Na srdci záleží...

Autor: Anna Čunderlíková | 27.9.2011 o 11:40 | Karma článku: 7,16 | Prečítané:  282x

Celkom iste každému na srdci záleží, ibaže nie každý mu venuje takú pozornosť, akú si naše srdce zaslúži. Štatistiky sú alarmujúce. Srdcovo cievne chorenia sa v ostatných rokoch stali najčastejšiou príčinou úmrtnosti. Urobme niečo pre svoje srdce, návštívme niektorú z akcii, ktoré sa konajú v rôznych mestách Slovenska z príležitosti Svetového dňa srdca. Dajme si k 29. septembru “pripomienku.” Na srdci predsa záleží!

Kardiovaskulárne ochorenia, často označované skratkou KVO, tvoria skupinu chorôb, ktoré postihujú srdce a cievy. Ich vznik ovplyvňuje nesmierne veľké množstvo faktorov, pričom veľkú časť z nich dokážeme ovlyvniť vlastnou silou vôle a správnym životným štýlom. Žiaľ sú i také faktory, ktoré ovplyvniť nedokážeme. Naše vedomosti a naštartovanie aktív nám určite pomôže aj Svetový deň srdca. Nezabudnime naň! Využime možnosť, ktorá sa nám v týchto dňoch ponúka. O čo ide? Predsa ľahkodostupné zdravotné prehliadky, verejné prednášky, či diskusné fóra.

Štatistiky hovoria, že doteraz bolo identifikovaných viac, ako 240 faktorov, ktoré môžu mať súvislosť s rozvojom srdcovo-cievnych chorôb. Medzi tie, ktoré môžeme životným štýlom ovplyvniť bezpochyby patria:

Vysoký krvný tlak.

Alarmujúce sú čísla, ktoré hovoria, že až 30% populácie na Slovensku má zvýšený krvný tlak, pričom u ľudí na 60 rokov je to viac ako 50%. Znepokojujúce je, že veľké percento popolácie svoj krvný tlak vôbec nepozná. A aj tí, čo ho poznajú, resp. vedia o svojom zvýšenom krvnom tlaku, lieči sa z nich približne len polovica. Vysoký krvný tak - hypertenzia často prebieha nepozorovane, bez výrazných ťažkostí. Žiaľ ohlási sa až závažnou komplikáciou, ako je srdcová alebo mozgová príloha... Vysokému tlaku krvi sa zvykne hovoriť aj "tichý zabiják." Optimálna hranica krvného tlaku je nižšia ako 120/80 mm Hg. Poznáte svoj krvný tlak? Že nie? Aj to je jeden z dôvodov prečo navštíviť niektorú z akcii Svetového dňa srdca.

Fajčenie.

Fajčenie má na svedomí nie len 30% všetkých onkologických ochorení, ale aj 20% všetkých srdcovo-cievných ochorení. Nikotín poškodzuje cievnu stenu. Dôležité je nielen vysporiadať sa s týmto neduhom, ale tiež vyhýbať sa miestam, kde sa fajčí. Dnes sa to už dá, keď človek chce. Nezabudnite, "Fajčiar si skracuje život o 8 rokov." U fajčiarov je možná analýza vydychovaného vzduchu smokerlyzerom a určenie stupňa závislosti na nikotíne, ako aj zmeranie základných pľúcnych funkcií. Vari to nie je dôvod navštíviť niektorú z akcii Svetového dňa srdca?

Vysoká hladina tuku v krvi.

Nebezpečný je LDL cholesterol, ktorý má tendenciu narušiť cievnu výstelku a naštartovať proces ateroskleózy. Udržať si hladinu cholesterolu v hodnotách do 5,mmol/l sa dá dosiahnuť aj racionálnym stravovaním. Ibaže treba vedieť ako. Ale to je len jedna časť úspechu, druhá predpokladá chcieť. Čo tak navšíviť niektorú z akcií Svetového dňa srdca?

Cukrovka a obezita.

Dôležité je udrživať si hladinu glykémie v hodnotách do 5,6 mmol/l. Udržujme si BMI (kg/m2) medzi 18,5 a 24,9 a obvod pása menej než 94 cm u mužov a menej než 80 cm u žien. Ako sa do dozvime svoje hodnoty? Čo tak navšíviť niektorú z akcií Svetového dňa srdca?

Nedostatok pohybu.

Vo všeobecnosti sa odporúča 30 až 60 minút cvičenia strednej intenzity, najlepšie denne. Účinný môže to byť beh, či pravidelná chôdza. Jednoducho praktizovať športovú činnosť, ktorá je optimálna pre súčastný zdravotný stav a vek. Akýmkoľvek pohybom bojujeme s rozvojom srdcovo-cievnych chorôb. Čo tak urobíť si prechádzku a navštíviť niektorú z akcii Svetového dňa srdca?

Stres.

Vhodná je filozofia „Žiť teraz a tu! Nič nie je dôležitejšie, ako naše vlastné zdravie!" Kontrolujme si stavy podráždenia a hnevu, vyhýbajme sa konfrontáciám a sitáciam, ktoré spôsobujú nadmerný stres. Vhodným riešením je násť si prostriedok na odbúravanie stresu, u každého zaberie niečo iné. Vo všeobecnosti sa odporúča okrem dostatočného pohybu aj pravidelný spánok a samozrejme zmysluplne naplánovanie a využitie dovolenky.

Prevezmime zodpovednosť za svoje vlastné zdravie!

Vari nie je prevencia lacnejšia, ako liečba?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?