Opar (herpes) je naozaj, ako " zlý pes..."

Autor: Anna Čunderlíková | 12.5.2012 o 11:36 | Karma článku: 8,67 | Prečítané:  1473x

Aj keď čo-to o zdraví, o chorobách a o ich predchádzaní  viem, akosi  mojej pozornosti ušlo, že vírus, ktorý spôsobuje opar (herpes) si v našom organizme „podriemkava.“ Aj ja,  ako veľa iných ľudí som v detstve prekonala  ovčie kiahne. Po vyliečení som síce získala voči tomuto ochoreniu  imunitu  na celý život, ale tieto vírusy sa uložili v mojom tele a z času- na čas sa ohlásia. Samozrejme v tom najnevhodnejšom čase.  Čo všetko prebúdza vírus k životu?

Najčastejšie mám opar (herpes) na perách. Objavuje sa po strese, po nachladnutí a po opaľovaní. Nie vždy, ale musím pripustiť, že dosť často. No, bolo obdobie, kedy som ho mávala  so železnou pravidelnosťou každý mesiac. V jednom prípade mi opar pokazil inak krásnu dovolenku na Rodose.  Kto má s oparom (herpesom) skúsenosť, určite si teraz  spomenul na  palivu bolesť na perách alebo v nose.

Veľmi nepríjemný je pásový opar, našťastie ten poznám len z rozprávania. Ten, kto to zažil, vie že pásový opar je sprevádzaný neznesiteľnou bolesťou. O nič príjemnejší nie je ani opar (herpes)  na perách. Ja sa bez antivírusovej masti nepohnem ani na krok. Po rokoch skúsenosti a „spolužitia" s ním viem, že sa opar (herpes) dá zastaviť alebo aspoň zmierniť jeho priebeh, ak začneme s liečbou včas, už po prvom pocite svrbenia, či trhavej bolesti. Niekedy však opar (herpes)  viem s nami „vykývať" najmä, ak sa urobí počas noci. Potom je už záchrana ťažšia a potrebujeme trpezlivosť pri liečbe.

Ako väčšina infekčných ochorení aj opar (herpes) sa prenáša priamym kontaktom. Napriek tomu, že to vieme, často  vidíme, ako sa ľudia aj s oparom (herpesom) pri stretnutí s inými ľuďmi bozkávajú, pijú z jedného pohára a o nechránenom kýchaní, či kašľaní ani nehovorím. Vírus je schopný infikovať aj ostatné časti tela. Myslím, že je samozrejme, že pred a po ošetrení by sme si mali ruky umyť a používať len vlastný uterák.

Pred ochorením by nás mal chrániť imunitný systém, ibaže posilňovať ho treba aj vedome. Dostatok ovocia, zeleniny bohatej na vitamíny C nám pomôžu aj s touto chorobu účinne bojovať a posilňovať imunitný systém.

Ak už opar (herpes) máme dobre je využiť  masť, či náplasť. Dobré sú skúsenosti s výrobkami z Aloe Vera, či propolisom. Tak, ako vždy aj v tomto prípade je voľba na každom z nás.

Niekedy si môžeme pomôcť aj sami, bez platenia  za lieky. Čo tak siahnuť po ľudovom liečiteľstve? Recepty si môžete vyhľadať, ale nie je nad taký - osvedčený. Účinný je výťažok z ľalie bielej. Tento recept mám od starej mamy, veľmi dobre hojí všetky rany. Vyskúšala som ho aj na herpes, osvedčil sa:

Lupene z kvetu bielej ľalie opatrne pooberám, naložím do tmavého pohára a zalejem  cca 40- 50 % bielym alkoholom. Nechám 2 týždne na chladnom mieste a priebežne premiešam. Potom ho už môžem používať. Takto pripravená biela ľalia mi vydrží veľmi dlho, prakticky od roka - do roka.

Pravda treba myslieť na to a recept si pripraviť, keď ľalie kvitnú. Zásadne použijeme bielu ľaliu. Tento úžasný kvet okrem toho, že  rozvonia náš byt, poteší naše oči, ale podporí aj naše zdravie.

Okrem bielej ľalie mi pomôže aj šťava z čerstvej cibule, alebo si vznikajúcu „ranku" jednoducho potriem medom. Podľa ožností a okolností. Pravda je, že to čo pomáha mne, nie je zárukou, že to bude účinné pre každého. To sú len moje skúsenosti. Jedno porekadlo hovorí: „Nieto ťažšej voľby, ako prekonať sám seba," možno aj rozhodnúť sám za seba. Ako sa rozhodnete je len na vás...

Perex fotografia, zdroj internet

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?