Týždeň v zime ...

Autor: Anna Čunderlíková | 29.6.2011 o 11:40 | Karma článku: 6,50 | Prečítané:  416x

Prvé, čo vás asi napadlo je otázka: „čo to v tomto ročnom období splieta?“ A skoro máte pravdu, len pred niekoľkými dňami začalo leto. Krásne letné počasie nás oveľa viac láka do prírody, k vode... Možno čítame menej a možno, ani nie. A možno práve počas dovoleniek si mnohí nájdu čas aj na dobrú knihu. Ak sa dostane do ruky zaujímavá kniha mne, neodolám a „nepustí ju,“ kým ju neprečítam. Jednou z nich je aj Týždeň v zime od Marcie Willettovej.

Marcia Villettová je jedna z najobľúbenejších anglických prozaičiek. Preslávila sa, ako autorka románov pre ženy. "Konečne ďalšia Rosamunde Pilcherová. Marcia Willettová poskytuje svojim čitateľkám hlbokú harmóniu, aj keď hrdinky jej príbehov nedospejú vždy najkratšou cestou," toľko citácia z obalu knihy.

Čím dostala táto kniha mňa? Román rieši rodinné vzťahy žien troch generácií: nevlastnej matky, nevlastnej dcéry a nevlastnej vnučky. Autorka románu ma vtiahla do deja takým spôsobom, akoby som tieto ženy poznala a vedela sa vžiť do ich situácie. Nádherným spôsobom opísala aj staré rodinné sídlo a to tak, že som chvíľami mala pocit, že aj ja si užívam čaro a pohodu anglického vidieka.

Maudie Todhunterová, žena ktorá sa vzdala svojej kariéry a vydala za vdovca s dvomi dospievajúci deťmi, to veru nemala ľahké. Najväčšieho nepriateľa mala v Seline, v nevlastnej dcére, ktorá ju neustále porovnávala so svojou matkou. Nikdy si k sebe nenašli cestu. Seline bola aj matkou mladučkej Posy, ktorá nevlastnú starú matku milovala, čo jej Selina často vyčíta, považovala to za zradu.

Rodinné vzťahy sa zhoršili potom, čo Maudie po smrti milovaného manžela zostala v neľahkej finančnej situácií. A hoci rozhodovanie nebolo jednoduché, rozhodla sa staré rodinné sídlo predať.

Moorgate, staré rodinné sídlo sa nachádzalo na samote, v lone prírody. Posy nebola sama, ktorú rodinné sídlo fascinovalo, ako útočisko pred rušným londýnskym životom. Aj Selina po ňom zatúžila, veď skôr ako v dedičskom konaní pripadlo Maudi, patrilo Selininej matke. No, neodolal mu ani rodinný priateľ Rob, ktorý rekonštruoval rodinné sídlo, či krásna Melisa Claytonová, ktorá hľadala pokojné zázemie pre svojho brata spisovateľa a jeho malého synčeka.

Týždeň v zime, je najkrajším týždňom, ktorý prežila Melisa s Robom. Týždeň plný lásky a nádherných plánov Roba, ktorý do poslednej chvíle nevedel o smrteľnej chorobe Melissy. Autorka krásnymi slovami opisuje lásku i strach, ktoré Melissa prežíva. Na to, aby bol človek šťastný stačí niekedy aj jeden týždeň... Melisa bola toho príkladom.

Napriek tomu, že sa majiteľom Moorgate stal Rob, ktorý po tom nesmierne túžil po Melissinej smrti z tohto čarovného domu odchádza. Novým majiteľom sa stáva nakoniec Mellissin brat s malým synčekom. Posy, nevlastná Maudina vnučka prichádza na návštevu starého rodinného sídla a rodinná história sa zopakuje. Posy sa zaľúbi do nového majiteľa domu, vzdá sa sľubnej divadelnej kariéry a stáva sa nevlastnou matkou, rovnako, ako to kedysi dávno urobila Maudie. Nakoniec Moorgate zostane v rodine.

Nesmierne sa mi páčila zimná atmosféra, ktorú opisuje autorka. Nakoniec posúďte sami: „Keď do jedného z najkrajších kútov Cornwallu zavíta zima, stačí počúvať praskot ohňa v starej peci, aby človek zabudol na svoje trápenie...Nie náhodou práve v čase, keď slatiny zakryje sneh, ľudské duše sa zbližujú a môžu sa vyplniť aj tie najskrytejšie želania..."

Myslím, že stálo za to túto knihu otvoriť. Určite siahnem aj po ďalších knižných tituloch tejto autorky. A čo vy? Inšpirovala som vás?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.

KOMENTÁRE

Kto robí Slovensku v Amerike reklamu? Aj statočný pes a splašený medveď

Krajinu často zviditeľnia iba virály.


Už ste čítali?