Flirtovanie...

Autor: Anna Čunderlíková | 6.7.2012 o 11:32 | Karma článku: 7,91 | Prečítané:  1475x

Nie som si celkom istá, ako sú na tom ľudia s flirtovaním dnes. To čo počujem a vidím mi dáva právo na názor, že dnes flirt, či flirtovanie je  tak trochu, ako pohybovanie sa na tenkom ľade. Nejeden muž povie: „mám obavu, aby moje nezávislé koketovanie nebolo považované za sexuálne obťažovanie." Na druhej strane sa ženy nechajú počuť: „galantný muži vymreli." Pravda bude zrejme niekde uprostred...

Tiež je pravda: „sto ľudí, sto názorov." Samotná definícia flirtovania, či flirtu hovorí, že ide o nezáväzné dvorenie, koketovanie, relatívne krátke a nepriame prejavenie erotickej náklonnosti pohľadom, rozhovorom, pohybmi, či konaním. Súhlasíte? Boli časy, keď sa flirt nevnímal cez žiadne poučky, ani cez žiadne obavy, či následky z takejto náklonnosti. Myslím, že boli, sú a budú situácie, kedy nezáväzný flirt, prešiel alebo prejde do hlbšieho vzťahu, dokonca do vzťahu partnerského, manželského.

Flirt je niečo, čo príde samo, celkom nečakane. Príde práve vtedy, keď ho najmenej čakáme. No, nemusí tomu byť vždy tak. Signály  môžeme vysielať aj plánovane. Hoci nie je nad spontánnosť... najpríjemnejšie sú tie situácie, ktoré vzniknú tu a teraz. Čo je k tomu treba? Nemusíme byť hneď žiadni odborníci na medziľudské vzťahy, aby sme uznali, že úsmev milujeme všetci, že úsmev je zázračný liek. Úsmev  účinne pôsobí, ak ho použijeme v správny čas, na správnom mieste. Ja na úsmev verím, považujem ho za veľké kúzlo. Určite budú s mojim tvrdením súhlasiť aspoň tí,  ktorí sa zastavili mojom blogu v rubrike  „Úsmev, prosím..." Ja na úsmev nedám dopustiť, úsmev je  „účinná zbraň."

Skúsiť sa príležitostne usmiať na mužov, znie rada skúsených. Veľa žien povie: "nemám  na to odvahu, nemám na to povahu." Rovnako to platí, keď sa usmejeme aj na ženy, celkom nenútene, priateľsky, len tak, ľudsky. Nehľadajte v týchto slovách nič iné, než bežné nadväzovanie medziľudských vzťahov. Uvidíte, že vám ľudia úsmev vrátia a ešte si týmto gestom vzájomne spríjemníte deň. Úprimný úsmev pôsobí aj smerom do nášho vnútra, čím viac sa usmievame, tým viac sa rozžiari naše vnútro a to sa zase odrazí na našej tvári. Ak si na to zvykneme, úsmev sa pre nás stane automatickým prejavom. Aj tie menej odvážne ženy budú časom vysielať úsmev nielen k priateľkám, ale celkom spontánne aj k mužom. Veď o to ide...  Nech úsmev „použijeme" tak, či tak, rozhodne budeme mať ľahkú a príjemnú komunikáciu so všetkými ľuďmi vo svojom okolí.

Ako na to?

Možno práve teraz si poviete: "Čo tá už bude vo svojom veku  hovoriť  o flirtovaní?" A predsa, niektoré situácie sa časom až tak nemenia a tiež mám určité životné skúsenosti. Tak prečo sa o ne nepodeliť. Ako prvé by som zdôraznila moje staré známe: „Nikdy nezabudnime na úsmev!" Kto má aké - také skúsenosti vie, že vo flirtovaní nezáleží, len na fyzickej kráse. Nikoho nemusí odradiť pohľad do zrkadla. Mala som priateľku, ktorá hovorila: „mňa priťahujú vyslovene škaredí muži." Skutočne, ona bola tá, čo vyslala svoj pohľad a úsmev vždy tomu „najškaredšiemu mužovi," ktorý bol v danej situácii v jej blízkosti. Časom sa ukázalo, že to boli muži galantní,  úprimní a veľkým srdcom. Ak sme sa bavili na túto tému, nezabudla povedať: „z peknej, ale prázdnej misy sa nenaješ." Nie menej dôležité sú aj naše šaty. Určite poznáte to české: „Je to je pravda odvěká, šaty dělaj člověka." Šaty musia vhodne doplňovať našu osobnosť. Čo je vhodné pre priateľku, nemusí sa  práve hodiť nám. Ako je to s našim vkusom v obliekaní? Často stačí posedieť na lavičke, či v kaviarni na terase a máte malú módnu prehliadku, ktorá žiaľ nie vždy poteší naše oko. Na druhej strane tiež platí, že  hoci budeme mať tie najkrajšie šaty, ale bude chýbať úsmev, tak  to tiež nie je k ničomu.  Jedna moja známa, bola vždy upravená, s účesom, ako  práve od kaderníka, ale bez úsmevu. Ľudia často hovorili: „Tá sa  pozrie do pohára  s mliekom a razom je z neho kyslé." Nemala to v nadväzovaní vzťahov veru ľahké.

Počúvajme, veďme dialóg, pýtajme sa, zaujímajme sa, ale s zásadne s taktom, tak znie ďalšia rada, ktorá celkom dobre funguje. Poviete si, doba je iná. Máte pravdu. Zoznamovanie a teda aj flirtovanie je dnes skôr neformálne, odbúravajú sa vekové a sociálne rozdiely. Ženy nečakajú na to, že ich ako prvý osloví muž. Dnes sú ženy odvážnejšie, iniciatívnejšie a pri troške diplomacie i lišiactva sú to práve ženy, ktoré dnes rozhodujú o prvej schôdzke... Myslím, že nezáleží na dobe, skôr  záleží na šikovnosti, či okolností. Moja teta počas celého štúdia na gymnáziu pokukovala po chlapcovi, po svojom spolužiakovi. A ten len študoval, študoval... Už, už sa zdalo, že nemá o dievčatá záujem. Teta neváha a na maturitnom večierku poliala (pravda celkom zámerne) svoj „objekt záujmu" vínom. Bola prvá, ktorá sa o neho postarala a stará sa dodnes. Uznávam bolo v tom aj trochu zlomyselnosti. „Niekedy treba situácii trochu pomôcť," tak ospravedlnila teta svoje vtedajšie správanie. V tomto roku oslávili diamantovú svadbu. Myslím si, že je jedno, či to bolo „včera" alebo je to dnes.  Dôležité je, aby to bolo vždy v medziach normy, akceptované  tou - ktorou spoločnosťou, kde žijeme, kde sa pohybujeme. Dôležité je, aby to neranilo na city.

Prečo som si vybrala túto tému. Nuž, nie všetci ľudia, najmä ľudia dnešnej doby, vedia priamo komunikovať. Možno aj preto je toľko virtuálnych priateľstiev, toľko zoznámení cez internet... Nie, som v zásade proti, každý robí „čo vie a čo môže..." V živote človeka môžu nastať okolnosti, kedy iný spôsob  zoznámenia než virtuálny nie je možný. Nezatracujem, ani tento spôsob komunikácie. Osobne si  však myslím, že zrelá osobnosť dokáže kontakty nadväzovať priamo. Chýba nám čas?  Kto chce, čas si nájde! Tak, či tak, priamy kontakt, považujem za prirodzenejší. Pravda je však taká, že nikdy nevieme do akého vzťahu vstupujme. Z počutia viem, že najmä zoznámenia cez zoznamku, na inzerát skončilo pri najlepšom pri veľkým sklamaní. Veľké množstvo prípadov hovorí okrem straty dôvery, aj o strate značného majetku. Je to veľká lotéria, a s odstupom času si mnohí povedia, že  svoje finančné prostriedky mohli rovno vložiť do „nebankovky." Výsledok by bol  rovnaký. Obozretnosť je na mieste, najmä teraz v lete, keď je oveľa viac príležitosti na nezáväzné flirtovanie, zoznamovanie... Nedovoľme, aby sa z našich vzťahov stratila ľudskosť, tolerancia k odlišnosti pochopenia situácie a cítenia prostých ľudských vecí. Zabráňme zbytočnému, hoci krátkodobému letnému sklamaniu, ktoré môže koniec - koncov postihnúť každého, bez ohľadu na jeho vek.

Verím, že sa každý bude v rámci svojich možností usilovať o to, aby jeho letné flirtovanie, či zoznamovanie bolo príjemné. Nech by sa však  stalo čokoľvek, hoci  niečo nepredvídané, neželané aj taký je život... Každá skúsenosť nás ovplyvní, ak sa poučíme aj posunie vpred, sme skúsenejší, múdrejší... Prežívajte krásne letné dni v pohode!

Perex fotografia: autorka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?