Závisť a neprajníctvo za 82 000 €

Autor: Anna Čunderlíková | 4.7.2011 o 9:10 | (upravené 4.7.2011 o 9:16) Karma článku: 7,38 | Prečítané:  749x

Myslím, že Mariana trafila klinec po hlavičke lebo príbeh, ktorý mi rozpovedala dostal od nej naozaj „trefný“ názov. Závisť a neprajníctvo sú najhoršie formy ľudského správania.

Závisť a neprajníctvo sú skutočne najhoršie formy ľudského správania. Marianna a Tibor tvorili celkom bežný pár, akých je v súčasne dobe asi najviac. No nesťažovali sa, život brali so všetkým, čo priniesol. Situácia sa im značne zhoršila, keď sa im druhá dcérka narodila s vážnymi vrodenými chybami. Za odborníkom cestovali niekoľkokrát do mesiaca, čo ich vyčerpávalo, tak psychicky, ako i finančne. Mariana sa nemohla zamestnať, dcérka potrebovala nepretržitú starostlivosť celých 24 hodín.

V týchto časoch jej bola nápomocná kolegyňa Iveta, podporovala ju najmä psychicky. Cítila s ňou, zaujímala sa o malú, často sa na ňu pýtala a z času na čas aj pomohla. Ako dievčatko rástlo bolo oveľa ťažšie dochádzať za odborníkmi autobusom a tak pomohli rodičia, kúpili im auto. A to zrejme Iveta nevedela celkom stráviť. Veď Mariana sa zrazu vyváža na aute. Oni veru auto nemali.

No bolo treba riešiť aj bývanie. Ibaže ako. Tibor zarábal málo. Opäť pomohli rodičia, začali sa striedať v opatere tak, že Mariana mohla nastúpiť do práce aspoň na 4 hodiny. Tibor zase vycestoval za prácou do cudziny. Čosi našetrili, no podstatnú časť i tak tvorí hypotéka, ale kúpili si byt. Všetci sa náramne tešili, veď aj staršia dcérka potrebovala miesto na učenie a časom aj na súkromie. Mariana sa zdôverila, že to pociťuje tak, že napravila krivdu, voči staršej dcére, lebo celá rodina sa z pochopiteľných dôvodov točila vždy viac okolo mladšej dcéry.

A Iveta sa vtedy prejavila naplno. Začala v práci sem - tam púšťať reči: „Mariana, nie je žiadna chudera. Vari sa im nedarí? Auto, nový byt..." Inokedy, zase dávala otázku vedúcej: „Dokedy budeme tolerovať Mariannine úľavy v práci? Všetci musíme nastúpiť na šiestu, len ona si chodí do práce na ôsmu. A pritom má auto! Keď sa im tak darí, nech si zaplatí opatrovateľku!" Iveta vytvárala také pracovné prostredie, že to Marianna vzdala. Starostlivosť o dcérku ju vyčerpávala, nemala dosť síl znášať aj útoky Ivety. Našťastie netrvalo dlho a prácu si opäť našla. "Práve idem z pohovoru. Dostala som prácu, ktorú môžem vykonávať z domu,"s neskrývanou radosťou sa mi zdôverovala Marianna.

Iste mi dáte za pravdu, že závistlivci utekajú za „úspechmi" iných a vôbec si neuvedomujú, že utekajú preč od vlastných. Aj Iveta ochotne chodila za Mariannou vtedy, keď bola veľmi nešťastná. S odstupom času sa Mariana pýta: „ Bože, vari sa netešila z môjho nešťastia?"

Tak, ako väčšina závistlivých ľudí, aj Iveta videla len to, čo Marianna a Tibor majú, ale nie ťažkú cestu, ktorou museli prejsť, aby niečo získali. Po tejto skúsenosti Mariana nadobudla pocit, že okrem vizitky by na byte mal byť aj oznam: Závisť a neprajníctvo za 82 000 € , lebo práve „závisť a neprajníctvo" im darovala Iveta do nového bytu. Bola to tá istá Iveta, o ktorej si dlhé roky Marianna myslela, že nie je len kolegyňa, ale aj priateľka.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?