Linda a ja...

Autor: Anna Čunderlíková | 5.9.2011 o 15:25 | (upravené 26.9.2011 o 14:37) Karma článku: 9,11 | Prečítané:  379x

Niet pochýb o tom, že mačičky sú krásne, elegantné a prítuľné. No nikdy sa nevzdajú svojej nezávislosti. Mačky fascinovali a stále fascinunú veľa ľudí, pravdaže aj  mňa. Zaujali ma svojou nezávislosťou a individualitou. Nezávislosťou, ale aj spôsobom relaxácie by nám ľuďom, mohli byť príkladom.

Linda, tak sa volá naša perská mačička, je riadnym členom našej domácnosti. Jednoducho patrí k nám a my patríme k nej. Prišla k nám pred trinástimi rokmi. Prišla? Nie, priniesli ju deti. Priniesli ju celkom neohlásenú, nikdy predtým sme nemali v byte žiadne zvieratko a tak ich rozhodnutie priniesť mača, bolo v tom čase sprevádzané aj ich „malou dušičkou." Cítila som ich úzkosť, keď ma pozvali do svojej izby. Test vykonali na mne, ako na prvej. Keď som sa na ňu v pološere izby pozrela mala som pocit, že na mňa hľadí sova. No nebola to sova. Po malej chvíli si ma Linda získala,  už sme boli traja proti jednému. Otázka znela: „Ako to povedať otcovi?" Stáli sme pred veľkou dilémou, ale na naše veľké prekvapenie si ho mačiatko získalo skôr, ako sme vôbec stihli informáciu o novom členovi rodiny spracovať my traja dokopy.

Netrvalo dlho a Linda sa u nás udomácnila. Už mala vybudované hygienické návyky, tak sme jej len vytvorili podmienky, aby si zvykla v novom prostredí. Zvykla si veľmi rýchlo, od samého začiatku sa správala, ako by náš byt už bola poznala.

Linda má krásnu, dlhú a jemnú hnedú srsť pripomínajúcu tigra, taká mramorovo hnedá. Oči má nádherné hnedé, ktoré menia farbu od hnedej po zelenú a v pološere, ako inak, svetielkujúce. Linda, ako jediná obýva celý byt. Ani jeden z nás nevyužíva všetky priestory tak, ako ona. Ráno je chvíľu v kuchyni, dopoludnia je v obyvačke, potom chvíľu v chodbe pri telefóne, večer je opäť v obyvačke a keď skončí televízny program presunie sa k deťom do izby. Aspoň hodinu denne trávi starostlivosťou o srsť, ktorú si olizuje svojim drsným jazyčkom. Čistotná je, to je pravda. Na svoj vek aj úžasne aktívna, rada sa hrá, najmä s laserovým svetielkom, vtedy dokáže priam akrobatické kúsky.

Myslím si, že Linda dokonca prebrala niektoré naše zvyky. My dve vstávame, ako prvé. Skontrolujem a vyčistím jej „mačaciu toaletu," vymením je vodu a nasypem granule. Svojimi krásnym očami trpezlivo pozoruje, či som hotová. Skôr, ako začne „raňajkovať " skotroluje, či je toaleta čistá a či má naozaj čerstvú vodu. Ak sa jej nepozdáva ide do kuchyne a prosebne hľadí na vodovodný kohútik. Pre jej spokojnosť dostane čestvú vodu ešte raz. Uprene na mňa pozerá, z pohľadu čítam jej naozajstnú spokojnosť. Asi takto, ako keby povedala: „No, dobre, tak som si to predstavovala." No, mali by ste tie oči vidieť. To sa predsa nedá opísať.

Linda sa určite riadi svojimi biologickými hodinami, vie kedy vstáva manžel. Keď sa nič nedeje postaví pred dvere spálne a „zamňauka si," to akože „budíček." Ale v noci nikdy nikoho z nás nezobudí.

Aj keď má svoje „mačacie dobroty a granule" nikdy si neodpustí „skontrolovať," čo máme na raňajky my. Všetci ju máme radi, ale najväčší „kamarát" je s manželom. Po raňajkách sa Linda odoberie do obyvačky, zaujme relaxačnú polohu v kresle a uloží sa na spánok. Akoby si povedala, „všetci ste už vstali, teraz si už možem zdriemnúť." Takto v krátkych intervaloch prespí takmer 3/4 dňa. Jej ľahký spánok je naozaj skôr driemaním. Ale vie si aj dobre pospať, vtedy si celkom nahlas pochrapkáva.

Úžasne rada pozerá rozprávky, najradšej má animované, ťažko povedať, čo ju zaujem viac, či obraz alebo zvuk, ale sústredne pozerá. Ak pozeráme film a zaznie záverečná hudba k filmu Linda sa postaví, pretiahne chrbát a odcupká za deťmi. Ako by podľa melódie vedela, že sa blíži koniec filmu, „skončil sa televízny program."

Veľmi často nás prekvapí tým, že ak niekto z nás doma chýba, ona asi 20 minút vopred vie, že príde domov, čaká ho a víta v chodbe. Rovnako vieme, že ak je nespokojná, chodí hore dolu, nevie si nájsť miesto, stane sa u nás niečo neprevídvané, ale žiaľ nič nie pozitívne. Akoby cítila negatívnu energiu, fakt si to nevieme racionálne vysvetliť.

Linda je aj troch nezbedná, musíme dávať pozor na kvety, lebo by im hneď načaka lístky. Ak sú kvety vo váze úžasne ju zaujíma stuha. Radšej dávame všetky kvety ďaleko z jej dohľadu. Ale do nábytku sa nepúšťa, má len jedno miesto na škrabanie a to akceptuje Linda aj my. Iba raz si urobila „prechádzku" po parapete okna, to sme ani nedýchali. Ovtedy máme na oknách sieťku. Inak žiadne kompromisy, pravidla sú pravidlá a tie ona poslušne dodržiava.

Linda pre nás znamená skutočného priateľa i keď pravdaže žiadne medziľudské vzťahy nemôže nahradiť, tie si musíme vzájomne v rodine budovať a udržiavať. Ale jedno je isté, že sa nám Linda za každodennú starostlivosť odvďačí vždy láskou a oddanosťou.

Dúfam, že mi odpustíte moje vyznanie „z mačacej lásky," ale nemohla som inak, mám ju veľmi rada. Verím, že si získala aj Vás. Nie je úžasná?

Linda_spomienka_pre_Ciernu_horu.JPG


Na okne sa mi páči, ale musím opatrne, aby som nespadla.

3Linda_3.jpg2_Linda.jpg

Nespím, dávam pozor!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?