Čo všetko môže a nemusí bezdomovec?

Autor: Anna Čunderlíková | 15.7.2012 o 11:16 | Karma článku: 7,50 | Prečítané:  700x

Je toho naozaj dosť. Bezdomovec je svojim spôsobom slobodný človek, slobodný  muž alebo slobodná žena. Môže si vybrať, kde bude večer spať a môže si svoje dni zorganizovať ako chce. Môže chodiť po ulici, po meste, po svete... s jednou, s dvomi taškami, môže spať v parku, na železničnej stanici... Každý večer si môže dokonca vybrať inú lavičku. Nikto na neho nečaká, nikto sa s nim nebaví. Nemusí brať na nikoho ohľad, nemusí stihnúť žiadny termín. Nemusí platiť dane, nemusí upratovať dom, nemusí sa starať sa o záhradu,  nemusí sledovať účty. Nemusí sa trápiť, že má zlého šéfa, ktorý mu málo platí, nemusí sa obávať arogantných kolegov v práci. Nemusí mať hodinky, pretože ich nepotrebuje, veď má nesmierne veľa času. Hoci má relatívnu slobodu často je chorý, bez skutočného domova vydaný na milosť a nemilosť svojmu okoliu. Jeho „sloboda" koniec - koncov znamená zatlačenie na okraj spoločnosti. Nuž takto akosi ubiehali moje myšlienky pri pohľade na bezdomovcov, ktorých domovom je železničná stanica. A nebolo to príjemné čakanie. Možno som takto na chvíľu  vedome "odišla" z toho nie veľmi príjemného prostredia železničnej stanice.

Je veľa ľudí, ktorí im chcú a môžu im pomôcť. Napriek tomu sme svedkami toho, ako často bezdomovci odmietajú našu pomoc. Nemyslím tým pomoc hodiť im do čiapky, či klobúka pár centov, prípadne to nejaké €.  Nestoja však o takú pomoc, ktorá by aspoň čiastočne vyriešila ich situáciu a odchod z ulice. Zrejme sa boja, že stratia „svoju slobodu."

Stať sa dnes bezdomovcom, zrejme nie je až také ťažké. Narušia sa partnerské vzťahy, jeden z nich príde o bývanie. Podľahnú alkoholu, či iným návykovým látkam... Stačí aj nepozornosť a nekritická dôverčivosť a človek príde o úspory, či o byt. A potom už nie je na ulicu ďaleko... Prečo sa  človek  nechá zahnať na okraj spoločnosti? Je to oheň, ktorý ho spaľuje? Myslím tým oheň obrazne. Veď taký oheň môže mať rôzne podoby. Je oheň vášne, túžby, nepríčetnej zloby, či oheň nenávisti. Všetky ohne majú niečo spoločné, zanechávajú po sebe špinavý popol. Kto vie, ktorý to bol z týchto ohňov? Existuje však oheň, ktorý nezanecháva po sebe popol. Je to oheň lásky. Oheň lásky rodičovskej, lásky partnerskej, ktorú ak je skutočná, práva nedokáže nič a nik uhasiť. Myslím si, že práve tento oheň chýba ľudom, ktorí sa dostali na okraj spoločnosti.

V ostatnom čase vidíme, že sa  počíta všetko, čo je hmotné. Domy, auta, peniaze... Kde nie je láska, tolerancia, netreba sa potom čudovať, že stroskotá nejeden vzťah, nejedno priateľstvo. Sú ľudia, ktorí neváhajú odcudziť majetok svojim najbližším. Často podceňujeme, respektíve nedoceňujeme to, čo máme a naháňame sa za niečím, a pritom často nevieme ani  za čím.

Domnievam sa, že keby bolo medzi ľuďmi viac lásky, viac tolerancie boli by sme šťastnejší. Skúsme sa zamyslieť, začnime od seba. Pomenujme svoje vlastnosti, dobre i tie horšie. Tie dobré si upevňujme, na tých horších popracujme, zbavme sa ich.  Poobzerajme sa okolo seba, vážme si, pestujme, „ofukujme" si to čo máme. Vážme si svojich  rodičov, partnerov, deti, všetkých, na ktorých sa budeme môžeme spoľahnúť, ak bude teba. Udržujme si oheň lásky. Verím, že ak to dokážeme, potom bude menej  takých ľudí, ktorým zvykneme hovoriť, že sa ocitli na okraji spoločnosti. Menej bude aj takých ľudí, ktorí napriek tomu, že sa nachádzajú v spoločnosti veľkého množstva iných ľudí, sú vo svojej podstate sami.

Perex fotografia: autor

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?