Aj smiech môže byť liek...

Autor: Anna Čunderlíková | 13.4.2012 o 11:50 | Karma článku: 9,46 | Prečítané:  442x

Možno sa z času - na čas zastavíte na mojom blogu, v  rubrike  „Úsmev prosím... Napriek tomu práve teraz a tu položím otázku: „Už ste dnes zasmiali? Smiech je predsa  výborný liek. Žiadny príbalový leták, žiadne vedľajšie účinky. Provokujem?  Niekto mi odpustí, niekoho to možno zdvihne zo stoličky. Nech je to tak, či inak,  neodpustím si výzvu...

„Dajme si záväzok, že sa budeme smiať, usmievať a že budeme na to hľadať príležitosť.“ Hovorí sa, že vlastnosť  smiať sa, máme vrodenú. Rada sa započúvam do zvonivého smiechu detí a mladých ľudí. Skutočnosť je taká, že čím sme starší smejeme sa stále menej a menej. Ale tiež sú niektorí ľudia, ktorí sú odolní voči  smiechu. Jedna moja bývalá kolegyňa, už keď ráno  vstupovala do výťahu celá ustarostená, zamračená. Úsmev by ste  na jej tvári márne hľadali. Úprimne poviem, že som radšej počkala, kým sa vyvezie... Isť s ňou v jednom výťahu mohlo byť určitým rizikom získania nechcenej „infekcie."

Tiež sa hovorí, že je vedecky preukázané, že smiech prispieva k odstraňovaniu stresových hormónov a zvyšuje produktivitu endorfínov - hormónov šťastia. Určite posilňuje srdcovo-cievny  systém. Pri smiechu, ako sa hovorí „od srdca"  sa okysličuje telo, prehlbuje dýchanie a podporuje imunitný systém.

Hovorí sa, že smiech sa dá trénovať, tak ako ktorýkoľvek iná činnosť. Možno viete, možno nie, ale smiech sa dnes študuje, ako vedný odbor gelotológia, odvodené z gréckeho slova gelos-smiech. Odborníci pracujú na nových stratégiách terapeutického účinku humoru. Človek, ktorý má dobrú náladu lepšie znáša a vyrovnáva sa zo záťažovými situáciami i s bolesťou. Možno ste si práve teraz spomenuli na klaunov, ktorí prichádzajú do našich  nemocníc, aby rozveseľovali  choré deti a podporovali ich organizmus „k samoliečiteľským schopnostiach."  No uznajte, nepotrebovali by ste takého klauna aj vy? Ja by som ho privítala...

Nezabudnite na moju otázku " Už ste sa dnes zasmiali?"  A nie, stále je čas, ak chcete, dôvod si určite nájdete.  Myslime na to, že smiech zlepšuje aj medziľudské vzťahy.

Želám všetkým krásny a radostný deň!

 

Foto perex : zdroj internet

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?