Na slovíčko, prosím... (12)

Autor: Anna Čunderlíková | 13.1.2012 o 9:10 | Karma článku: 10,05 | Prečítané:  233x

Dnes možno viac, než kedykoľvek predtým mám čas surfovať po internete. Internet je dobrá vec. Vari sa nehovorí, že na „webe je všetko?“ Oceníme to najmä vtedy, ak niečo súrne potrebujeme. Pociťuje to veľmi nepríjemne vtedy, ak nám zlyhalo pripojenie alebo nám chýba dostupnosť. Internet nám bezpochyby rozširuje obzor. Domnievam sa, že žiaľ za určitých okolností a určitým spôsobom internet aj škodí.

Prečo si to myslím? Nuž, k tomu názoru ma vedie diskusia na internete. Hneď v úvode zdôrazňujem, že nemyslím tým len diskusiu na blogoch, myslím internetovú diskusiu vo všeobecnosti, teda aj na iných linkách, či stránkach. Prijmite moje pozvanie, a poďme sa spolu nad tým zamyslieť.

Ja osobne si myslím si, že niečo nie je v poriadku. Kdesi som čítala, že internet má okrem iného za cieľ umožniť rôznym ľuďom spolu komunikovať, nachádzať a vytvárať si nové vzťahy. Nemyslím si, že sa vždy napĺňa tento cieľ. Prečo? Nuž, jednoducho preto, že sa akcent na ľudské hodnoty, úcta k názorom v tejto diskusii stráca kdesi v nedohľadne.

Ako je to s internetovou diskusiou? Ja to vnímam tak, že medzi diskutujúcimi je síce oficiálny odstup. Osoby, ktoré týmto spôsobom diskutujú sa spravidla nepoznajú. Na druhej strane väčšina z nich vo svojej diskusii často používa na oslovovanie prvú osobu jednotného čísla, čo budí naopak dojem familiárneho kontaktu. I keď aj o tom by sa dalo pochybovať. Mám s tým osobnú skúsenosť... Chcela som „isť s dobou" a dopadla som..., všelijako, len nie dobre. Spomenula, len tak na okraj. Familiárnosť sa popri tykaní určite prejavuje aj oslovovaním krstnými menami. Toto všetko by som vedela ešte akceptovať a v podstate aj akceptujem. Čo ma teda trápi? Vzájomná neúcta, vulgarizácia spoločenských vzťahov, znevažovanie politického oponenta... Čím ďalej tým viac nadobúdam dojem, že toto všetko sa žiaľ stáva už takmer „vecou samozrejmou."

Nie je tomu inak, ani s používaním slov, i keď je to diskusia na diaľku. Nevstupujeme do diskusie so svojim menom, nahrádza nám ho akýsi „alias." Myslím si, že ani to by nás nemalo „oslobodzovať od toho byť slušným." Možno si poviete, diskusia je narýchlo. Autor diskusného príspevku, asi nemal čas svoj názor precíznejšie formulovať a starostlivejšie vyberať slová. Takéto diskusné príspevky potom podľa môjho názoru skôr pripomínajú ústny prejav, ako prejav písomný, ktorý často nemá nič spoločné s našim spisovným jazykom. Požiadavka vhodného vyjadrovania v internetovej diskusii veru často zlyháva. Nemusíte so mnou súhlasiť, veď je to len môj názor.

Čo ma trápi ešte a viac? Autori internetovej diskusie idú ešte ďalej. Prekračujú hranicu! Podľa môjho názoru, najnižším stupňom devastácie internetovej diskusie sú pejoratíva, ktoré jednoznačne vyjadrujú negatívny vzťah k ľuďom. A čo je ešte horšie? Nájdeme tu aj vulgarizmy, ktoré nielenže napísaný text znehodnocujú, ale čitateľa aj urážajú. Nič nemení na veci ani to, že niektoré vulgarizmy sú čiastočne vybodkované.

Každý, kto vstupuje na internet a zverejňuje svoje názory, mal by si byť vedomí toho, že jeho činnosť sa stáva verejnou, oficiálnou. Či si to uvedomuje alebo nie, je to už raz tak. Svojim konaním, postojom, názorom môže ovplyvniť nesmierne veľa ľudí. Mám na mysli ovplyvnenie, tak pozitívne, ako i negatívne.

Opäť zdôrazňujem, toto je môj názor, nemusí byť totožný s tým vaším. Verím, však, že väčšina ľudí, ktorým sa dostala slušná výchova budú so mnou súhlasiť. Ak moje slová niekoho „zdvihnú zo stoličky" prosím, napočítajte do desať a potom starostlivo vyberajte slová a naformuluje váš názor. Veď samotný pojem diskusia, nie je nič iné, len výmena názorov. Diskutujme prosím kultivovane.

PS:

Maté pocit, že som sa mýlila? Buďte ku mne láskaví, veď nakoniec aj jedno slovenské príslovie hovorí:

"Mýliť sa je ľudské." Želám všetkým krásny deň!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?