Na slovíčko, prosím...(17)

Autor: Anna Čunderlíková | 16.4.2012 o 9:06 | (upravené 25.4.2012 o 8:59) Karma článku: 8,13 | Prečítané:  649x

Manipulátor..., a čo s ním? Často sa s takýmito nerovnými vzťahy stretneme medzi partnermi, medzi rodičmi a deťmi, ale aj naopak. Manipulátor je často aj dieťa vo vzťahu k rodičom. Žiaľ, nie  je zriedkavosťou, že takého vzťahy môžeme odpozorovať aj medzi zamestnancami...

Určite to poznáte. Sú medzi nami ľudia, ktorí radi u iných vzbudzujú pocit viny a potom ich vydierajú, manipulujú s nimi. Obeť sa ani nenazdá a stane sa „bábkou" v rukách manipulátora.

Manipulátori pocit viny najčastejšie vyvolávajú sťažnosťami na svoje zdravie, na svoj osud, na príbuzných... Na takých ľudí si treba dať pozor. Jednoznačné sú „požieračmi" energie. Ak prejavíme takej osobe súcit musíme byť opatrní. Veľmi ľahko sa môžeme pre nich stať „záchranným lanom," ktorého sa ukrivdená osoba, len tak ľahko nevzdá.

Ľudia sme rôzni, nuž aj preto sa hovorí, že sme jedineční. Tak, ako neexistujú  dva rovnané listy na strome, neexitujú ani dvaja rovnakí ľudia. V jednom sme si však rovní. Nežijeme plnohodnotný život, ak sme nahnevaní, deprimovaní, ľutujem sa, prípadne sme naplnení strachom. Faktom je tiež, že "nie všetci ľudia, ktorí dýchajú, aj žijú."  Na druhej strane, myslím si, že je to v poriadku, ak človek vyskúša aj negatívne pocity. Rozhodne však treba odmietnuť zotrvať v nich natrvalo.

Máte vo svojom okolí manipulátora? Väčšie, či menšieho? Tak  potom sa treba chrániť a hľadať únik. Ibaže to tiež závisí od situácie a od vzájomných vzťahov. Ako krajné riešenie môže byť rozchod. Môžeme sa rozviesť s partnerom, môžeme zmeniť zamestnanie, ale oveľa ťažšie je to v prípade, ak ide o  dieťa. S tým sa rozviesť nedá!

Ak to nejde, tak to nejde...Ťažko sa nám podarí zmeniť iných ľudí, zmeniť musíme svoje postoje a svoj spôsob života. A práve vtedy je príležitosť vyhľadať miesta, kde môžeme načerpať nových síl pre život s manipulátorom. V tomto ročnom období, ale nie len   teraz je priam ideálny pobyt v prírode. Príroda je školou emócii, v prírode nemusíme svoje pocity skrývať, ani zapierať. Môžeme sa uvoľniť.

Nepodriaďujme sa manipulátorom, každý problém má riešenie. Ak to naozaj nejde nebojme sa povedať: „Mám ťa rada, chcem ťa pochopiť, ale nesúhlasím s tým, čo robíš."  Žiadny človek by nemal trpieť, ak sa pre utrpenie nerozhodne sám. Súhlasíte, alebo máte iný názor?

Perex fotografia: zdroj internet

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?