Na slovíčko, prosím... (11)

Autor: Anna Čunderlíková | 14.12.2011 o 15:05 | Karma článku: 7,18 | Prečítané:  389x

Klamstvo je staré, ako ľudstvo samé. Ťažko by sme hľadali človeka, ktorý si ešte nikdy nezaklamal. Klamstvo teda bolo, je a bude barličkou mnohých ľudí. Dá sa klamstva zbaviť?

Prečo klameme? A aké bývajú dôvody na klamstvo? Domnievam sa, že najčastejšie klameme zo strachu, prípadne klameme preto, aby sme sa svojmu okoliu javili lepší, možno i dôležitejší. Klameme tiež preto, aby sme získali východy. Klamať môžeme tiež zo zlomyseľnosti... Určite by sa našlo pre klamstvo viac dôvodov. Napadlo vás niečo iné?

Klamstvo nemusí niesť vždy, len negatívny "náboj." Môže isť aj „o milosrdnú lož" alebo jednoducho pravdu nepovieme. Pravdu poprieme, najmä vtedy, ak by mala ublížiť. Prípadne sa pravde vyhneme, aby sme predišli známemu „za pravdu sa každý hnevá." Pravda povedaná v nevhodnej chvíli môže raniť, ale tiež musíme počítať s tým, že nám to dotyčná osoba môže vrátiť. Niekedy je tiež lepšie zotrvať v nevedomosti, ako si vypočuť krutú pravdu.

Schopnosť rozpoznať klamstvo je svojim spôsobom umenie. Sú profesie, ktoré sú na to školené. Ibaže aj my ostatní potrebujeme často oddeliť „plevu od zrna," teda pravdu od klamstva. Čím viac pracujeme s ľuďmi a čím máme väčší pozorovací talent, tým môžeme byť úspešnejší.

Rada komunikujem s ľuďmi, rada pozorujem rôzne životné situácie. Dovolím si povedať, že niečo o klamároch aj viem. Ako sa správajú ľudia, ktorí klamu? Najčastejšie si chytajú bradu, šúchajú si nos. Deti by si zakryli ústa, dospelí to riešia týmito pohybmi, ako by chceli zabrániť tomu, čo vychádza z ich úst. Ďalší pohyb, na ktorý by sme si mali dávať u klamára pozor je pohyb očí. Je to signál, ktorí ľudia robia nevedomky, ale zároveň je to signál veľmi presvedčivý. Vyskúšajte si to sami sami. Ak začneme o niečom premýšľať pozeráme sa smerom hore a doprava. Ak dáme človeku otázku a pozorujeme pohyb jeho očí, a ak jeho pohyb nie je, ako zvyčajne býva, ale naopak pohyb očí smeruje hore a doľava, signalizuje to, že niečo nie je v poriadku. Tak isto silný očný kontakt alebo naopak vyhýbanie sa očnému kontaktu môže znamenať klamstvo. Dôležité je pozorovať aj reč tela. Pri klamstve sa gestá a slovné vyjadrovanie často nestotožňujú. A čo ešte funguje? Skúste náhle zmeniť tému rozhovoru. Klamár bude vďačný a spokojný so zmenou témy. Nevinný človek bude možno prekvapený, zneistený a bude sa chcieť k pôvodnej téme vrátiť. Pravda, nič nie je biele, ani čierne. Skôr ako si urobíme o niekom úsudok mali by sme si to dobre zvážiť. Nie nadarmo sa hovorí „ dva razy meraj a raz strihaj." Tak radšej s tým pozorovaním opatrne, aby svojimi „detektívnymi" schopnosťami niekomu neublížili. Ale na druhej strane práve predvianočný čas je príležitosťou na to urobiť si takú malú, súkromnú inventúru pravdy a klamstva.

Nebude to ničím vynimočné. Faktom je, že ľudia sa problematikou klamania zaoberajú veľmi dávno. Svedčia o tom mnohé príslovia a citáty.

  • Pravda klamstvo nikdy nedobehne.

  • Lož má krátke nohy.

  • Jedna lož na seba navlečie desať ďalších.

  • Kto raz klamal tomu sa neverí, aj keby hovoril pravdu.

  • Nikdy tak veľmi ľudia neklamú, ako po love, po vojne a po voľbách. Otto von Bismarck

  • Klamstvo je ako snehová guľa, čím ďalej sa valí, tým je väčšia. Martin Luther Re

  • Reklama (inzercia) je umenie, ako z polopravdy urobiť stopercentné klamstvo. Edgar A. Shoaff.

Spomenuli ste si na niektoré iné príslovie, či citát? Podeľte sa ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?