Muž a žena sa môžu dívať na manželstvo z rôzneho uhlu pohľadu

Autor: Anna Čunderlíková | 2.7.2011 o 11:48 | Karma článku: 6,17 | Prečítané:  696x

Tento fakt som si opäť uvedomila, keď sa mi so svojim príbehom zdôverila Marta. Život naozaj nie je prechádzkou „ružovou“ záhradou. Nepoznám vzťah, v ktorom by nevznikli nezhody. Líšia sa len ich počtom a intenzitou. S parterom nemôžeme vždy a so všetkým súhlasiť, ale predsa sa môžeme zhodnúť na jednom, na postupe, ako budeme rozpor, či konflikt riešiť.

Určite to poznáte. Sú dve krajné polohy. Niekto sa vrhne do hádky hneď, bez rozmýšľania. Iný bude chodiť, ako okolo "horúcej kaši,"nie a nie problém pomenovať. Jedno, ani druhé, nie je to práve, čo by sme práve v takejto situácii potrebovali. Čo je horšie? Svoje o tom vie Marta i Otto.

Marta bola vo vzťahu s Ottom určite tá dominantnejšia, ale klapalo im to. Blížil sa deň „D," o ktorom Marta, ako všetky mladé baby už dlho snívala. Krásne biele šaty, nádherná svadobná kytica. Posledný mesiac nemyslela na nič iné. Všetko musí byť perfektné. Kytica bola prinesená z Viedne, svadobná hostina bola rezervovaná v salóniku prestížneho hotela. A šaty? Boli neskutočne krásne, presne také si Marta predstavovala. Nie div, že celá žiarila. Nakoniec to predsa nebolo kompletné, chýbalo totiž to najdôležitejšie. Chýbal ženích...

Svadobná hostina sa zmenila na nočnú moru. „Také fiasko" hovorili svadobčania. Marta pretrpela tento deň, vlastne ho prežila, ako v zlom filme. Až po mesiaci sa ako tak spamätala a začala si dávať život do poriadku. Dominantná Marta pripustila: „muž a žena sa môžu dívať na manželstvo odlišnými očami" a to sa stalo aj nám, dodala smutne. Marta si uvedomila, že to bola ona, čo možno až príliš „tlačila na pílu." A snúbenec bol zase ten, čo „chodil okolo horúcej kaši," nedokázal pomenovať, to ako vnímal ich vzájomný vzťah a vstup do manželstva. Marta si veru tiež bola vedomá chyby, nezvolila správne tempo. Výsledok, „veľká bolesť pre obidvoch," takto s odstupom času pomenovala situáciu Marta. Otto sa ešte dlhú dobu zdržiaval alebo možno aj „ukrýval" po nevydarenej svadbe v cudzine.

Marta po čase nadviazala nový vzťah, svadba sa však konala až vtedy, keď ich dve dcéry mohli isť „za družičky." Po tejto skúsenosti až príliš úzkostlivo strážila, aby sa s partnerom na manželstvo nedívali odlišnými očami. „Prežiť tú trápnu situáciu ešte raz? Nikdy viac!" zapovedala sa Marta. A tentoraz jej to vyšlo.

Možno aj vy poznáte také, či podobné príbehy, ktoré napísal sám život. Myslím, že  v takýchto prípadoch by malo platiť: „oplatí sa myslieť na to, či sa snúbenci dívajú na manželstvo rovnakými očami, z rovnakého uhlu pohľadu."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?