Na slovíčko, prosím... (13)

Autor: Anna Čunderlíková | 17.1.2012 o 13:20 | Karma článku: 8,18 | Prečítané:  274x

V honbe za uznaním sa často zabúdame tešiť zo života. Keď sa rozprávam s ľuďmi, nachádzame zhodu. Veľa ľudí so mnou súhlasí, zhodneme sa v tom, že: „Minulosť nemôžeme zmeniť, ale budúcnosť si môžeme naplánovať." Iba pri slovách žiť „tu a teraz..." takmer „zamrzneme, stuhneme..."

Žiť tu a teraz! Často sa s týmto sloganom stretávame, ibaže málo z nás je ochotných sa podľa týchto slov aj správať. Žiť tu a teraz, znamená podľa mňa prežiť intenzívne každú chvíľu svojho života. Žiť tu a teraz predpokladá prežiť život tak, že sa nedáme veľmi zaťažiť minulosťou, ale ani strachom z budúcnosti. Nie je to ľahké, no dá sa tomu naučiť...

Nie, nechcem nikomu vnucovať svoje názory. Ibaže, ak máte chuť skúsme sa spolu zamyslieť, ako žiť „tu a teraz" a aký to môže mať pre nás význam. Veľa ľudí sa stavia k životu asi takto: „začnem žiť, keď nájdem vhodného partnera, keď získam dobrú prácu, keď si kúpim byt, auto..., keď „prídu deti." A pritom zabúdame na „túto chvíľu," chvíľu, ktorej hovoríme „tu a teraz." Práve tú chvíľu si nechajú pretiecť, ako vodu pomedzi prsty. Pritom každá chvíľa má niečo do seba, len sa musíme naučiť tieto chvíle prežívať. Vedieť si zobrať zo života to, čo je pekné a pozitívne je veľké umenie. Pravda, nie všetci sa môžeme hneď stať „umelcami." Tiež si uvedomujem, že sa nedá zatvárať oči pred nepríjemnými vecami, ak nám ich život privedie do cesty. Veď nie nadarmo sa hovorí: „Všetko zlé, je na niečo dobré" alebo „ Čo ťa nezabije, to ťa posilní."

Dovoľte, aby som si pomohla citátom: „Aj krátky čas života je dostatočne dlhý na dobrý a čestný život." Marcus Tullius Cicero. Myslím, že stojí za to, nepozerať na svoj život, ako na prebiehajúci film. Nájdime si čas pre seba, čas je predsa to najcennejšie čo máme. Čo tak zamyslieť sa nad otázkami:

Čo mi robí radosť?

Kedy sa najlepšie uvoľním a dokážem sa tešiť zo života?

Aké sú moje sny?

Po čom túžim?

Čo by som chcel/a/ v živote ešte vyskúšať?

Myslím, že stojí za to spomenúť slová Jara Filipa: „Život je preto krásny, lebo má viac začiatkov, ako koncov."

Začať nový život, začať intenzívne prežívať svoj život, začať žiť „tu a teraz" môžeme kedykoľvek... Nepodarilo sa? Začať môžeme opäť. Objavujme svoj skrytý potenciál...

Život trvá určitý čas, u niekoho dlhšie u niekoho kratšie. Jedno však máme spoločné, že si môžeme zvoliť, ako ten čas využijeme. Tešme sa zo života!

Čo povedať na záver? Opäť si pomôžem citátom: "Daj každému dňu šancu, aby bol najkrajším dňom tvojho života." Mark Twain.

Ilustračné foto: zdroj internet

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?