Byť taktným býva niekedy ťažšie, ako si myslíme...

Autor: Anna Čunderlíková | 31.7.2012 o 10:16 | Karma článku: 10,27 | Prečítané:  1256x

Skôr, či neskôr každý z nás pocíti nutkanie radiť. Chtiac-nechtiac začneme sa pliesť do záležitosti iných ľudí. Máme vôbec radiť? Z vlastnej skúsenosti viem, že aj dobre mienené slová nemusia byť vítané. Aj keď sa nám na prvý pohľad môže zdať, že ľudia radu potrebujú, že nás o ňu dokonca žiadajú, pravda je taká, že poradiť nechcú. Čo teda chcú? Najčastejšie chcú počuť náš súhlas, našu podporu k rozhodnutiu, ktoré urobili už dávno predtým, než nás vôbec o radu požiadali.

Radiť, či neradiť, alebo dať ruky od toho  preč? Myslím, že poradiť treba. Dôležitá je však jedna vec. Skôr ako sa rozhodneme čokoľvek poradiť treba si dobre rozmyslieť, čo ako povieme. Často nie je dôležité, čo povieme, ale ako to povieme. Najdôležitejšie je človeku neublížiť. Uvediem tri príbehy, kedy bolo treba poradiť, ibaže ako...

Marta, Eva a Terezka boli dlhoročné priateľky. Stretávali sa aj v súkromí, spolu so svojimi partnermi. Spoločne trávili víkendy, oslavovali meniny, narodeniny. Taká veselá bezstarostná chasa. Nie vždy to ide tak, ako by ľudia chceli, Eva sa po čase  rozviedla. Opäť si našla priateľa, ktorý sa im vôbec nepáčil. „Chvastúň, tlčhuba, všetko videl, všetko počul, všade bol, vždy chcel mať posledné slovo," tak ho charakterizovala Marta. Rozmýšľali, čo majú urobiť. Evu mali radi, výber partnera považovali za jej právo, ale tiež bola pravda, že „Tlčhubu" nemali radi, išiel všetkým na nervy. Ako z toho von? Čo urobiť? Nakoniec neurobili nič. Stopla to Terezka, keď sa ostatných opýtala: „Chceme pomôcť Eve, alebo sa zbaviť „Tlčhuby?" Tak ho totiž všetci volali. Vedeli, že keby ho vylúčili z partie Eva by  sa necítila dobre, určite by ju to trápilo. A to predsa nešlo, všetci sa chceli cítiť dobre. Tak dobre, ako predtým, kým  nebola Eva rozvedená. Ako sa ukázalo, niekedy netreba urobiť nič. Aj v tomto prípade sa to vyriešilo „samé." Všeličo sa zmenilo v ich rodinách a s odstupom času si baby začali organizovať len „dámske jazdy."

Iný príbeh mi rozprávala Vierka. Potvrdila, že ľudia sú neradi za hlupákov. Stalo sa to aj jej, keď je kolegyňa Oľga z ničoho - nič povedala: „Vierka bola by si celkom atraktívna, keby si sa konečne zbavila tohto nemožného účesu." Vierka zostala, ako obarená, najmä potom, keď si uvedomila, že pútajú pozornosť celej kancelárie. Nevládala sa ani nadýchnuť. Oľga to pravda vôbec nepostrehla, začala radiť, ako sa má Vierka starať o vlasy, ako sa ostrihať... Až po chvíli Vierka zo seba dostala slová, ktoré veru neboli priateľské: „Ako vieš, že stojím o tvoje rady? Žiadala som sa ťa o to?"  Po čase si Vierka uvedomila, že to Oľga nemyslela zle, nakoniec ten účes predsa zmenila. Ibaže to Oľga povedala v nesprávnu chvíľu a na nesprávnom mieste. Nemáme právo kritizovať iného človeka, len preto, že sa nám nepáči. Môžeme tak urobiť, ak nás obťažuje jeho správanie, taktne ho požiadať a chrániť si svoje právo. To čo urobí  oslovený je už na ňom.

Ďalšie tri kolegyne zvykli občas isť na pohárik vína. Po čase zbadali, že jedna z nich začala  piť o čosi viac. Nebolo to príjemné zistenie. Kolegyne boli v rozpakoch, nakoniec sa predsa rozhodli, že si s kolegyňou pohovoria.  Ich rozhodnutie bolo bolestné, ťažko hľadali správne slová, nechceli kolegyňu zraniť. Nakoniec urobili správnu vec a navyše v správny čas. Kolegyni sa ešte dalo pomôcť. Bodaj by tak urobili všetci, ktorí sa dívajú, ako sa ich priateľ, priateľka rúti do záhuby.

Byť taktným býva niekedy ťažšie, ako si myslíme. Ak sa rozhodneme radiť musíme myslieť na to, že  dobré rady musia byť taktné, stručné a k veci. Nakoniec aj desať Božích prikázaní bolo vytesaných, len na dvoch tabuliach. A ešte jedna vec, dobre je zvážiť a ponúknuť svoje rady, len vtedy keď je nádej, že si ich človek, ktorému sú adresované vypočuje a bude sa nimi aj riadiť.

Všetkým čitateľom želám pekný deň!

 

PS: bol to môj názor, neboli to rady

Perex forografia: autorka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?