Čakanie na dúhu...

Autor: Anna Čunderlíková | 5.6.2012 o 11:18 | Karma článku: 9,26 | Prečítané:  873x

Nieto pochýb o tom, že človeka priťahovali, priťahujú a rozhodne aj budú priťahovať prírodné úkazy, najmä také, ktoré prichádzajú za mimoriadnych podmienok a navyše trvajú veľmi krátko. Medzi takéto úkazy rozhodne patrí  dúha...

Kedy ste naposledy videli dúhu? Ja som v ostatnom čase to šťastie nemala. Aj keď si nepamätám, kedy to bolo,  na prekrásny prírodný úkaz si rada spomínam. Ak som mala šťastie, že som videla dúhu, nemala som po ruke fotoaparát, škoda. Dúha, tak zostala, len v mojej pamäti a predstavivosti. Ako som povedala, nepamätám si kedy som  videla dúhu ostatný raz,  ale viem si vybaviť ten nádherný pocit. Počula som, ako ktosi zvolal: „Hej, pozrite sa na to!" Všetci sme zdvihli svoj zrak jedným smerom, k oblohe, kde sa objavila nádherná dúha. Určite to poznáte! Skúsme si na ten krásny a silný zážitok zaspomínať. Možno sa nám dúha v krátkom čase objaví...

Často si v tejto súvislosti kladiem otázku: „Ako môže niečo také, ako  lúč svetla a dažďové kvapky vyčariť silný pocit nádeje a optimizmus?" Ten pocit sa nedá vyjadriť slovami. Tak som to vnímala ja, ale tak o tom hovorili aj  ľudia okolo mňa. Mali sme pocit, že žiarivé farby, ktoré sa objavili v nádhernom oblúku na oblohe, vyzerali, ako by ich práve vymaľoval maliar. Príjemný pocit, ktorý v nás dúha vyvoláva zrejme odpovedá aj na otázku, prečo je dúha považovaná za znamenie nadchádzajúcich šťastných udalosti. Veda nám vysvetľuje vznik dúhy, kým však k tomu došlo vysvetlenia boli rôzne. Podľa Biblie je dúha symbolom „Božej dohody s ľuďmi," dohody o tom, že už nebude potopa. Keď Noe uvidel tento úkaz malo to byť znamením, že vody potopy už nezničia na Zemi všetko, čo je živé. Niektoré africké kmene naopak tento nezvyčajný prírodný úkaz považujú za démonické sily, ktoré môžu pohltiť dušu človeka. Možno si to pamätáme zo školy, alebo si to potvrdzujeme z rôznej literatúry a preto vieme, že prvé vedecké vysvetlenie dúhy  poskytol už francúzsky učenec René Descartes (1596-1650), ktorý objavil zákon lomu svetla.

Dúha sa môže vytvoriť všade tam, kde je prítomná padajúca voda a slnečné svetlo. Ja som ju najčastejšie videla po popoludňajšom daždi. Aby bola dúha viditeľná musíme mať slnko za chrbtom. Ráno by sme sa mali dívať smerom na západ a popoludní na východ. Ak si spomenieme na farby dúhy, alebo si pozrieme obrázok dúhy jej farby sa objavujú spravidla smerom zhora nadol: červená, oranžová, žltá, zelená, modrá, fialová. Niekedy nám príroda dopraje aj pohľad na menej výraznú, druhotnú  dúhu a vtedy je poradie farieb opačné. Ja som dvojitú dúhu  žiaľ ešte nevidela.

Okrem slnka, mesiaca, hviezd, hromov a bleskov ma fascinuje  i dúha. Už aj preto lebo hromy a blesky vo mne vyvolávajú des. Naopak dúha vo mne  vyvoláva príjemný pocit.  Skôr ako do fyziky, zradila by som dúhu do kráľovstva umelcov.

Prečo táto úvaha? Nuž aj preto, že keď dúhu uvidíme, vtedy sa určite nezamýšľame, ako vzniká. Ak sa stretneme s týmto  jedným z najkrajších prírodných úkazov, vtedy je najlepšie zostať stáť, tíško sa pozerať a preciťovať tú krásu. Tak veľmi si želám zažiť znovu ten krásny pocit. Verím, že aj vy. Navrhujem, čakajme  spolu na dúhu..., ak ju uvidíte, ozvite sa prosím. Ďakujem.

 

Foto: zdroj internet

 

Duha.jpg

 

 

Duha2.jpeg

Želám pekný deň!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?