Prečo sme tak bezohľadní...?

Autor: Anna Čunderlíková | 18.10.2011 o 10:44 | Karma článku: 7,38 | Prečítané:  342x

Pôvodne som chcela napísať prečo sú tak bezohľadní vodiči, ibaže pravda je taká, že nie všetci sú bezohľadní. Nakoniec aj chodci majú “maslo na hlave.”

Semafóri na križovatkách boli zriadené preto, aby sme ich rešpektovali. Všetci, vodiči i chodci! Ibaže by niektorí z nás boli farboslepí? Inak si totiž neviem vysvetliť tak častý zmätok. Ak majú chodci zelenú, tak majú vodiči červenú, ibaže kým "naskočí," tak riskujú a v plnej rýchlosti sa snažia na poslednú chvíľu prejsť, čo prejsť, preletieť križovatkou. Ako tento spôsob správania nazvať inak, ak nie bezohľadnosť?

Takýto "farboslepý" vodič sa v okamihu sekundy stáva pre ostatných "neriadenou strelou." Vari pre takýchto bezohľadných ľudí neplatia žiadne predpisy? Ako sa má brániť chodec, okrem toho, že najskôr musí dávať pozor na vodičov a až potom na seba?

A to nehovorím o priechodoch pre chodcov, kde nie sú semafóry. Tu treba opatrnosti ešte viac. Ak sa konečne nájde jeden vodič, ktorý zastane a pustí chodcov, ešte nemajú vyhraté. Pozor treba dávať aj na tých za ním. Neraz sa stane, že chodec hoci je na priechode pre chodcov ostane "uväznený" medzi dvomi autami. Riskovať, že bezohľadný vodič zabrzdí na poslednú chvíľu alebo urobiť krok späť a riskovať, že ho zachytí auto, ktoré mu len pred malou chvíľou dalo prednosť? Bezmocný chodec je, ako paralizovaný a to je už len krok od dopravnej nehody, človek v takej situácii často reaguje skratovo.

Ďalšou skupinou sú bezohľadní vodiči, ktorí spôsobia nejednému vodičovi traumu tým, že s chuťou dupnú na plyn a mláka po daždi sa zmení na neželanú sprchu. Čo to hovorím? Dlho bolo sucho? Ibaže začiatkom októbra sa rozpršalo a citeľne aj schladilo. A tak prvé jesenné mláky boli pre moju známu tou neželanou sprchou. Musela sa vrátiť domov, prezliecť sa a dať si ozajstrnú sprchu. Pekný jesenný plášť, ktorý mala sa sebe mimochodom po prvý raz odniesla do čistiarne. Ako a či vôbec sa ho podarí vyčistiť ešte dnes nevie.

Nedošlo k úrazu, ale i v takýchto prípadoch ide pri najlepšom o ujmu psychickú, prekonanie strachu a negatívnych emócií, ako je zlosť, bezmocnosť... strach, strata času a zbytočné finančné náklady na čistiareň.

Nemusí to skončiť vždy len takto. Štatistky varujú pred dopravnými úrazmi na priechodoch pre chopdcov. A to je už o inom. Náklady na zdravotnú starostlivosť, pracovná neschopnosť, invalidita a často strata toho najcennejšieho - života.

Vždy by sme mali myslieť aj na tých druhých. Veď možno práve teraz vstupuje na priechod pre chodcov dieťa, mama, otec, partner, babka, dedko, niekto, na ktorom sú jeho príbudní existečne i emocionálne závislí.

Želám všetkým vodičom šťastnú a bezpečnú jazdu, chodcom bezpečný priechod cez cestu a všetkým spoločne vzájomnú ohľaduplnosť a toleranciu. Určite je to záujem nás všetkých!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?