Z Močiara do Koša...

Autor: Anna Čunderlíková | 10.10.2012 o 10:01 | Karma článku: 10,50 | Prečítané:  431x

Príhody o tom,  ako vznikali názvy našich obcí a miest  ma priťahujú, ako magnet. A tak ma  napadlo. Páčil by sa vám takýto inzerát? "Predám dom v Močiari... " alebo „Vymením dvojizbový byt vo  Výčapoch za trojizbový  v Koši."  Nereálne ? Ani nie. Obec  Močiar, Nesluša, Koš, ale aj  veľa ďalších iných zaujímavých, žartovných, či hanlivých miest je na Slovensku naozaj dosť.

Niektoré obce a mestá  sú pomenované podľa historických udalosti, ak sa príhoda odohrala pred stáročiami väčšinou po nich zostala, len  povesť.  Dnes  už ani nevieme, čo je  skutočnosť, respektíve, kedy sa skutočnosť prelína s fantáziou.

Veľa obcí má pôvod jasný, lebo vznikli na základe pomenovania rastlín, či plodov: Egrešové, Jabloňové, Orechové, Višňové, Tŕnie,  Vrbové...  ďalšie vznikali podľa mien  zvierat napríklad Bujakovo, Bobrovec, Jastrabá, Diviaky, Dravce, Vlkanová a podobne, ale i také zaujímavé názvy, ako Koš, Kvas, Nestoj, Pukanec, Naháč, Slizké...

Na Slovensku je naozaj veľa miest a obcí so zvláštnymi menami. Motívy na pomenovanie niektorých  obcí a miest je ťažko vystopovať, možno čo - to vedia jeho obyvatelia. Niektoré dediny a mesta si nesú svoje meno od nepamäti, iné boli  často premenované. Menilo sa aj katastrálne územie.  Účel bol zrejme vždy rovnaký, odlíšiť sa od susedov, alebo ako sa tomu hovorí dnes „zviditeľniť sa." A tak sa nám môže aj dnes stať, ak máme nepresnú adresu pochopíme, čo  znamená príslovie „sitom merať vodu."

V ostatnom čase sa menili mená miest, obcí, ale najmä ulíc aj pod vplyvom politickej situácie, dokonca  podnetom  na premenovanie bol zákon, či jeho novela. Niektorým premenovaniam, priznám sa, nerozumiem. Prepáčte mi moju odvahu, ale vo veľa prípadov to vnímam, ako snahu obecného, či mestského zastupiteľstva zanechať po sebe „stopu" v podobe zmeny, bez ohľadu na jej potrebu. Potom sú to už len zbytočné náklady obyvateľov...

Môj dedo spomínal tri príhody, ako bola pomenovaná rázovitá obec, dnes mesto Detva. Raz povedal jednu príhodu, inokedy druhú, v podstate to bolo jedno. I tak  dnes už nikto nevie, ako to vlastne bolo. Keď sa ho niekto opýtal: „Dedo Jozef, ako to bolo s pomenovaním tej našej dediny?" Hneď chytil a začal: „No, bolo vám to takto...,"

  • Príhoda, ktorú veľmi rád rozprával sa viaže ktomu, že údajne vígľašský pán, keď bol na poľovačke spadol zkoňa.Keď sa ho opýtali, kde sa to stalo povedal: „tam, kde sú domy, de jeden, de dva, dedva," tak vraj vznikol názov obce Detva.

 

  • Iná príhoda, ktorú dedo Jozef rozprával hovorí o tom, že keď vígľašskí páni rozkázali ľuďom stavať domy (malo sa to vraj stať po veľkom požiari), nemali byť postavené súvisle vedľa seba, ale roztratene, „de jeden, de dva," to vraj bol celkom iste dôvod pre pomenovanie dediny Detvou volanou.

 

  • Ďalšia príhoda hovorí zase o tom, že istá grófka zbadala medzi kopcami dedinu, ktorá ešte nemala meno. Opýtala sa pastiera, koľko je tam domov. Ten jej odpovedal, „ nie veľa, de jeden, de dva." Atak zatiaľ nepomenovaná obec dostala od grófky meno Detva.

Tak toto sú moje spomienky na deda Jozefa a na pomenovanie rázovitej obce, dnes už mesta, ku ktorej mám vrúcny vzťah.

Možno niekto  z vás vie o Detve inú príhodu a rád sa o ňu podelí.   Možno niekto vie príhodu, povesť... a rad sa podelí o to, ako bola pomenovaná jeho obec, jeho mesto.  Nuž, neváhajte a podeľte sa, zviditeľnite svoju obec, svoje mesto.

Perex fotografia:  http://www.vazky.sk/biotopy_stojate_vody.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?