Sloboda nás zaväzuje k zmene...

Autor: Anna Čunderlíková | 6.6.2011 o 7:25 | Karma článku: 6,24 | Prečítané:  318x

Osobne si myslím, že neexistuje nijaký vek, v ktorom by človeku nestálo za to „uskutočniť si svoj cieľ.“ Vezmime si také celoživotné vzdelávanie, kde bezpochyby patria aj univerzity tretieho veku. Ľudia cestujú z miesta svojho bydliska za každého počasia, niekedy aj niekoľko desiatok kilometrov. Navštevujú prednášky z filozofie, psychológie, z práva, z dejín... Každý podľa svojho záujmu.

Už je to raz tak. Na svete nie sú len mladí a krásni ľudia, počet starších ľudí narastá a práve pre túto vekovú skupinu má veľký význam „mať svoje ciele" a hlavne udržať si zdravého ducha. Ak má niekto dôchodok za dverami určite mu môže tie dvere zmysluplne otvoriť aj univerzita tretieho veku.

Čo privádza ľudí na univerzitu? Myslím, že prirodzená zvedavosť a túžba poznať niečo nové. Ľudia, ktorí sa rozhodli pre toto štúdium majú svoj cieľ. Cestujú tam i späť, vypočujú si prednášky, diskutujú, vymieňajú si názory. Stretávajú sa s novými ľuďmi. Nie je to fantastické?

No nie každý sa pozerá na takúto činnosť s pochopením, dokonca nemajú pochopenie, ani niektorí rovesníci. Ja si v takom prípade v duchu poviem: „To asi nebudú rovesníci, ale skôr neprajníci." Veď to sú moje peniaze, môj čas... A bez ohľadu na ich názor idem ďalej, idem za svojim cieľmi, deň, čo deň, krok za krokom.

Máte dôchodok za dverami? Čo sa to pýtam? Viem, na blogu je veľa mladých ľudí, ale v takom prípade aj vy môžete dať podnet svojim blízkym. Odporúčam navštíviť internetové stránky univerzít, určite si niektorú z nich vyberiete, vyberú... Verte oveľa ľahšie sa prijíma prechod z aktívneho pracovného života. Nezostanete na „ostrove minulých dní", či v prúde svojho minulého pracovného života. Čas sa počíta pre každého rovnako, ja hovorím „ čas prísť, čas odísť."

Keď sa človek rozhodne odísť z aktívneho pracovného života je dobre sústrediť sa na to, ako využije svoj čas. Určite to posilní našu koncentráciu, ale najmä nás to vnútorne posilní. Verte stojí to za to. Ja si u v týchto dňoch užívam „prázdniny," ale už teraz sa úprimne teším na začiatok nového akademického roka.

Sloboda nás zaväzuje k zmene ... a ukončenie aktívneho pracovného života je veľká zmena a to je zase dôvod prečo neprestať na sebe pracovať. Prečo sa angažovať, zaujímať sa o seba i o tých druhých. Človek sa potom díva na svet inými očami a teší sa zo života. Sloboda nás zaväzuje k zmene... Život je zmena a zmena je vždy užitočná...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?