Posledná prednáška...

Autor: Anna Čunderlíková | 4.1.2012 o 13:27 | (upravené 5.1.2012 o 12:23) Karma článku: 8,07 | Prečítané:  384x

Čítanie je mojou veľkou záľubou. Lásku ku knihám som si pestovala cez rozprávky, neskôr cez povinné čítanie... Nakoniec som si to už ani neuvedomovala, ale vždy keď som mala na to príležitosť siahla som po dobre knihe. Niektorá kniha sa dotkla môjho srdca viac, ina menej, ale vždy to bolo a je aj určité obohanie môjho života. Posledná prednáška, je titul knihy, ktorú môžem a chcem zaradiť do rubriky: „Kniha, ktorá ma dostala.“

Randy Pausch bol profesorom počítačovej vedy, interakcie ľudí a počítačov...na Carnegie Mellon University. Neviem, ako je to u nás, ale na tejto univerzite, ako uvádza autor, skôr ako profesora požiadajú, aby zvážil svoje odstúpenie dostane možnosť poslednej prednášky.

Jeho posledná prednáška, ktorá mala názov: „Ako skutočne splniť svoje detské sny" sa uskutočnila 18.septembra 2007. Ranyho prednáška sa stala fenoménom, rovnako ako kniha, ktorú vytvoril na tom istom princípe. Pre neho to bola skutočne posledná prednáška pretože mu nie dávno diagnostikovali rakovinu v terminálnom štádiu.

Jeho prednáška nebola o zomieraní. Bola o tom, aké sú dôležité sny, aké je dôležité prekonávať prekážky. Zdôrazňoval, že čas je všetko cenné, čo máme a že možno jedného dňa zistíme, že ho máme menej, ako sme si mysleli. Vo svojej prednáške hovoril o žití, o svojom posolstve, ktoré chce zanechať svojim deťom. Toľko veci chcel povedať svojim deťom, ibaže boli primalé, aby to pochopili. Čítanie bolo úžasné, autor spojil humor, inšpiráciu a inteligenciu. V deň svojej prednášky pôsobil Randy Pausch mladistvým dojmom, napriek jeho chorobe vyžarovala z neho energia, krása, veselosť, ktorá sa občas prelínala s humorom. Nemyslel na seba, myslel predovšetkým na svoje deti a na manželku. Myslel na posolstvo, ktoré chcel zanechať svojim deťom i nasledujúcim generáciám. Osobitne ma zaujali slová Randyho Pauscha, v ktorých nachádzam veľký kus pravdy:

Karty, ktoré sme dostali,
nezmeníme, no je na nás,
ako s nimi budeme hrať. „

Žiaľ, Randy Rausch 25. júla 2008 svoj boj s rakovinou pankreasu prehral. Verím, že po jeho knihe siahne ešte veľa, veľa ďalších ľudí a možno i ďalších generácii.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

BBC ukázalo ruských chuligánov. Jediným pravidlom je nezabiť

Nie pre každého budú MS len o futbale.

KOMENTÁRE

Čo je populizmus a prečo ho možno budeme potrebovať

Viete, čo je populizmus?

KOMENTÁRE

Sulík sa vyfarbil, ruské noviny ho vytočili

Ruské médiá opisujú údajnú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ.


Už ste čítali?