Na slovíčko, prosím... (5)

Autor: Anna Čunderlíková | 14.7.2011 o 6:50 | (upravené 14.7.2011 o 8:21) Karma článku: 5,73 | Prečítané:  390x

„Jedna dvanásťročná žiačka napísala do slohovej práce toto: „ Volám sa Tereza. Chcela by som bývať na dúhe. Tam, kde je najviac farieb. Bez farieb by som svet ošklivý. Na dúhe je krásne. Ráno by som sa prebudila, umyla by som som sa farebnou vodou, obliekla by som si farebné oblečenie. Vzala by som dúhovú tašku a išla by som do dúhovej školy.“

Nestojí zato zamyslieť sa hoci na naivnou ale určite úprimnou túžbou tohto dievčatka? Nie je až priveľa ľudí, ktorí sa pozerajú a vnímajú svet čierno-biely? Ale veď svet je krásny a život pestrý, len to treba vidieť, vnímať a precítiť.

Iná o niečo väčšia a staršia Tereza žila život príliš rýchlo. Práca, práca, práca... Deň sa podobal dňu ako vajce vajcu. Začiatok a koniec týždňa splýval v spleti povinnosti. Mesiac ubiehal za mesiacom, rok za rokom. Nevnímala čas... Až raz, zabrzdila ju dopravná nehoda. Niekoľko mesiacov na nemocničnej posteli a potom nekonečne dlhá rehabilitácia. Až potom Tereza prehodnotila svoj život, zmenila svoje priority a napísala „posolstvo" všetkým „Terezám," ktoré žijú rovnako hektický život ,ako ona, až kým ju nezastavila dopravná nehoda.

V posolstve sa uvádza: "Volám sa Tereza a pracuje, ako vedúca cestovnej kancelárie. Túto prácu som si vybrala najmä preto lebo sama veľmi rada cestujem. Teším sa, že dokážem skĺbiť svoje prácu so svojimi záľubami. V piatok, keď zatvorím kanceláriu viem, že víkend mám len pre seba a svoju rodinu. Turistika, cyklistika, plávanie, všetky tieto záľuby nám umožňujú vnímať krásy prírody. V každom ročnom období je inak krásna. Teším sa na pre jar, na prebúdzajúcu sa prírodu, nádherné je slnečné leto, pestrofarebná jeseň ale i nádherná zimná scenéria. Na to, aby som videla túto krásu musela príroda zdvihnúť varovný prst: "Zastav sa Tereza, poobzeraj sa okolo seba, dívaj sa otvorenými očami a vnímaj srdcom! Áno, zastavila som, ale až keď bolo neskoro."

Skúsme sa zamyslieť nad tým, či toto posolstvo nepatrí aj nám. Nečakajme na takýto varovný signál, užívajme si život so všetkými jeho farbami a krásami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?