Ako nás môže ohroziť nedostatok tekutín...

Autor: Anna Čunderlíková | 27.10.2011 o 14:23 | Karma článku: 5,85 | Prečítané:  1613x

Pitnému režimu treba venovať pozornosť počas celého roka. I keď pravda je taká, že oveľa viac sme ohrození počas letných horúčav. Nedostatok tekutí však môže veľmi vážne ohroziť naše zdravie v každom ročnom období. Poznáte to? Sme unavení, podráždení a naše reakcie sú spomalené. Môžno je to dôsledok stresu a možno sme len málo pili... To, že to nedosatatok tekutín môže vážne ovplyvniť zdravotný stav zažila minulý týždeň aj moja priateľka.

O pitnom režime počúvame dookola, ale stále zabúdame piť. Pitný režim je nevyhnutnosť! „To ako sa zavlažujeme má totiž vplyv na to, ako budeme myslieť." Najviac sú ohrozené deti a ľudia vo vyššom veku. Stratu tekutín znášajú oveľa horšie. A čo je ešte horšie, buď smäd, nepociťujú vôbec alebo ho vedome potláčajú. Zásadná chyba je spoliehať sa na smäd. Pocit smädu prichádza u tejto skupiny ľudí žiaľ až vtedy, keď je už deficit tekutín a rovnováha organizmu je narušená.

Piť treba najmä dopoludnia. Najideálnejšia je pitná voda, nesladený čaj, ovocné šťavy, džúsy bez umelých farbív a sladidiel. Lekári hovoria, že by sme mali denne vypiť 1,5 až 2,5 litra vody. Aby sme boli presnejší, lekári odporúčajú pri bežnom zaťažení dennú potrebu tekutín v pomere 30-35 ml na kg váhy hmotnosti tela. Netreba zabudnúť na to, že pitný režim, príjem a výdaj tekutín, je individuálny, riadi sa najmä hmotnosťou človeka, vekom, aktivitou a tiež prostredím.

Nedostatok tekutín vedie k vážnemu poškodeniu ľudského organizmu. V tele sa začnú hromadiť škodlivé látky, čo preťažuje látkovú výmenu a najmä obličky. Krv sa zahusťuje, tým sa znížuje tlak krvi, čo môže vyústiť do kolapsu, bolesti hlavy, krčami svalov. Aké sú prejavy? Poruchy krvého obehu, svalové krče, bolesti hlavy...

Nehovorím to len tak, mám s tým osobnú skúsenosť aj vo svojom blízkom okolí. Takúto negatívnu skúsenosť mala moja priateľka. Začalo to bolesťou hlavy, nízkym tlakom a závratmi. V čom je chyba? Nejde o žiadneho meteosenzitívneho človeka, začali sme pátraním po chybe. Nakoniec sme spätným hodnotením predchádzajúceho dňa zistili, že bol veľký nepomer medzi stratou a príjmom tekutín. Na pitný režim zabudla a ako som uviedla strata tekutín bola oveľa väčšia, ako zvyčajne. Prvé, čo bolo treba urobiť bolo „zavlaženie organizmu."

U nás v rodine dávame veľký pozor na príjem tekutí, myslím, že teraz už bude dávať pozor aj moja priateľka. Napiť sa ráno, asi 1/2 hodinu pred raňajkami sa stalo pre nás doma rituálom. Začíname pohárom vlažnej vody s citrónom, prípadne vodou s citrónom, medom a cviklou s prášku. Črevá sa prečistia, organizmus sa zavlaží. Cvikla navyše podporuje imunitu. A čo je pre nás dôležité po tomto raňajšom rituály? Zistili sme, že sa cítime oveľa lepšie.

Čo sme ešte zmenili? Spomenula som si na rady dávno minulé, nejesť pred jedlom a počas jedla. V mojej pôvodnej rodine sa tradovalo „nepiť pred jedlom a počas jedla." Prestali sme teda aj my piť počas jedla. Dôvod je jednoduchý. Pitie väčšieho množstva tekutí počas jedla prináša viacero problémov. Riedi tráviace šťavy a enzýmy, čo spôsobuje, že strava zo žalúdka odchádza skôr ako bola natrávená. Výsledkom je potom porucha trávenia. Najlepšie je prijimáť tekutiny 1/2 hodinu pred jedlom a nie skôr ako 1/2 hodinu po jedle. V priebehu dňa si doplňame tekutiny priebežne, najmä dopoludnia. Aby sme na to nezabudli vždy máme „po ruke," teda na stole flašu s pohárom alebo krčah s čajom. Inak sme tiež zabúdali na pitný režim.

Aj zo svojej skúsenosti možem potvrdiť, že každá strata tekutín, ak nie je vyrovaná pitím znižuje našu koncentráciu, výkonnosť a pocit dobrej pohody. A čo tiež nie je zanedbateľné? Nedostatočný príjem tekutín môže viesť k prejedaniu. Hovorí sa, že hlad je často neuhasený smäd. Takže dodržiavanie pitného režimu je aj spôsob, ako jednou ranou zlikvidovať „dve muchy." Nezabúdajme na pitný režim, nedajme šancu, aby nás ohrozil nedostatok tekutín.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?