Na slovíčko, prosím... (8)

Autor: Anna Čunderlíková | 4.10.2011 o 10:45 | Karma článku: 6,27 | Prečítané:  310x

Ak dovolíte, dnes by som sa  chcela spolu s vami zamyslieť nad silou slova. Uvedomujeme si silu slova?  Možno áno a možno, ani nie. Domnievam sa, že ak by to bola pravda, že si silu slova uvedomujeme, asi by bolo medzi ľudmi viac pochopenia, viac lásky, viac tolerancie... Alebo to vidíte inak?

Slovo bolo a vždy je schopné pohladiť, utešiť, ale i raniť. Tiež je pravda, že slovo nikdy nejde proti človeku, ak nezabudneme v tom druhom vidieť tiež ľudskú bytosť, človeka, svojho blízkeho, či dokonca blížneho. Možno si teraz položité otázku, čo chcem od ľudí. Veď sa často nevieme dohodnúť a navzájom sa vážiť, ani v rodine, nie to ešte vo verejnom živote. Iste máte pravdu, a tiež je pravda, že na komunikáciu, na dohodu treba vždy najmenej dvoch... To však neznamená, že sa nad silou slova nemáme zamýšľať, že nemáme hľadať cestu k sebe, cestu „človeka - k človeku." Vysielajme silu slova a ja verím, že sa niekde nájde tá nami očakávaná „anténa," ktorá naše slovo zachytí a spracuje. Verím, že sa nám potom sila slova vráti, prinajmenšom s rovnakou intezitou, ako sme vyslali.

Slovo samo o sebe je neškodné. „Ono za nič nemôže." Slovo teda slúži každému, človeku dobrému, ale i človeku plnému zla, nenávisti. Práve v našich „rukách" v našich ústach sa stáva nástrojom dobra a pravdy alebo zla a klamstva. Už je to raz tak, samotné slovo sa „nedokáže brániť," je na nás, aby sme správne používali, len tak nadobudne silu, ktorej hovoríme „sila slova."

Dovoľte, aby som na tomto mieste použila slová z básne Miroslava Válka

Slovo

Nadovšetko miluj svoj rodný jazyk,

svoju reč.

Je zamat

a je meč.

Nevhodný dotyk nech ju nepokazí.

So slovami hovor, iba keď ste sami.

Vyberaj ich ako drahohamy...

Nechcem nikoho poučovať, nechcem nič nikomu vnucovať, ale nepopriem, ani to, že by ma potešilo, ak by ste sa spolu so mnou zamysleli nad silou slova.

Myslím, že aj toto je spôsob, ako si vytvoriť most, po torom si skrátime cestu k sebe, budeme mať k sebe bližšie a budeme si odovzdávať slova dobra, pravdy, lásky, tolerancie...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?