veľmi pekné prostredie pre nás, aj pre výbeh Brita. To, aby bol Brit ozaj naším najlepším, ale aj poslušným priateľom chce určitý výcvik. Učíme ho, čo od neho chceme, čo vyžadujeme. A rozhodujúca je pochvala, odmena a tou ak si to zaslúži nešetríme. Každodenný kontakt s Britom upevňuje náš vzťah.  A dlhé prechádzky vo voľnej prírode neprospievajú len Britovi, ale aj nám.

Kedysi  som aj ja hovorila, že „šťastie sa nedá kúpiť za peniaze," ale zabudla som  na psíka a mačičku. Dnes som sa chcela podeliť o svoju radosť a možno aj niekoho inšpirovať, aby neváhal a zadovážil si štvornohého priateľa, ktorý dokáže dať veľa lásky. Svoj príspevok  ukončím slovami, ktoré ktosi povedal dávno predo mnou: „Držať živého tvora, spoznať jeho krásu, cítiť v rukách tlkot jeho srdca, získať si je dôveru, znamená dať mu pocit, že patríme k sebe." A my s Britom aj patríme k sebe. Jeho láska a oddanosť je nenahraditeľná.

A verte, že keď sme s ním, že nám pomôže zabudnúť aj na starosti všedného dňa. S určitosťou vieme, že nás na záhrade niekto čaká a teší sa na nás, tak ako my tešíme na neho.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?