Pustý hrad nad Zvolenom

Autor: Anna Čunderlíková | 4.9.2011 o 13:04 | Karma článku: 7,79 | Prečítané:  656x

Včera, 3.septembra sa uskutočnil tradičný, v poradí už devätnásty ročník výstupu na Pustý hrad. Tohtoročné podujatie bolo venované Roku Memoranda národa slovenského a začalo slávnostným príhovorom v Štúrovom parku.  Samotný výstup v nás zanechal silné pocity, ktoré nám poskytovala krása prírody, ale i rozhovory, v ktorých sme si spomínali na minulé ročníky, na históriu hradu i na výsledky archeolocického výskumy. Návštevu Pustého hradu odporúčam všetkým, ktorí sa okrem pobytu v prírode radi pozrú do histórie.

Pobyt na hrade nám spríjemňoval aj kultúrny progmam. Svojim vystúpením zaujala historická skupina Ricasso, veľký i malých určite potešili sokoliari Svätého Bavona z Banskej Štiavnice. A super náladu rozdávala i folfová skupina Šumihrast.

19. ročník výstupu na Pustý hrad sa stal aj príležitosťou, krstom pre novú pulikáciu o Pustom hrade, ktorý pripravili a venovali svojmu učitelovi, archeológovi Vaclavovi Hanuliakovi jeho žiaci. Krstu sa zúčastnila aj manželka zosnulého archeológa pani Hanuliaková, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, primátor mesta Zvolen a autori publikácie. Krst na uskutočnil netradične, posypaním sútinami z archeologicého výskumu Dolného hradu. Príhovor za autorov publikácie urobil jeden z nich,  Ján Beljak, ktorý je aj vedúci archeologického výskumu na Pustom hrade. Publikáciu vydalo mesto Zvolen a  v predaji bude v Informačnom centre vo Zvolene. Škoda, že sa publikácia nedala kúpiť hneď.

Na hrade boli prítomní aj účastníci Cyklojazdy, ktorí tento rok prechádzali až siedmimi krajinami. Do Zvolena prišli z piatich smerov, z Poľka, Česka, Maďarska, Francúzka a zo Spiškého hradu. Cyklisti venovali nemalý finančný príspevok Občianskému združeniu Štvorlístok deťom, ktoré symbolicky prevzal Patrik Herman, moderátor TV Markíza. Finančný príspevok nájde svojho adresáta pri organizovaní letných táborov pre deti zo slabšieho sociálneho prostredia.

Čo môžete vidieť na Pustom hrade dnes?

V literatúre sa uvádza, že najstaršou stredovekou stavbou na Pustom hrade je veža kráľovského komitátneho hradu z 12. storočia. Hrad je tvorený dvomi objektami starším a vyššie položeným Horným a mladším Dolným hradom. Spustol v 16. storočí.

Pozrieť si môžete:

  • vežu a vstupnú bránu na Dolnom Hrade

  • vežu komitátneho hradu a druhú vežu na Hornom hrade, baštu na hornom hrade

  • areál tzv. Dončovho hradu na Hornom hrade

  • hlavnú vstupnú bránu na Hornom hrade

Na hrad je prístup po modrej turistickej značke a náučnom chodníku od železničnej stanice vo Zvolene alebo okolo Zimného štadióna vo Zvolene. Bol to krásny deň, stálo to zato.

1.jpg

Slávnostné otvorenie výstupu na Pustý hrad v Štúrom parku vo Zvolene

2.jpg

Privítanie účastníkov výstupu na Pustom hrade

3.jpg

Pohľad na vstupnú brahu Horného hradu

5.jpg

V pozadí rieka Hron a cesta smerom na Žiar nad Hronom

6.jpg

Pohľad na hradby, v pozadí sídlisko Zvolen - Západ


7.jpg

Pohľad na mesto Zvolen a sídlisko Zvolen - Zlatý potok

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?