Montenegro, Čierna Hora, Crna Gora...

Autor: Anna Čunderlíková | 27.6.2011 o 13:10 | Karma článku: 7,17 | Prečítané:  698x

Vitajte na mojom blogu a prijmite pár informácii, ktoré kopírujú moje tohoročné dovolenkové zážitky. Aj vy patríte s tým, čo si užívate dovolenku odpočinkom pri mori? Ak áno, v Čiernej hore si prídete na svoje.

Pohľad na pláž z hotelového balkónaPohľad na pláž z hotelového balkónaA.Č

Jadranské more milujeme, prešli sme ho od Spitu až po Ulcinj. Každý rok sme si vybrali iné miesto, aby sme krajinu spoznali, čo najlepšie a užili si blahodárne účinky mora. Asi od roku 2000 sme sa zamerali na Španielsko, Grécko a v ostaných rokoch na Egypt. Tento rok padlo rozhodnutie: začiatok turistickej sezóny, Čierna Hora, Pržno pri Tivate, hotel Plavi Horizont.

Verte, Čierna Hora je svojim spôsobom zaujímavý cieľ dovolenky. Okrem množstva malebných zátok a najmä zátoky Boky Kotorskej ponúka krásnu prírodu, bohatú faunu i floru, ktoré sa priam ponúkajú k aktívnemu odpočinku v podobe rôznych športov, ale aj k nenáročným prechádzkam a relaxácii. Na „svoje“ si môže prísť skutočne každý.

Neviem, či je to odstupom rokov, spomienkou na túto krajinu alebo je to vekom, či  tým, že „dovolenku už mám každý deň.“ Jedno je isté, že tento rok som prežívala svoju dovolenku oveľa intenzívnejšie. Vzhľadom na svoj status by som možno nemala hovoriť, ani tak o dovolenke, ako skôr o pobyte pri mori.

Jedna legenda hovorí, že pomenovanie Montenegro (Čierna Hora) pochádza od čierneho vzhľadu hory Lovćen. Na jeho vrchole je Jezerski vrch, ktorý je najvyšším dostupným miestom pre turistov. Nachádza sa tu mauzóleum, socha z čierneho mramoru a hrobka Petra II. Petriviče Njegoše (1813 – 1851), ktorý bol významným černohorským básnikom, filozofom, vladykom a zakladateľom na svoju dobu moderného černohorského štátu.

Hotel Plavi Horizont sa nachádza v zátoke Pržno, priblížne 8 km od centra Tivatu. More je otvorené, pláž pokrytá jemným pieskom. Je ideálna pre rodiny s malými deťmi. A v tomto období ich tam bolo skutočne neúrekom. Na pláži sme počuli čestinu, ale najmä ruštinu, podstatnú časť turistov v tomto období tvorili Rusi. Bolo to celkom príjemné cítiť slovanského ducha. Zo Slovenska sme boli podľa delegáta našej CK prví, začínali sme sezónu.

Ubytovanie spĺňalo naše požiadavky. Izba bola vybavená klimatizáciou, chladničkou a TV. Personál sa denne staral o to, aby sme sme mali čisto, vrátane výmeny osušiek a uterákov. Nakoniec izba nám slúžila len na spanie. Priamo z balkóna hotela sme mali prekrásny výhľad sa šíre more. Tohto pohľadu sme si užívali skoro ráno a za večerného súmraku.

Neodmysliteľnou súčasťou stravy sú polievky, v ponuke boli na obed i večer. Boli to rôzne rybacie polievky, pastierska krémová polievka z hríbov, najviac nám však chutila čorba, výnimočne hustá polievka zo zeleniny a mäsa. Hlavné jedlo tvorili ryby na rôzny spôsob, pljeskavica, lahodná vyprážaná placka z mletého mäsa, čevapčiči, či plnená paprika. Prílohy pozostávali zo zemiakov na rôzny spôsob a veľa zeleniny.

Výhodou bola aj jednotná mena Euro, ceny v reštauráciach boli približne, ako u nás. Večer sme si posedeli pri príjemnej hudbe alebo sme si urobili prechádzku do okolia. Ak by ste tu hľadali typický turistický ruch, tak by ste ho nenašli. Ak predsa, bola možnosť navštíviť neďaleký Tivat. K dispozícii bola hromadná doprava alebo taxi služba. K nezaplateniu bola nesmierne príjemná atmosféra, kľud, teplá voda, ktorú sme vzhľadom k ročnému obdobiu nepredpokladali až tak teplú. Počas celého pobytu sme mali prekrásne počasie. Využívala som ranné plávanie, bolo príjemné zaplávať si ešte pred raňajkami. Aj cez deň, viac som bola vo vode, ako na pláži. Plávanie je totiž jediný šport, ktorý môžem robiť bez akéhokoľvek obmedzenia. Užívala som si to.

Pláž sa nachádza v zátoke, do mora sa vchádza, ako po jemnom koberci a voda bola nádherne čistá, priehľadná a veľmi dlho plytká. Po obidvoch stranách zátoky sú vybudované cestičky, ktoré smerujú na ploské skaly, z ktorých je vstup pre náročnejších cez schodíky priamo do mora. Ak ste si „ustlali“ na skale bolo to veľmi príjemné, ako na teplej peci. Celú atmosféru dopĺňal spev vtákov a šum mora. Potešil aj pohľad na radosť detí, niektoré boli tak malé, že chodili po “štyroch,“ iné boli tak „pracovité,“ že vo vedierkach vynášali vodu z mora. Obdivovala som trpezlivosť rodičov a ich úžasnú podporu svojim ratolestiam, keď ich učili plávať. Rozhodne nechýbalo intenzívne povzbudzovanie rodičov, zo všetkých strán sa ozývalo : „bravo, bravo, bravo..“

Nič netrvá večne, skončil sa aj náš pobyt pri mori. Zostali len spomienky. No stačí zatvoriť oči, zapojiť fantáziu a opäť som na pláži. Prostredníctvom tých pár informácií pozývam na návštevu Čiernej Hory a Vás. Vitajte!

PS: je mi ľúto a ospravedlňujem sa, ale nedokázala som vložiť viac fotografií zo svojho PC.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?