Na slovíčko, prosím... (6)

Autor: Anna Čunderlíková | 23.8.2011 o 7:35 | Karma článku: 6,46 | Prečítané:  426x

Traduje sa, že čím viac hovoríme o druhých, tým viac zabúdame na svoje chyby. Keď som si zakladala blog prišla som s témou „Mobbing=psychický teror na pracovisku.“ Ak si na to spomeniete, vo veľa príbehoch bolo ohováranie nosnou témou a príčinou mobbingu. Je teda skôr, ako isté, že klebetník-klebetnica sa vybíjajú na druhých práve ohováraním.

Domnievam sa, že ľudia často nevidia rozdiel medzi ohováraním a konštatovaním, prípadne spomínaním inej osoby. Kým konštatovanie je podľa mňa nestranné hovorenie o iných, napríklad spomínanie spoločných zážitkov. Konštatovanie toho, ako, kde a s kým to bolo, prípadne, aké to bolo. Naproti tomu ohováranie je nepravdivé hovorenie, zvýrazňovanie chýb a nedostatkov, ktoré ani neexistujú. Ide o závistlivé a klamlivé vymýšľanie, ktoré má ľudí, o ktorých sa hovorí „očierniť" a „ohovárača" vyzdvihnúť, lebo len on všetko vie a je úžasne spravodlivý. Psychológovia tomu hovoria „vrhať tieň." Tieň vrhajú na druhých, aby často skryli vlastné chyby. Už je to raz tak, čím viac hovoríme o druhých, tým viac zabúdame na seba a práve do tých druhých premietame svoje chyby. Ruku na srdce, nesprávame sa často tak, ako sa zvykne pri takejto príležitosti hovoriť? Napríklad:  „V cudzom oku vidí smietku, a vo svojom brvno nevidí!" Nie je to zvláštna, či skôr účelová slepota? Akceptujme fakt, že vstupovať niekomu do „duše" je veľmi háklivá vec?

Ak začneme od seba, od naprávania svojich chýb, tak určite nič nepokazíme. Nič nám nestojí v ceste, aby sme sa riadili slovami krásnej piesne Mariky Gombitovej „Ži a nechaj žiť, stále je dosť miesta ..." Vari nie sú pravdivé i nasledujúce slová: „Nesúďte, aby ste neboli súdení!"

Mám rada úprimných ľudí, ibaže ich akosi ubúda. Želám Vám, aby ste dnes, zajtra a všetky nasledujúce dni stretávali len úprimných ľudí. Verím, že im to aj rovnakou mierou budete splácať. Jeden môj známy hovorí „keď si ľudia nezávidia, všetci majú dosť...!" Tak prečo robiť problémy, tam kde nie sú! Prečo si neurobiť život krajším, príjemnejším...?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?