reklama

Nepokoj v duši alebo syndróm pondelkového rána.

„Čo sa babe chcelo, to sa babe snilo a potom sa všeličo prihodilo." To by mohlo platiť a v nasledujúcom prípade. Často preberieme informácie, stotožníme sa s nimi, ibaže je to niekedy aj na škodu. Skúsim to ilustrovať na takej biopredpovedi počasia. Nechcem spochybňovať úlohu biopočasia, veľa ľudom môže pomôcť, najmä chorým a ľuďom, ktorí majú zníženú imunitu. Ibaže všetko treba robiť z mierou, týka sa to aj  preberania informácií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Aj zo svojho okolia viem, že je medzi nami ešte stále veľa ľudí, ktorým celkom stačí, že zachytia v správach o počasí informáciu o vyššom rizikovom stupni. Aj napriek tomu, že sú relatívne zdraví, pod vplyvom týchto správ to u nich spustí lavínu reakcií. Už ráno ich „rozbolí hlava, nemôžu sa dostatočne sústrediť, reakcie vraj majú pomalšie..." Nie len, že to sami prežívajú, ale tú „bolestivú náladu" prenášajú, rozširujú na všetkých okolo seba. A tak sa potom nečudujme, že po čase rozbolí hlava všetkých naokolo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takto akosi, a podobne to funguje aj v prípade syndrómu pondelkového rána, či v prípade jesene, ktorej myslím si neprávom pripisujeme, že je obdobím depresii. Niečo na tom bude, ale nie je to len prvým dňom v týždni, či ročným obdobím. Záleží na tom, ako si organizujeme svoj čas a aký zaujímame postoj k svojmu zdraviu.

Ak niekto začne víkend tým, že sa rozhodne dobehnúť všetko, čo počas týždňa nestihol, nemôže to skončiť dobre. Poznám ľudí, ktorí sa počas víkendu rozbehnú do hypermarketov, jediným cieľom, nákupy, nákupy, nákupy. Možno by bolo prospešnejšie zmeniť to, rozbehnúť sa do prírody s cieľom, výlety, výlety, výlety. Iných zase cez víkend čaká party a ponocovanie, ani sa veľmi netešia, skôr je to už povinnosť. Ani také vysedávanie pri „telke" nie je nič pozitívne, pravda, ak sa vôbec dá z programu niečo vybrať. Na druhej strane zase poznám takých „superaktívych, čo počas týždňa neurobia nič pre svoje zdravie, ale cez víkend sa doslova vyčerpajú v fitnescentre. A tak nemôže prísť nič iné, ako stav, ktorému sa zvykne hovoriť syndróm pondelkového rána. Svoje o tom vedia záchranári, potvrdzuje to výskyt akútnych srdcových a mozgových príhod, či zvýšený počet autonehôd. Niekto si stres vyrobí a iní sa nechá syndrómom pondelkového ráno ovplyvniť. Prečo nie! Veď je to štatisticky dokázané.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Začiatok jesene býva tiež hektický. Dovolenky skončili, ale pre veľa ľudí to bola len „príležitosť," ako si vytvoriť ďalšie negatívne stresové reakcie. Koľko ľudí sa vie perfektne pohádať práve počas dovolenky. O tom by sa dalo napísať hneď niekoľko príbehov. Mladým rodinám do toho obdobia vhupne začiatok školského roka. A ani sa nezdáme a pred nami všetkými je predvianočný zhon. Krátke dni, menej slnka a neovládateľný kolotoč, do ktoré sme často nastúpili celkom dobrovoľne. Teraz sa krúti a krúti, nie a nie ho zastaviť. Nechcem situáciu zľahčovať, ale vo veľa prípadoch sa tomu dá predísť. Nakoniec taká jeseň je krásne ročné obdobie. Príroda sa vyšantí a vyfarbí stromy najrôznejšími farbami. A ako rýchlo sa to mení! Niekedy stačia 2-3 dni a príroda sa zmení na nepoznanie. Myslím, že by stačilo zastaviť sa, zadívať sa a príroda nás dokáže pozitívne naladiť a nabudiť. Možno si teraz poviete, že dni sú už čoraz chladnejšie. Áno sú, ale patrí to k tomuto obdobiu. Môžeme sa predsa zahriať čajom z prírodnej lekárne. Čaj nás príjemne zohreje, pohladí našu dušu, a ak treba aj upokojí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Príroda je zdrojom nášho zdravia, nie nadarmo sa hovorí, že na každú chorobu, nájdeme bylinu. Niekedy nám dokonca pomôže bylinka, ktorej sme vôbec takú silu neprikladali. Ak bylinky nepoznáme, nemáme istotu pri ich zbieraní môžeme si ich kúpiť, ako čaje, prípadne ako fytopharmaka. No nie je nad taký bylinkový záhon na záhrade, či bylinky v kvetináči na balkóne, ktoré máme navyše vždy poruke. Radosť vedia urobiť aj liečivé bylinky, ktoré rastú voľne v prírode, kedy spojíme príjemné s užitočným. Čaj určite chutí výborne, ak tomu pridáme aj príjemný pocit z pestovania, zbierania a sušenia.

Čo tak vyskúšať tieto bylinky?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bazalka, možno ju poznáme skôr, ako bylinku do kuchyne, na dochutenie rôznych jedál. Bazalka má však aj silné utišujúce účinky a zlepšuje náladu. Skúste, nedáte nič zato, možno pozitívne naladí aj vás.

Čerstvý rozmarín svojou vôňou upokojuje, odtrhnite si vetvičku, vyskúšajte. Rozmarínový čaj má zase regeneračné účinky a odbúrava stres.

Medovka, mäta a lipa, dokážeme si z nich uvariť chutné čaje, ktoré uvoľňujú a prečisťujú organizmus. Mäta tiež príjemne prevonia a dá dobrú chuť aj takému mojito drinku, a nemusí byť ani s alkoholom.

Čaj z materinej dúšky uvoľní, navodí pohodu a príjemný spánok. Jej účinky oceníme aj pri nachladnutí a kašli.

Možno aj vy máte svoju obľúbenú bylinku na pohladenie duše. Verím, že sa podelíte o svoje skúsenosti.

Pravda je tiež taká, že nie všetko vyriešia bylinky. Ak napätie, podráždenie, nepokoj v duši trvá dlhšiu dobu treba vyhľadať lekára. Môže isť o skutočnú depresiu a tá patrí len do rúk lekára. Ak treba, tak treba. Netreba sa hanbiť a hlavne treba dodržiavať pokyny lekára, aby nedošlo k predávkovaniu liekmi, či vytvoreniu si závislosti na lieky. Tiež je dôležitá podpora rodiny, priateľov, kolegov. Často sa robí chyba tým, že ľudí, ktorí potrebujú pomoc považujeme za „nespratných" a pritom sú to chorí ľudia, ktorí potrebujú pomoc.

Čo povedať na záver? Žijeme dobu pre ktorú je charakteristická krása a úspech. A to niečo stojí. Rýchly život, nároky okolia, školy, zamestnania môžu nejedného z nás priviesť na okraj psychických síl. Myšlienky, ktoré bežia našou hlavou často letia, ako splašený kôň. Navrhujem, zastavme sa, pohlaďme svoju dušu. Čím? To záleží na každom z nás. U niekoho to môže byť príjemné stretnutie s priateľmi, u iného návšteva galérie, divadla, či koncertu. Pre ďalších to môže príjemný šport a samozrejme pre všetkých to môže byť návšteva prírody, ktorá je úžasným zdrojom energie.

Potešilo ma, že ste sa zastavili pri mojom článku, určite ste na chvíľu prišli na iné myšlienky. Možno tá chvíľa stála zato. Želám všetkým krásny jesenný deň a verím, že taký aj bude.

Anna Čunderlíková

Anna Čunderlíková

Bloger 
  • Počet článkov:  433
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Všetko, čo robím, robím s láskou. Mojim mottom je citát:" Tolerancia nespočíva v tom, že zdieľame názor niekoho iného, ale v tom, že poskytneme druhému právo mať iný názor."Viktor Frankl Zoznam autorových rubrík:  CESTUJEM - SPOZNÁVAMPRÍBEHY ZO ŽIVOTAMALÁ RADA- VEĽKÝ OSOHÚSMEV, PROSÍM...RECEPTYSPOZNÁVAJ SÁM SEBA...KNIHA, KTORÁ MA DOSTALANA SLOVÍČKO, PROSÍM...ČO MI ŽIVOT DAL...ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝLRODIČOVSTVO

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu