Rodičovstvo je nielen poslanie, ale aj umenie...

Autor: Anna Čunderlíková | 13.10.2011 o 13:40 | Karma článku: 5,91 | Prečítané:  527x

Plynúci čas má nevýslovne krásnu, ale aj neúprosnú vlastnosť. Čas sa nedá chytiť, nedá sa pribrzdiť, ani zastaviť. Čas plynie svojim tempom. Jedno je však isté, času sa musíme prispôsobiť a rešpektovať ho. Čomu by sme mali venovať viac času, ak nie rodine a výchove detí?

Nechcem nikoho poučovať, len schcem vyjadriť svoj názor a snáď podnieniť diskusiu na túto tému. Nepopieram, že fenomén dnešnej doby, to ako sa ľudia navzájom zraňujú a poškodzujú nám spôsobuje určitú frustráciu, navodzuje smútok a často i hnev. Musíme sa s tým zmieriť? Nedá sa niečo urobiť pre zmenu k lepšiemu urobiť?

Ja osobne vidím problém v tom, že napriek tomu, že všetky spoločnosti sveta túžia po demokracii a slobode, často v mene tejto slobody nechávajú niektorým nemorálnym jedincom ničiť všetko po čom túžia slušní ľudia. Faktom je, že potom až príliš často devastujú našu spoločnosť.

Podľa môjho názoru sa spoločnosť  v tomto prípade delí na skupiny. Jedna sa sa pozerá na to, ako tá druhá stáva obeťou skupiny bezhľadných ľudí. A medzi nimi sú takí, ktorí sa žiaľ len prizerajú. Je smutné, ak sú medzi nimi i rodičia. Aj preto sa vo svojej úvahe snažím pripomenúť význam rodičov, lebo práve oni majú do veľkej miery moc a možnosť formovať budúce generácie. Rodičovstvo nie je len poslanie, ale aj umenie, ku ktorému je potrebný určitý talent, dobré vedomosti a najmä životné vzory, ktoré môžeme potom odovdávať ďalej. Často hovoríme, že deti sú ako „opičky," opakujú a napodobujú všetko, čo vidia. A aj preto sú pozitívne vzory veľmi dôležité. Ľudová múdrosť hovorí: „Aká matka, taká Katka" alebo „Aký otec, taký syn" či tiež „Jablko nepadne ďaleko od stromu." Pre výchovu deti je tiež rozhodujúce, aký vzťah majú rodičia medzi sebou. Veď, ako môže z dieťaťa, čo doma pozoruje nesúlad rodičov, hádky, hrubosť, neúctu a klamstvo, vyrásť slušný človek?

Ľudia po stáročia vedeli a vedia, čo je pre kvalitu života ľudí a tým aj celej spoločnosti potrebné. Písali a píšu o tom filozofovia, psychológovia i vychovávatelia. Ale nikto ich zrejme nebral a neberie vážne, lebo inak by musela byť naša spoločnosť "zdravšia." Tiež sa natíska otázka: „Prečo z odbornosti a z profesií je vyňaté rodičovstvo?" Rodičovstvo je „profesia" a „výsledky" tejto profesie sú tie najdôležitejšie a najcennejšie na svete.

Zodpovednosť za budúce generácie rozhodne patrí do rodiny. Rodičia sú buď prameňom šťastia alebo biedy, každý je svojou rodinou natrvalo poznačený. Dôkazom toho sú televízne programy, ako Pošta pre teba, Súdna sieň, či Krimi noviny.

Čo s tým? Pomôcť si musíme sami, použitím vlastného rozumu a citu. Určite si niektorí spomínate na časy nie dávno minulé, na staré známe: "Základom zdravej spoločnosti je zdravá rodina" alebo „Zdravá spoločnosť neexistuje bez zdravých jedincov." Vari tieto vety neplatia aj dnes? Len vtedy, ak sa nám podarí vychovať zdravých rodičov, ktorí budú „pestovať" svoje deti, nastanú predpoklady pre zdravú spoločnosť, po ktorej určite všetci túžime.

Svoju uváhu ukončím citátom: „ Zajtra nebudeme ani takými, akými sme boli, ani takými aký sme." Marcus Tullius Cicero. A ja si dovolím dodať, usilujme sa byť lepšími... Plynúci čas je dar, ktorý je veľmi vzácny. Stojí za to, naučiťsa ho prežiť tak, aby sme ho využili v prospech rodiny a výchovy detí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?