Dobre rozohraná partia

Autor: Anna Čunderlíková | 28.10.2012 o 14:09 | Karma článku: 10,14 | Prečítané:  570x

Možno aj vy máme dobre rozohratú partiu, nakoniec takmer všetci sme hraví a často hráme medzi sebou rôzne hry. Tentoraz však nechcem hovoriť o hre, ako takej, ale o konkrétnej  "Dobre rozohratej partii" rakúskeho autora Stefana Vögela, v naštudovaní hercov divadla J. G. Tajovského vo Zvolene a v réžii Stanislava Slováka.

Dobre rozohraná partia je 412. premiérou v 64. sezóne zvolenského divadla. Brilantná komédia nás na chvíľu vtiahla do problémov dnešnej rodiny. S takou rodinou ste určite stretli alebo nebodaj ju aj dôverne poznáte. Postava Freda Kowinskeho je umeleckým darčekom pre jeho predstaviteľa Štefana Šafárika, k  významnému životnému jubileu.

Leonardo, syn Freda Kowinskeho je obchodný zástupca, predajca vysávačov a má starosť o svojho otca, ktorý po smrti manželky, Leonardovej matky žije všelijako, len nie v upratanom byte. Porozhadzované šaty, staré noviny musí obchádzať, prekračovať. Svojho syna Leonarda nemá rád, zo syna chcel mať lekára, ale Leonardo, ako podotkla nová domáca namiesto srdcových chlopní vymieňa vrecka do vysávačov. Leonardo na otca nezanevrie, naopak chce mu pomôcť, hľadá jednu domácu za druhou a jeho otec sa ich zase snaží, čo najskôr zbaviť.

Až raz, do domácnosti príde Rosalinda, temperamentná domáca, ktorá zmení  život ušomraného vdovca Freda, vrátane zabehnutej partie šachu a jeho dlhoročného priateľa Valta. Nádherné dialógy, bonmoty a odhalenie Freda, ako dlhé roky podvádzal pri rozohranej partii svojho najlepšieho priateľa...

Dúfam, že som veľa neprezradila, nakoniec žiadne slova nemôžu nahradiť úžasnú atmosféru v divadle. Vidieť túto brilantnú hru sa naozaj oplatí. Ja osobne mám rada divadlo a už teraz sa teším na Noc divadiel, na podujatie európskeho charakteru, do ktorého sú zapojené aj slovenské divadla. Spoznať divadlo netradične v noci je iste zaujímavé. Divadlá avizujú neobvyklý program a neformálne stretnutie s hercami.

Fotografie, zdroj: http://www.djgt.sk/

noc_divadiel2012_poster.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?