Krásy Čiernej Hory...

Autor: Anna Čunderlíková | 20.6.2012 o 14:17 | Karma článku: 10,03 | Prečítané:  1386x

Už ste boli tento rok na dovolenke? Nás opäť zlákalo Jadranské more, konkrétne Čierna Hora. Čiernohorské pobrežie tvorí Tivatská riviéra, Budvanská riviéra, Barská riviéra a Ulcinjská riviéra. Tento rok  sme sa rozhodli pre Budvanskú riviéru,  pre starobylé mestečko Budva. Hovorí sa, že je to jedno z najvyhľadávanejších letovísk Čiernej  Hory. Neodradila nás, ani  nekonečne  dlhá cesta. Minulý rok sme  prežili dovolenku v Pržne, neďaleko Tivatu,  tento rok sme si  ešte pár kilometrov pridali, ale  stálo to za to...

Cestou pozdĺž takmer celej Jadranskej magistrály, od neďalekého Splitu, až po miesto nášho pobytu  sa nám ponúkal pohľad na prekrásnu krajinu. Naozaj prekrásna krajina, na jedenej strane sa nám otváral  pohľad na nádherné zátoky a letoviská, na druhej strane, to  boli pohoria a vysoké  skalné útesy.

Aj tento rok sme, ako turisti  našej slovenskej cestovnej kancelárie  začínali sezónu.  Ubytovanie sme mali zabezpečené vo Vile Tropico, ktorá má skôr rodinný, ako hotelový charakter. Ocenili sme najmä jej strategickú polohu. Hoci sme bývali v centre, nočný pokoj sme si užili vďaka tomu, že vila je  situovaná  do  tichej, bočnej uličky. Čakal na nás príjemný personál, dobrý servis, či sa to týkalo ubytovania alebo stravovania. K tomu nebo bez obláčka a teplé more. Čo viac si môže človek priať?

Hoci sme sa trochu obávali, more bolo naozaj  teplé. Zrejme k tomu prispieva aj fakt, že nad letoviskom sa rozprestiera pohorie Lovčen a Paštroviči, ktoré ho chráni pred  vnútrozemskými vplyvmi.  Asi najviac sme využívali „Slovenskú plažu", ktorá je dlhá asi 2 km, vhodná najmä pre rodiny s deťmi, aj preto sa to tu hemžilo množstvom džavotajúcich detí. Našla som si aj „priateľku ," či skôr ona si vybrala mňa. Milé ruské dievčatko, volala sa Nastenka, keď ma uvidela vo vode, hneď bola pri mne.

Neraz sme pobrežím pozvoľným a vychádzkovým krokom prešli do neďalekého Bečiči, čo je v podstate pokračovaním Budvy. I keď má Bečiči niekoľko luxusných hotelov  je podstatne pokojnejšie letovisko, ako Budva. Ideálne miesto pre tých ľudí, ktorí hľadajú pokojnú a nerušenú dovolenku.

Ja na Čiernu horu nedám dopustiť.  Keď si vyberám dovolenku,  už aj samotná cena mi napovedá, čo môžem očakávať, najmä, čo sa týka ubytovacích a stravovacích služieb. Nikdy nás dovolenka  nesklamala, vždy som boli spokojní. A navyše musím uznať, že aj príroda bola k nám láskavá, na počasie sme si nemohli sťažovať ešte ani jeden rok. Tento rok sme, ako prví turisti  dostali od majiteľa vily, ako bonus 2 lehátka a slnečník  bez poplatku. I to poteší.

Na Budvanskej riviére si, môže dovolenku užiť každý podľa svojej predstavy. Využiť môže hneď niekoľko pláži, okrem spomínanej Slovenskej plaži, Bečičskej plaži i  pláž Mogren,  plaž Jazz, či Tresteno. Prípadne sa vydať na výlety do Boky Kotorskej, či na ostrov sv. Štefana.

Hovorí sa, že koľko ľudí, toľko chutí. Nemusí sa  tu každému páčiť. Mne sa  v Budve páčilo. Od sprievodcu sme sa dozvedeli, že Budva je starobylé mestečko, ktoré má históriu starú dva a pol tisíc rokov. Staré centrum sa nachádza na malom výbežku pevniny do mora, oproti ostrovčeku Sv. Nikola. Stará časť mesta je obopnutá hradbami, nielen pozdĺž mora, ale aj smerom do vnútrozemia. Za hradbami starého mesta vyrástlo nové mesto.  Z dovolenky som si priniesla silné zážitky, chcem sa o ne  podeliť. Pripájam i pár fotografií, ktoré ma zaujali. Nuž posúďte sami...

1Parkom_dostareho_mesta.JPG

Parkom sme prechádzali takmer denne, vpravo do starého mesta a vľavo na pláž

5Kvetinove_zatisie.JPG

Kvetinové zátiše, ktoré sa nám ponúkalo pohľadom z balkóna

 

4Stare_mesto.JPG

Staré mesto a za  jeho hradbami ďalšia pláž

5Stare_mesto.JPG

Pohľad na staré mesto

1Ulicky_stare_mesto.JPG

Malebné a rušné uličky starého mesta, plné rôznych obchodov a reštaurácii

Pohlad_Slovenska_plaz.jpg

Pohľad na "Slovenskú plažu"

 

Ostrov_Havai.JPG

A takýto pohľad sa nám ponúkal  z pláže  na druhú stranu, stálo za to previesť

sa na ostrov Sv. Nikolu,  pláž bola síce kamenistá, ale voda až prezračne čistá

Utes_pohlad_na_stare_mesto.jpg

Na skalách sa nádherne odrážali vlny a  šum mora vydával ľúbivú " melódiu,"

príjemný relax

 

 

Skaly_Becici.jpg

Poznámka: Fotografie  sú z vlastného zdroja

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?