Športom k trvalej invalidite...

Autor: Anna Čunderlíková | 13.10.2012 o 16:17 | Karma článku: 9,23 | Prečítané:  838x

Iste to poznáte. Takto zvykneme, hoci žartom hovoriť, najmä vtedy, ak nejde o nič vážne.  Hovoríme  o tom s úsmevom na tvári, ale niečo pravdy na tom  bude. Je všeobecne známe, že sú športy, ktoré  viac, iné  zase menej zaťažujú a teda aj poškodzujú  naše kĺby.

Samozrejme, že mám na mysli rekreačný šport, kedy sme spravidla športovcom i trénerom v jednej osobe. Už pri výbere športu by sme mali myslieť na to, ktorý šport a do akej miery poškodzuje naše kĺby. Čím je človek mladší,  tým menej sa bude nad týmito slovami zamýšľať. Je to prirodzené a patrí to k veku. Ibaže zrazu príde čas, kedy si povieme: „Mať  tento rozum a tie roky, kedy som to mohol(a) ovplyvniť. Je to tak, s pribúdajúcimi rokmi si akosi častejšie uvedomujme cenu zdravia.

Prečo sa na tým zamýšľam? Podnet mi dala dcéra mojej priateľky, ktorá v týchto dňoch začala mať vážne zdravotné problémy. Bolia ju kĺby a dosť intenzívne. „Čas, čas..., „počujem ju, ako hovorí: „Čas je vzácny, každý deň je to o preteky s časom, doba je taká..., hlavne rýchla." Pripúšťa, že tento beh s časom je jej jediným športom. Dnes vie, že mohla čo-to pre svoje zdravie urobiť inak. Keď som ju tak počúvala, uvedomila som si, veru ani ja som v jej veku nebola iná. Ani ja som vtedy nevidela napríklad problém v nadváhe. Myslela som, vlastne verila som, že sa nič nezmení. Až raz prišiel deň, keď to nebolo také jednoduché ako bývalo. Predtým, ak som potrebovala „vojsť" do šiat, trochu som zredukovala stravu, trochu pocvičila a 2-3 kg boli fuč. Zrazu som zistila, že to  už nefunguje. Stratila som nad tým kontrolu. Organizmus vypovedal službu a začal správať celkom inak. Vlastne reagoval na to, ako som sa správala ja. Menej pohybu, nepravidelná strava...

A tak dnes poučená životom hovorím, že na svoje zdravie by sme  mali myslieť priebežne. Šport by sme si mali vyberať, nie len podľa veku, ale aj podľa zdravotného stavu, aby sme si napokon zdravie nepoškodili ešte viac. Veď športom chceme dosiahnuť lepšiu fyzickú kondíciu, chceme sa stať odolnejší voči chorobám a hlavne, šport by nám mal priniesť aj psychickú pohodu.

Dnes si o niečo viac, ako inokedy uvedomujem, že o  svoje kĺby sa musíme starať. Kĺby sú dôležitým orgánom nášho pohybu. Ak sa budeme o svoje kĺby starať prostredníctvom správnej pohybovej aktivity a racionálnej výživy,  nebudeme musieť nosiť eura do lekárne.

Čo najviac škodí kĺbom? Za spomenutie snáď stojí:

-          dlhodobé zaťažovanie kĺbov, dlhodobé státie, sedenie v neprirodzenej polohe

-          nedostatočný pohyb

-          nepohodlné úzke topánky a topánky na vysokých podpätkoch

-          nadváha.

Vieme to, a predsa to často ignorujeme. Chápem, veď napríklad, ktorá žena by  sa nechcela poprechádzať v krásnych topánkach. Čo tam potom, že majú vysoké podpätky! Súhlasím, aj mne páči také topánky, ale nemyslím si, že je správne mať na ich nohách celý deň, či  vydať sa v nich na cestu za nákupmi. Aj dcéra mojej priateľky už dnes zvažuje, topánky na vysokých podpätkoch nosí, len na spoločenské príležitosti, do divadla, na koncerty.

Starajme sa o svoje zdravie. Poďme športom za zdravím a vyberajme si rozumne, podľa možnosti športy s koordinovaným pohybom, práve tie sú najšetrnejšie k našim kĺbom.

Osobne si myslím, že najvýhodnejší športom v každom veku je:

-          beh

-          cyklistika

-          plávanie

-          beh na lyžiach

-          chôdza s palicami.

A čo sa týka stravy?

Dajme prednosť strave bohatej na dostatok esenciálnych mastných kyselín, na vitamíny, A, D, B6, C, E , antioxidanty, horčík a vápnik. Niet nad prirodzené získanie látok z čerstvej zeleniny, ovocia, rýb a mliečnych výrobkov. Základom zdravých kĺbov je aj dostatok kolagénu. Nájdeme ho v chutnej slepačej alebo hovädzej  polievke, ale aj taká huspenina nám môže pomáhať obnoviť chrupavku. Čo tak dať si niečo z kuchyne našich starých materí. Možno si poviete, že tabletky sú pohodlnejšie. Ja osobne by som nevymenila napríklad tabletku kalcia za chutný syr. Tak, čo nájdu sa tam aj  vaše obľúbené potraviny? Ak ešte nie sú obľúbené,  môžu nimi stať. Veď ide o zdravie! Nakoniec všetko sa časom opotrebuje, tak prečo nie aj kĺby, ale čím neskôr, tým lepšie. Ja som sa  poučila a veľa vecí zmenila. A čo vy, aké máte skúsenosti vy? Myslím, si príroda je k nám láskava, a že na vhodné pohybové aktivity môžeme využiť aj tento víkend.

PS: musím dodať, že dnes sme už o čosi častejšie svedkami toho, že veľa mladých ľudí začína dbať o svoje zdravie, uprednostňujú racionálne stravovanie i pohybové aktivity. A to je dobre, také poznanie teší.

Perex fotografia: zdroj internet, Images for foto beh

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?