Čakanka...

Autor: Anna Čunderlíková | 10.7.2012 o 14:12 | Karma článku: 9,32 | Prečítané:  911x

Príroda si „žije" svoj život a má rôznu tvár. Krásnu i drsnejšiu... Pravdou je, že v ostatnom čase nás príroda dosť potrápi. Extrémne teplotné výkyvy, vysoké teploty sa striedajú s búrkami a povodňami, víchrice s krupobitím, požiare..., to všetko  prináša materiálne škody, a čo je ešte horšie, prináša straty na životoch. Nedá sa isť proti prírode, prírodu si môžeme, len chrániť, ale to by bola iná téma. Dnes chcem hovoriť o kráse prírody...

Ja sa podľa možností  snažím na prírodu pozerať z tej  krajšej stránky. Obdivujem jej múdrosť i štedrosť. Pozrite sa, len na také lúčne kvety. Nikto ich neseje, nikto ich nesadí a predsa vyrastú do nevídanej krásy. Myslím, že kvety má každý rád,  potešia naše oko, pohladia našu dušu. Ak máte čas a chuť  poďme sa o jednom z nich pobaviť.

Často počúvam, že niektorí ľudia sa dokonca s kvetmi rozprávajú. Svoju skúsenosť má aj moja priateľka Vierka. Kúpila si kvety na chatu, s tým, že ich chvíľu mala v byte,  na balkóne. Jeden víkend sa rozhodla, že ich odnesie na chatu, no zmestil sa len jeden kvetináč. Druhý zostal na balkóne, s tým, že ho odnesie nasledujúci víkend.  Kvety, ktoré ostali doma začali nápadne  vädnúť a tak sa s nimi začala rozprávať, asi takto: „Nebuďte smutné, aj mne chýbajú, no skrášlili našu chatku. Nesmúťte, aj vás v sobotu odnesiem." Neviem, či to "pochopili," ale kvety na balkóne opäť ožili. A prečo nie, veď sú živé? Hovorí sa, že rastliny nemajú radi ani hádky. Možno aj to je vysvetlenie prečo niektoré rastliny v byte vednú, nech robíte - čo robíte, nie a nie ich udomácniť. Kvety nás údajne dokážu upozorniť na geopatogénne zóny, možno to tiež stojí za zamyslenie.

Kvety podľa možnosti netrhám, rada sa im poteším, keď  kvitnú práve tam, kde vyrástli, na záhrade, či na lúke.  Ostatné dni,  cestou na záhradu ma oslovila Čakanka obyčajná s jasnomodrými kvetmi. Údajne, ale veľmi zriedkavo môže mať kvietky biele až ružovkasté. Ja si ich pamätám vždy ako jasnomodré. Cestou na záhradku som si urobila pár záberov, ktoré som v nepozornosti vymazala. Uspokojila som sa tým, že si fotky urobím cestou naspäť, to som netušila, že uvidím rastlinku bez kvetov. Nešlo mi to hlavy, no na druhý deň dopoludnia kvietky čakanky opäť  lemovali cestu na záhradu. Prečo? Kvety Čakanky obyčajnej sa rozvíjajú predpoludním, k večeru sa zatvoria.  Neviem, ako vy, ale ja som si to doteraz nikdy nevšimla. Čakanka obyčajná najčastejšie rastie pri ceste, na suchých lúkach a medziach. Má vlastnosti liečivej bylinky, skúsenosti s jej účinkami nemám, preto  tentoraz  vašu pozornosť  zameriam iným smerom.

Vždy keď vidím tento pekný modrý kvietok spomeniem si na svojho dedka, na jeho krásny fonetický hlas, na to ako mi rozprával nejeden  príbeh. Tento bol o Čakanke.

„Kde bolo tam bolo..., bolo to veľmi dávno. V jednej dedinke, v malej chalúpke žila krásna dievčina s modrými očami. Niet divu, že sa do nej zaľúbil rúči mládenec. Boli by sa vzali, nebyť toho, že mládenec  musel narukovať na vojnu. Nuž taká bola doba. Modré oči dievčiny posmutneli, neostalo iné, len sa na čas rozísť. Sľúbili si vernosť a dievčina prisahala, že bude na milého čakať. A tak sa aj stalo. Na milého dňom i nocou myslela a trpezlivo čakala. Deň sa striedal s nocou, ubiehali dni, týždne, mesiace, roky, ale milý sa nevracal. Dievčine od žiaľu puklo srdce a zmenila na krásny kvety. Tento kvet,  ktorý je  symbolom lásky a dlhého čakania na milého, ktorého sa dievčina nikdy nedočkala dostal meno Čakanka."

A tak sa vždy pri pohľade na Čakanku vraciam späť. Tak ako v mojej detskej fantázii i dnes si predstavujem pri pohľade na Čakanku smutnú dievčinu, ako čaká na milého. Nevieme prečo, ale vždy som ju videla, ako  krásnu  devu s dlhými čiernymi vlasmi a v nádherných bledomodrých šatách. Akosi som tie modré oči opomenula. Čo už, takto som si ju vyfantazírovala ja.

Poteším sa, ak aj vo vás vyvolám spomienku, či  poteším vaše oko  touto krásnou kvetinkou.

 

Cakanka1.jpg

Cakanka2.jpg

Cakanka3.jpg

Cakanka4.jpg

Cakanka5.jpg

 

Foto: autorka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?