Doba jedová...

Autor: Anna Čunderlíková | 14.1.2013 o 10:06 | Karma článku: 7,93 | Prečítané:  1430x

„Žijeme v dobe jedovej," tak toto slovné spojenie ma celkom pobavilo. Rada sa nechám inšpirovať, začala som pátrať po informáciách. Zistila som, že boli vydané dve knihy rovnomenného názvu. Priznám sa,  doteraz som to nepostrehla. A čo vy?

Doba jedová 1+2, autorov A. Struneckej a J. Potočku pojednáva o škodlivých látkach v potravinách, v nápojoch, v kozmetike, v potravinových doplnkoch i v životnom prostredí, ktoré sú nám často sprostredkované aj reklamou, žiaľ odporúčané ako zdraviu prospešné. Značná pozornosť je venovaná a možným rizikám očkovania, ktoré v ostatnom čase vyvolávajú zvýšený záujem verejnosti, ale obsahujú aj veľa rozporuplných názorov. Ako sa v tom zorientovať, ako sa v tom vyznať? V Dobe jedovej 2 sa autori vyrovnávajú aj s veľkým množstvom kritických ohlasov, ktorých sa im ušlo od gynekológov, epidemiológov či pediatrov.

Dočítala som sa, že Anna Strunecká a Jiři Patočka sú medzinárodne uznávaní odborníci v oblasti biomedicíny a toxikológie. Chcem im veriť, iba sa zamýšľam prečo sa o tej literatúre nehovorí viac.  Že by to bol zámer?

Žijeme dobu jedovú? S veľkou pravdepodobnosťou áno, ale nakoniec sa musí každý rozhodnúť sám, ako sa bude chrániť, či brániť. Nikto to za nás neurobí. Veľa dobrých vecí môžeme pre svoje zdravie urobiť sami. Prevencia je vždy výhodnejšia, a najmä lacnejšia, ako riešenie už vzniknutých zdravotných problémov. Niekedy to nemusia byť ani vedecké štúdie, ktoré nás nasmerujú správnym smerom. Celkom určite si vystačíme aj so „sedliackym rozumom." Mimochodom sedliacky rozum, nie je nič iné, než určité logické závery, ktoré si vytvoríme sami na základe toho čo sme spoznali, prežili.

Ako zvládame starostlivosť o svoje zdravie? Skúsme si odpovedať na otázky:

-          mám dostatok pohybu

-          mám dostatok spánku

-          je moja strava vyvážená, bohatá na vitamíny, minerálne látky a stopové prvky

-          akým mám vzťah k fajčeniu

-          ako som na tom požívaním alkoholu

-          a viem relaxovať?

Veľa ľudí považuje za hlavnú príčinu svojej choroby dedičnosť. Iste, sklon k rôznym chorobách sa dedí, ale správnou životosprávou môžeme  riziko znížiť na minimum. Nemusí hneď platiť, že ak matka mala ischemickú chorobu srdca, že ju musí  mať dcéra, alebo  ak otec trpel nadváhou, obezitou nemusí to nutne postihnúť syna, či dcéru. Prípadne, ak starí rodičia mali cukrovku, nemusí ju mať vnuk, či vnučka.

Najčastejšou chybou je, že nepočúvame signály tela alebo situáciu podceňujeme. Ako by som aj teraz počula niektorých známych: „ja nie som chorý(á), ja mám len vysoký krvný tlak." Súhlasím, v určitom momente sa môže človek  cítiť zdravý a tiež, že zvýšený krvný tlak nebolí. Ibaže neliečený krvný tlak dokáže človeka veľmi zaskočiť.

Často sa konštatuje, že sa náš vek predlžuje. Žijeme dlhšie, ale je otázne, či aj kvalitnejšie. Čo s dožitým vekom, keď je človek v zajatí chorôb, nie jednej, ale hneď niekoľkých. Nemáme pohodu, a často nemáme, ani na lieky. Tiež sme raz boli  mladí... Keby sme sa ľudí pýtali, kedy sa začali starať o svoje zdravie, asi sa dozvieme, že u väčšiny to bolo  až vtedy, keď prišli prvé zdravotné problémy.

Mladí ľudia zvyknú hovoriť: „ bolí ma srdce," ale vtedy je to spravidla, len taká slovná hračka. Hovoria tak, ak sú sklamaní, smutní, najčastejšie, ak ide o neopätovaný vzťah. No nie je to až také zlé, pravda pokiaľ ide o  ich „boľavé srdce." Horšie je to, ak nás srdiečko začne zrádzať naozaj. Štatistiky varujú, srdcovo-cievne choroby sú veru najčastejšou príčinou úmrtí.

Okrem doby jedovej, žijeme aj dobu rýchlu, často nemáme čas v pokoji sa naobedovať. Stravovanie redukujeme na jedno jedlo denne a obed si spravidla posúvame do neskorých popoludňajších a večerných hodín. Stravujeme sa teda rôzne,  ale hlavne nepravidelne. Sťažujeme sa, že si s nami hmotnosť robí čo chce. Veľa ľudí straší známy „jojo efekt." Čo to ten organizmus vyvádza? Desí nás, keď sa postavíme na váhu. Nie je to nič iné, než reakcia organizmu na nevhodné a nepravidelné stravovanie. Nenechajme svoj organizmus vyhladovať, lebo telo začne pracovať v úspornom režime. Zľakne sa, začne si vytvárať zásoby a objavia sa tukové vankúšiky, ktoré sa nám potom vôbec nepáčia. Zázračné pilulky? Tie nepomôžu, neexistujú, ak by existovali, tak by to inak vyzeralo. Je na nás, či podľahneme, alebo nepodľahneme reklame. Po Vianociach a pred dovolenkami, akoby sa vrece pretrhlo so zázračnými pilulkami a najrôznejšími diétami. Nič nenahradí pravidelnosť, striedmosť v stravovaní, držiavanie pitného režimu a s tomu adekvátny pohyb.

Že sa vás z toho nič netýka? To je fajn, blahoželám! Ak sa predsa, čo-to sa hodí na aj na vašu situáciu, stále je  tu možnosť urobiť zmenu a v relatívnom zdraví prežiť aj  túto „dobu jedovú."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

SVET

Minúta po minúte: Choďte a voľte, vyzval nemecký prezident

Schulz už odovzdal hlas, Merkelová pôjde k urnám poobede.


Už ste čítali?