O vtákoch... a ľuďoch II.

Autor: Anna Čunderlíková | 5.12.2011 o 10:08 | Karma článku: 7,25 | Prečítané:  306x

V niektorom z predchádzajúcich článkov som hovorila o paralele medzi ľuďmi a vtákmi... Pohnútok k tomu, aby sme sa naučili lietať môže byť veľa, jednou z nich je aj zdravie, či skôr situácia, keď svoje zdravie strácame. Tomáša vyhodil z pomysleného „z hniezda" infarkt. V tých pre neho najzložitejších chvíľach si spomenul na jednu vetu z filmu. Názov filmu si nepamätal, ale tá veta mu utkvela hlboko v podvedomí. V tej pre neho zložitej situácii si celkom zreteľne na ňu spomenul: "Buď budem pracovať na svojom živote, alebo na svojej smrti..." Táto veta ho prebrala z letargie.

Tomáš bol vždy veľmi usilovný a ambiciózny mladý muž. Súčasne študoval na dvoch vysokých školách a ešte popri tom pracoval. Najskôr na dohodu, neskôr na pracovnú zmluvu. sa rozhodol sa pre život. Keď ukončil štúdium mal obrovskú výhodu a získal lukratívne miesto. V kariérnom rebríčku sa pohyboval stále vyššie a vyššie.

Práca si ho vyžadovala celého takmer na celých 24 hodín. Úspech síce prešiel, ale za akú cenu? Nadčasy, noci, víkendy... Tomáš nemal ešte ani tridsaťpäť rokov, keď ho choroba „vyhodila z hniezda." Ležal na nemocničnej posteli, napojený na prístroje, keď po niekoľkých dňoch otvoril oči uvedomil si, že mu telo vyslalo vážny signál.

Neskôr Tomáš priznal, že tých signálov bolo viac, ibaže im nevenoval pozornosť. Vždy sa mu to podarilo akosi vykompenzovať. Až teraz si uvedomil, že je na čase nájsť rovnováhu. Inak by sa mohol rozlúčiť so životom. Tak znel verdikt lekárov.

Tak je! Tomáša presvedčil až infarkt, že musí v jeho prípade zmeniť „smer svojho letu." Vedel, že chcieť nestačí a tak musel začať konať. Viete si predstaviť, čo znamená pre hyperaktívne človeka zabrzdiť? Veď aj pre Tomáša bola práca ako droga. Pohltila ho celého, nestihol si založiť ani rodinu.

 

Nezdravý životný štýl musel vymeniť za zdravší, dodržiavať diétu a cvičiť. Musel a chcel, inak sa mohol rozlúčiť so životom. Lekár mu to nezabudol pripomenúť ani pri jednej kontrole. Pre Tomáša bol infarkt ako voľný pád. A čo mu to prenieslo? Tomáš s prekvapením zistil, ako veľmi iným ľuďom na ňom záleži. Paradoxne sa viac starali o jeho zdravie, ako on sám.

Pravidelne za ním prichádzala aj Milena, najskôr služobne a neskôr aj súkromne... Rozumeli si, veľa spolu hovorili o všetkých hodnotách, ale najmä o zdraví. Tomáš dnes hovorí:

„ Keby som nebol dostal infarkt,asi by nikdy nebol začal žiť zdravšie."

„Ešte stále by bol zo mňa vystresovaný workoholik, čo sám seba pripravuje o zdravie."

Dnes už Tomáš pokračuje vo svoje práci a vie, že sa to dá i inak. Voľný čas, večere a víkendy trávi s Milenou. Uvedomuje si, že pre prácu nielen, že takmer stratil život, ale si ani nevšimol akú úžasnú ženu ma celkom na blízku. Želám im, aby im to spolu vydržalo veľmi, veľmi dlho.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?