Ako nechať stres z prebytočných veci za dverami

Autor: Anna Čunderlíková | 22.9.2012 o 9:48 | Karma článku: 9,57 | Prečítané:  740x

Aj vy ste sa pristihli pri tom, že ste si zapratali byt rôznymi predmetmi? Niečo ste si priniesli z dovolenky, niečo ste dostali do daru a niečo ste si kúpili, najmä keď boli výhodné ceny? Akosi takto sa dostávame do  situácii, že sa nám veci postupne nahromadia, niektoré už nie je, kde vyložiť, či uložiť. A tak nakoniec z pôvodného potešenia vzniká stres.

Moja priateľka Janka sa rozhodla, že sa veru všetkého prebytočného a nepotrebného musí zbaviť. Pri každej takejto veci, ktorú chytila do ruky si položila otázku: „Naozaj to potrebujem?" Začala s upratovaním. Ibaže upratovanie je niekedy, len polovičný boj s neporiadkom. Upratovanie, prípadne presúvanie veci po byte, z jedného miesta na druhé, je niekedy zbytočná strata času. Keď sa toho u Janky nazbieralo viac ako dosť, zvolila taktiku upratovania po častiach. Každý týždeň zobrala jednu dve zásuvky, poličky, upratovala a najmä triedila nazbierané veci, jednoducho sa nepotrebných veci zbavovala. Pravda sú veci, s ktorými sa ťažko lúčime, ku ktorým máme citový vzťah. Nedokážeme ich vyhodiť. V takom prípade asi ťažko pomôže akákoľvek taktika. Janka sa rozhodla, že už  žiadne veci zbierať nebude a tak zvolila systém  výmeny „kus za kus." A to sa jej osvedčilo, asi najviac pri ošatení.

Spoznali ste sa v Jankinom príbehu? Nič to, čaká nás jesenné upratovanie, chystáme sa  na výmenu letného šatníka za zimný. Navrhujem spomeňme si na Janku. Vari sa nehovorí:

"Ak si urobí človek poriadok vo vlastnom živote, vo vlastnom byte, nájde pokoj aj vo svojej duši."

Ibaže, pre pokoj duše, to nie  je všetko. Neporiadok v byte nie je jediným zdrojom stresu a dôvodom prečo nebýva domov útulný. O pohodu nás môže pripraviť aj neporiadok v dokumentoch, listoch, účtoch..., hlasné vyzváňanie telefónov, hlučná hudba, či hlasno pustený televízor. Nie malou mierou však k nepohode môžu prispieť aj protichodné názory jednotlivých členov rodiny. Ale  o tom  snáď niekedy inokedy.

Navrhujem, nepodceňujme to, pre pokoj v rodine, pre pokoj v duši nie je nič šikovnejšie, ako nechať stres z prebytočných a nepotrebných vecí pred dverami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Policajný odborár: Útočiť na ženu od chrbta nie je normálny zákrok

Ak by mali policajti kvalitnú výbavu, počet incidentov by klesol, tvrdí policajný odborár MARIÁN MAGDOŠKO.

DOMOV

Kaliňák nepovažuje sotenie ženy za podstatné, nová ombudsmanka to skúma

Policajný prezident Tibor Gašpar chce zlepšiť psychickú prípravu policajtov.

KOMENTÁRE

Dni Islamského štátu sú takmer spočítané, ale teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci sa vracajú do Európy.


Už ste čítali?