Socha dievčatka s krídlami motýľa...

Autor: Anna Čunderlíková | 3.7.2012 o 11:29 | Karma článku: 10,70 | Prečítané:  1213x

Nedá sa zachytiť každá informácia. Človek nemôže všetko vedieť, no predsa zamrzí, keď sa stretne s niečím, čo by snáď mohol vedieť a predsa nevie. Ja som sa takémuto pocitu neubránila  na nábreží Dunaja pri soche dievčatka s krídlami motýľa...

Študovala som v Prahe a tak som paradoxne poznala viac Prahu, ako Bratislavu. Keď som istý čas v Bratislave pracovala snažila som sa to dobehnúť a toto mesto lepšie spoznať. Naprie snahe, mojej pozornosti unikla práve táto socha dievčatka s krídlami motýľa. V júni tohto roku, pred cestou k moru sme mali trochu času, ktorý sme sa rozhodli stráviť na nábreží Dunaja. A práve tu zaujala moju pozornosť socha dievčatka. A nielen mňa, zaujala turistov z rôznych kútov sveta. Striedali sa pri soche, fotografovali sa so sochou, či samotnú sochu. Jeden záber som si urobila aj ja. Z nápisu pod sochou, som žiaľ jej poslanie a význam celkom nepochopila. Škrelo ma to!  Tak som pri prvej príležitosti a prístupe na internet začala zbierať informácie. Možno príbeh sochy dievčatka s krídlami motýľa  poznáte a možno ste na tom tak, ako ja som bola ja. Aj preto som sa rozhodla, čo-to napísať, čo som sa o tejto soche dievčatka s krídlami motýľa dozvedela. Verím, že tí, čo tento príbeh poznajú mi odpustia...

Socha je podobou desaťročného dievčatka Tinky, ktorej bezstarostný život prerušila ťažká nevyliečiteľná choroba. Tinka zomrela, po vyše roku strádania, odišla z tohto sveta. Zostala však  hlboko  v duši  milovaných rodičov a brata. Ťažko povedať, že vieme, čo znamená strata dieťaťa, ak sme to neprežili. Jedno však viem, že je prirodzené, ak žijeme svoj život v kruhu svojej rodiny,  ak z toho sveta po dosiahnutí určitého, odžitého veku odchádzajú, ako prví  rodičia, až potom ich detí. Musí to byť veľmi ťažké stratiť milované dieťa.

Otec Tinky sa rozhodol zostať v anonymite. Socha dievčatka s krídlami motýľa, ktorú daroval mestu má byť symbolom lásky ku všetkým deťom, ktoré predčasne opustili svojich najbližších. Tak sa jeho dievčatko vracia teraz, ako dobrá víla Tinka a pomáha rodine prekonať bolesť zo straty toho najdrahšieho, čo človek má. Bolesť zo straty milovaného dieťaťa.

Verím, že je niečo "medzi nebom a zemou." Verím, že Tinka je naozaj tou dobrou vílou... Pri pohľade na fotografiu myslím na dievčatko, ktoré bolo podrobené takej ťažkej životnej skúške. Myslím na jej brata, na rodičov. Oceňujem myšlienku milujúceho otca, sprítomniť Tinku všetkým návštevníkom Bratislavy.  Verím, že tak, ako mňa zaujala táto socha, že zaujme aj ďalších a ďalších návštevníkov Bratislavy.

Valentinka_BA_uprava.jpg

 

Socha dievčatka s krídlami motýľa.

Poznámka:

dočítala som sa, že socha bola odhalená 09.09.2010, nikde som sa nedočítala meno sochára. Ak viete viac, verím, že sa o svoje informácie podelíte.

Foto: autorka článku

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?