Univerzita tretieho veku, ako súčasť celoživotného vzdelávania

Autor: Anna Čunderlíková | 31.3.2012 o 10:58 | (upravené 31.3.2012 o 11:05) Karma článku: 8,74 | Prečítané:  530x

Čas plynie všetkým rovnako, napriek tomu ho vnímame každý po svojom. Niekto si možno povie: „Čas plynie, ako voda. Čas letí, ako vietor. Čas beží míľovými krokmi. Čas predbehol dobu, či čas nás dobehol.“ Pravda je však taká, že hodina má 60 minút a deň 24 hodín pre každého. Rozdiel je len v tom, ako dokážeme čas, ktorými máme k dispozícii využiť.

Tiež sa hovorí: „Čas prísť, časť odísť. Tak toto je príznačné najmä pre čas, keď sa rozhodujeme pre odchod z aktívneho pracovného života. Čas nezastavíme. Chceme, či nechceme, on nás vždy dobehne. Niekoho dobehne skôr, niekoho možno neskôr. Niekoho zastihne pripraveného, iného menej a niekoho dobehne čas aj absolútne nepripraveného. Osobne si myslím, že na túto etapu života sa treba tiež cieľavedome pripravovať. Preto som si aj ja ostatné roky často dávala predsavzatia, čo urobím, koho navštívim, čo prečítam..., keď nastane čas, že budem robiť len to, čo chcem a čo ma baví.

Keď sa deň „D“ nenávratne blížil začala som viac surfovať po internete s myšlienkou, že objavím niečo, čo ma bude inšpirovať k zmysluplnému využitiu voľného času. Postupne som si otvorila všetky Univerzity tretieho veku (U3V). Oslovila ma U3V pri Univerzite Komenského v Bratislave, kde som našla štúdijný odbor žurnalistika. Vtedy som si položila otázku: „Čo tak spojiť záľubu v písaní so štúdiom žurnalistiky?“ Videla som v tom aj určité znamenie, lebo odbor žurnalistika sa neotvára každý rok. Nezaváha som ani chvíľu,  stala som sa poslucháčkou U3V.

Aké je to po rokoch zaujať takéto miesto? I keď mi to pripomenulo študentské časy, rozhodne je to iné. A možno to len vnímam trochu inak. Moju, našu U3V zastrešujú naslovovzatí odborníci. Z každej ich prezentácie cítiť srdečný a pozitívny vzťah k tejto forme štúdia. Ich prístup a vzťah k nám je skutočne viac než profesionálny, je to vzťah hlboko ľudský a plný pochopenia. Oceňujem aj prístup pedagógov - lektorov. Nie je to len teória, prednášky sú doplnené o ich osobné skúsenosti, často doplnené o vlastné názory na tú-ktorú problematiku žurnalistiky. Štúdium je obohatené i o exkurzie. Počas štúdia sme mali možnosť navštíviť Tlačovú agentúru Slovenskej republiky, redakciu denníka Pravda, či RTVS, konkrétne rádio Regina. Verím, že do konca mája 2012, t.j. do ukončenia štúdia sa nám ešte niečo zaujímavé podarí.

Vari najväčší dojem na mňa urobila návšteva RTVS, kedy som mala možnosť prostredníctvom U3V vstúpiť do obrátenej pyramídy osobne. Nebola to len pasívna návšteva, bol to aj vstup do priameho vysielania rádia Regina, ktorého sa dostalo jednému z nás, nášmu vedúcemu. Všetci ostatní sme mali možnosť vyskúšať si, a následne si zo záznamu aj vypočuť, ako znie náš hlas cez mikrofóny rádia. Pobyt pod pyramídou bol úžasný. Pracoviskom nás sprevádzala šéfdramaturgička. Nebolo to len zoznámenie sa pracoviskom, pri každom zamestnancovi sa pristavila, vyzdvihla jeho silné stránky a prínos pre rádio Regina. Všade sme cítili úžasne pozitívnu energiu, lásku k povolaniu a úctu k poslucháčom. Rovnako sa dali vycítiť aj korektné interpersonálne vzťahy.

Z RTVS som odchádzala a myslím, že nie len ja, ale všetci s príjemným pocitom a s vedomím, že keď si najbližšie naladíme rádio Regina, že za každým konkrétnym programom uvidíme aj tých úžasných ľudí, moderátorov, hlasový majstrov i manažérov. Rádio Regina je skutočne rodinné rádio, aj keď nie každý má tu možnosť stretnúť jeho zamestnancov osobne, ich postoj k poslucháčom sa dá určite vycíti aj z éteru.

Za svojim štúdiom na U3V, za každou prednáškou precestujem 400 km. Nie, nepomýlila som sa, nie je to 40 km, ale naozaj 400 km. Stojí to za to! Okrem iného som spoznala aj veľa nových ľudí, s bohatými životnými skúsenosťami, ktorých spája snaha vyjadriť sa k rôznym oblastiam života a tiež zhmotniť svoje myšlienky. Niektorí z nás píšu do regionálnych novín, iný má zdramatizované a uverejné príbehy v rádiu, ďalší sa aktívne venuje hudbe, nahráva a vydáva CD. Niekto možno teraz nechápavo pokrúti hlavou. Niekto mi dokonca položí otázku, a stáva sa to dosť často: „A to sa ti chce?“ Veru chce! To, čo si myslia iní, je ich problém, ja si myslím, že to stojí za to. Odporúčam všetkým, ktorí sa ocitnú na rovnakej križovatke života, na akej som sa ocitla pred 1 1/2 rokom ja, aby neváhali, aby si vybrali štúdijný odbor podľa svojho záujmu a prihlásili sa na štúdium U3V.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?